www.svetmobilne.cz
>
>

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku

CSIRO: Budoucnost vodíkových vozidel je ve čpavku
, , aktualita
Organizace CSIRO se snaží vyřešit budoucnost vodíkových vozidel usnadněním jeho převozu. Ten by se totiž mohl ukládat ve formě čpavku. Vyzkoušen už byl i testovací provoz dvou vodíkových vozidel.
reklama
Vodík je možná palivo automobilů budoucnosti, nicméně tento plyn má několik velmi nepříjemných vlastností. Předně jsou to jeho velmi malé molekuly vyžadující opravdu extrémně odolné a těsné nádrže. Jeho skladování a transport je tak dosti problematickou záležitostí. Australská organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) však přišla s nápadem převážet vodík ve formě tekutého čpavku (NH3). Vyvinuli totiž speciální kovovou membránu, která je schopna přeměnit čpavek zpět na dusík a vodík, přičemž zajistí extrémně vysokou čistotu výsledného vodíku. Jde v podstatě o obrácený Haber-Boschův proces.
 
Toyota Mirai
 
Tento vodík se pak může použít pro pohon vozidel, což už bylo prakticky vyzkoušeno na dvou vodíkových vozidlech Toyota Mirai a Hyundai Nexo. Samotný proces ale neprobíhá v samotném automobilu, nýbrž v čerpacích stanicích. Do nich se přiveze čpavek a tyto stanice si z něj ve speciálním zařízení relativně energeticky nenáročným procesem vyrobí vodík. Ten už se pak do vozidel tankuje stejným způsobem jako dnes. Vodíková auta tak i nadále musí mít vysokotlaké nádrže. Výhodou je, že tekutý čpavek má dvakrát větší energetickou hustotu jako vodík a je mnohem jednodušší jej převážet. Projekt už dostal 1,7 milionu dolarů z fondu Science and Industry Endowment Fund (SIEF).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google sleduje polohu, i když nechcete. Má více funkcí sledování Google sleduje polohu, i když nechcete. Má více funkcí sledování
I když vypnete ukládání historie navštívených míst, Google vaši polohu stále sleduje. Zjistilo se totiž, že spousta dalších aplikací s těmito údaji dále pracuje. Nejde však o nějaký prohřešek, problém je jen v tom, že musíte zakázat více služeb.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Honor 9 Lite zlevnil pod hranici 5 000 Kč Honor 9 Lite zlevnil pod hranici 5 000 Kč
Oblíbený smartphone střední třídy Honor 9 Lite dočasně zlevnil o tisícikorunu. Pokud jste si na tento model dělali zálusk, můžete jej do konce srpna pořídit za 4 990 Kč. A za tuto cenu nabídne docela dost muziky.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
YouTube doporučuje nejlepší smartphony ke sledování videí YouTube doporučuje nejlepší smartphony ke sledování videí
V rámci nového programu YouTube Signature Devices jsou certifikovány smartphony, které Google doporučuje pro sledování videí. V současná době obsahuje bezmála 20 modelů, ale jakýkoliv iPhone byste hledali marně.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source
Twitter Elona Muska je plný mnoha zajímavých informací. Jeden z posledních tweetů např. prozradil, že Tesla plánuje zveřejnit zdrojové kódy autopilota jako open source. Využít jej tak mohou i další automobilky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Xiaomi Mi Pad 4 Plus: v čem je lepší než Mi Pad 4? Xiaomi Mi Pad 4 Plus: v čem je lepší než Mi Pad 4?
Xiaomi představilo větší variantu svého tabletu Mi Pad 4, která zvětšila úhlopříčku displeje z osmi na deset palců. Baterie modelu Mi Pad 4 Plus nabízí velkorysou kapacitu i na poměry velkých tabletů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik