Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Cortex-A17: nový mainstream od ARM

11.2.2014, Jan Vítek, aktualita
Společnost ARM přímo navazuje na svůj čip Cortex-A12 z minulého roku a přináší jeho vylepšenou verzi v podobě modelu Cortex-A17, který se má rovněž stát nástupcem populárního modelu A9. Můžeme tedy očekávat, že se rozšíří do řady různých zařízení.
Cortex-A12 byl představen v červnu minulého roku jako přímý nástupce Cortex-A9 a tato řada má nyní nový přírůstek v podobě modelu Cortex-A17. Model A12 nabídl čtyři procesorová jádra a byl pokládán za ideální volbu pro mainstreamové smartphony, tablety a smart TV pro tento a příští rok. Nicméně Cortex-A17 by mohl svého předchůdce odsunout do pozadí a zaujmout jeho pozici, neboť se jedná jen o mírně vylepšený čip, u nějž se měl vylepšit především paměťový subsystém.





Dle informací od firmy ARM by se nový Cortex-A17 měl v koncových zařízeních objevit v příštím roce, takže letos bude ještě využíván Cortex-A12, a to například v SoC Rockchip RK3288, který byl představen na letošním CES. Nový čip ještě není zcela hotov a jeho vzorky by měly být k dispozici na konci tohoto kvartálu. Dá se ale předpokládat, že jakmile bude k dispozici ve velkých sériích, výrobci telefonů, tabletů a dalších zařízení nebudou na nic čekat a využijí jej ve svých zařízeních, a to i díky tomu, že jde o již známou architekturu big.LITTLE, do níž investuje především Samsung.

ARM slibuje 60% výkonnostní nárůst v porovnání s Cortex-A9 a samozřejmě také vyšší energetickou efektivitu. Počet jader zůstane stejný jako u A12, čili čtyři.





ARM také prozatím nevidí důvod, proč by se měly v mainstreamu v dohledné době rozšiřovat 64bitové čipy, takže architektura ARMv8 32/64 zatím zůstane pro zařízení s cenou pod 350 USD zapovězena. Samotný Cortex-A17 bude vyráběn 28nm procesem, který je již odzkoušený a odladěný. Pokročilejší procesy tak budou stále vyhrazeny pro výkonnější čipy, jako je Cortex-A57.





Do produktového portfolia firmy ARM zaměřeného na mainstream je také soubor jader ARM Mali-T720, V500 a DP500 starající se o grafiku, akceleraci videa a zobrazení. Mali-DP500 je přitom založen na čipové rodině PANTA, kterou ARM získal od firmy Cadence.

Zdroj: Hexus.net
reklama