www.svetmobilne.cz
>
>

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku
, , aktualita
Organizace CSIRO se snaží vyřešit budoucnost vodíkových vozidel usnadněním jeho převozu. Ten by se totiž mohl ukládat ve formě čpavku. Vyzkoušen už byl i testovací provoz dvou vodíkových vozidel.
reklama
Vodík je možná palivo automobilů budoucnosti, nicméně tento plyn má několik velmi nepříjemných vlastností. Předně jsou to jeho velmi malé molekuly vyžadující opravdu extrémně odolné a těsné nádrže. Jeho skladování a transport je tak dosti problematickou záležitostí. Australská organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) však přišla s nápadem převážet vodík ve formě tekutého čpavku (NH3). Vyvinuli totiž speciální kovovou membránu, která je schopna přeměnit čpavek zpět na dusík a vodík, přičemž zajistí extrémně vysokou čistotu výsledného vodíku. Jde v podstatě o obrácený Haber-Boschův proces.
 
Toyota Mirai
 
Tento vodík se pak může použít pro pohon vozidel, což už bylo prakticky vyzkoušeno na dvou vodíkových vozidlech Toyota Mirai a Hyundai Nexo. Samotný proces ale neprobíhá v samotném automobilu, nýbrž v čerpacích stanicích. Do nich se přiveze čpavek a tyto stanice si z něj ve speciálním zařízení relativně energeticky nenáročným procesem vyrobí vodík. Ten už se pak do vozidel tankuje stejným způsobem jako dnes. Vodíková auta tak i nadále musí mít vysokotlaké nádrže. Výhodou je, že tekutý čpavek má dvakrát větší energetickou hustotu jako vodík a je mnohem jednodušší jej převážet. Projekt už dostal 1,7 milionu dolarů z fondu Science and Industry Endowment Fund (SIEF).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian Amazon a další investovali 700 mil. USD do EV Rivian
Elektromobily Rivian vzbudily poměrně velký zájem u investorů a podle všeho i u zákazníků kvůli příznivým cenám. Investoři do něj v poslední době nasypali dalších 700 milionů USD, přičemž největším byl Amazon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky LG V50 ThinQ bude první 5G smartphone této značky
LG, stejně jako většina ostatních výrobců, připravuje pro letošní rok smartphone s podporou 5G. Představen by měl být už za týden v rámci veletrhu MWC 2019 a nyní na internet unikly jeho první rendery.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“ Micro Arcade: zahrajte si Space Invaders nebo Pac-Mana na „kreditce“
Společnost Super Impulse představila miniaturní herní konzole, na kterých si můžete zahrát legendární retro tituly. Svými rozměry se blíží kreditní kartě, takže se vejde i do většiny peněženek.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete Žlutý Samsung Galaxy S10e určitě nepřehlédnete
Samsung u jedné ze svých vlajkových lodí vsadí na kanárkově žlutou barvu. Podívejte se na uniklé rendery, které tuto neobvyklou variantu ukazují z obou stran. Galaxy S10e bude cenově nejdostupnějším modelem z celé série.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Levný Huawei Y6 Pro 2019 byl v tichosti představen Levný Huawei Y6 Pro 2019 byl v tichosti představen
I smartphone za pár korun může vypadat k světu. Dokazuje to i nový Huawei Y6 Pro 2019, který se zatím prodává na jediném trhu, ale to se snad brzy změní. Vzhledem k nízké ceně je ovšem nutné čekat kompromisy ve výbavě.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik