www.svetmobilne.cz
>
>

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku
, , aktualita
Organizace CSIRO se snaží vyřešit budoucnost vodíkových vozidel usnadněním jeho převozu. Ten by se totiž mohl ukládat ve formě čpavku. Vyzkoušen už byl i testovací provoz dvou vodíkových vozidel.
reklama
Vodík je možná palivo automobilů budoucnosti, nicméně tento plyn má několik velmi nepříjemných vlastností. Předně jsou to jeho velmi malé molekuly vyžadující opravdu extrémně odolné a těsné nádrže. Jeho skladování a transport je tak dosti problematickou záležitostí. Australská organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) však přišla s nápadem převážet vodík ve formě tekutého čpavku (NH3). Vyvinuli totiž speciální kovovou membránu, která je schopna přeměnit čpavek zpět na dusík a vodík, přičemž zajistí extrémně vysokou čistotu výsledného vodíku. Jde v podstatě o obrácený Haber-Boschův proces.
 
Toyota Mirai
 
Tento vodík se pak může použít pro pohon vozidel, což už bylo prakticky vyzkoušeno na dvou vodíkových vozidlech Toyota Mirai a Hyundai Nexo. Samotný proces ale neprobíhá v samotném automobilu, nýbrž v čerpacích stanicích. Do nich se přiveze čpavek a tyto stanice si z něj ve speciálním zařízení relativně energeticky nenáročným procesem vyrobí vodík. Ten už se pak do vozidel tankuje stejným způsobem jako dnes. Vodíková auta tak i nadále musí mít vysokotlaké nádrže. Výhodou je, že tekutý čpavek má dvakrát větší energetickou hustotu jako vodík a je mnohem jednodušší jej převážet. Projekt už dostal 1,7 milionu dolarů z fondu Science and Industry Endowment Fund (SIEF).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje
Nový kompaktní model Škody je už za dveřmi a automobilka nám jej postupně odhaluje. Už jsme viděli teaser v podobě siluety vozu, sportovní koncept Vision RS a nyní se dozvídáme i jméno. Bude se jmenovat Škoda Scala.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona
Nejen USA nebo Čína chtějí špehovat své obyvatele. Zadní vrátka do telefonů svých obyvatel by velmi ráda viděla i Austrálie. Společnost Apple se tak už ohradila proti navrhovanému zákonu, který by to chtěl zavést.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3 Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3
Tesla Model 3 je jedním z nejúspěšnějších vozů na americkém trhu, ve třídě elektromobilů drtivě vede. Automobilka sice stále zdaleka nepokryla všechny objednávky na vůz, nicméně slaví alespoň milník 100 tisíc vyrobených vozů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek
Garmin rozšířil svou nabídku chytrých sportovních hodinek o novou řadu Instinct, která je zaměřena primárně na vysokou odolnost a nabízí měření pohybových aktivit i navigaci v terénu. Cena je přitom příznivější než u modelů Fenix.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu
Honor 8X si odbyl svou evropskou premiéru tento týden na Pražském hradě, kde jsme se dozvěděli také českou cenu tohoto velkého smartphonu. Na tuzemský trh míří také chytrý náramek Honor Band 4.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik