www.svetmobilne.cz
>
>

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku
, , aktualita
Organizace CSIRO se snaží vyřešit budoucnost vodíkových vozidel usnadněním jeho převozu. Ten by se totiž mohl ukládat ve formě čpavku. Vyzkoušen už byl i testovací provoz dvou vodíkových vozidel.
reklama
Vodík je možná palivo automobilů budoucnosti, nicméně tento plyn má několik velmi nepříjemných vlastností. Předně jsou to jeho velmi malé molekuly vyžadující opravdu extrémně odolné a těsné nádrže. Jeho skladování a transport je tak dosti problematickou záležitostí. Australská organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) však přišla s nápadem převážet vodík ve formě tekutého čpavku (NH3). Vyvinuli totiž speciální kovovou membránu, která je schopna přeměnit čpavek zpět na dusík a vodík, přičemž zajistí extrémně vysokou čistotu výsledného vodíku. Jde v podstatě o obrácený Haber-Boschův proces.
 
Toyota Mirai
 
Tento vodík se pak může použít pro pohon vozidel, což už bylo prakticky vyzkoušeno na dvou vodíkových vozidlech Toyota Mirai a Hyundai Nexo. Samotný proces ale neprobíhá v samotném automobilu, nýbrž v čerpacích stanicích. Do nich se přiveze čpavek a tyto stanice si z něj ve speciálním zařízení relativně energeticky nenáročným procesem vyrobí vodík. Ten už se pak do vozidel tankuje stejným způsobem jako dnes. Vodíková auta tak i nadále musí mít vysokotlaké nádrže. Výhodou je, že tekutý čpavek má dvakrát větší energetickou hustotu jako vodík a je mnohem jednodušší jej převážet. Projekt už dostal 1,7 milionu dolarů z fondu Science and Industry Endowment Fund (SIEF).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák Honor View 20 bude mít díru v displeji a 48MPx foťák
Připravovaná vlajková loď Honor View 20 by měla následovat nový trend bezrámečkových telefonů. A dosáhne toho otvorem pro čelní kamerku. Na zadní straně překvapivě nalezneme pouze jeden fotoaparát, ale s extrémně vysokým rozlišením.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“ iPhone XR má nejlepší fotoaparát mezi „jednookými“
Testem fotoaparátu DxOMark nedávno prošel iPhone XR a odnesl si odtamtud výborné hodnocení. Dokonce nejlepší mezi smartphony s jedním zadním fotoaparátem. Přemožitelem by se ovšem mohl stát Pixel 3 XL, jehož výsledek dosud nebyl zveřejněn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid Superlehký notebook LG Gram nyní také jako hybrid
LG oznámilo nové přírůstky do své rodiny tenkých a lehkých notebooků Gram. Nabídku doplní sedmnáctipalcová varianta i model s konstrukcí 2 v 1. Novinky se ukážou na veletrhu CES, ale představeny byly už nyní.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi Lotus chystá elektrický hypersport s 1000 koňmi
Britský výrobce sportovních vozů Lotus se rovněž připravuje na elektrickou éru, která se nezadržitelně blíží. V jeho podání to bude hypersportovní automobil, jehož výkon má dosahovat minimálně 1000 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení
OnePlus spojilo síly s automobilovou značkou McLaren a výsledkem je speciální edice vlajkové lodi 6T. Změny ovšem nejsou pouze designové, telefon také dostal do vínku 10GB RAM a superrychlé nabíjení baterie.
11.12.2018, aktualita, Jáchym Šlik