www.svetmobilne.cz
>
>
>

Cortex-A17: nový mainstream od ARM

Cortex-A17: nový mainstream od ARM
, , aktualita
Společnost ARM přímo navazuje na svůj čip Cortex-A12 z minulého roku a přináší jeho vylepšenou verzi v podobě modelu Cortex-A17, který se má rovněž stát nástupcem populárního modelu A9. Můžeme tedy očekávat, že se rozšíří do řady různých zařízení.
K oblíbeným
reklama
Cortex-A12 byl představen v červnu minulého roku jako přímý nástupce Cortex-A9 a tato řada má nyní nový přírůstek v podobě modelu Cortex-A17. Model A12 nabídl čtyři procesorová jádra a byl pokládán za ideální volbu pro mainstreamové smartphony, tablety a smart TV pro tento a příští rok. Nicméně Cortex-A17 by mohl svého předchůdce odsunout do pozadí a zaujmout jeho pozici, neboť se jedná jen o mírně vylepšený čip, u nějž se měl vylepšit především paměťový subsystém.

Dle informací od firmy ARM by se nový Cortex-A17 měl v koncových zařízeních objevit v příštím roce, takže letos bude ještě využíván Cortex-A12, a to například v SoC Rockchip RK3288, který byl představen na letošním CES. Nový čip ještě není zcela hotov a jeho vzorky by měly být k dispozici na konci tohoto kvartálu. Dá se ale předpokládat, že jakmile bude k dispozici ve velkých sériích, výrobci telefonů, tabletů a dalších zařízení nebudou na nic čekat a využijí jej ve svých zařízeních, a to i díky tomu, že jde o již známou architekturu big.LITTLE, do níž investuje především Samsung.

ARM slibuje 60% výkonnostní nárůst v porovnání s Cortex-A9 a samozřejmě také vyšší energetickou efektivitu. Počet jader zůstane stejný jako u A12, čili čtyři.

ARM také prozatím nevidí důvod, proč by se měly v mainstreamu v dohledné době rozšiřovat 64bitové čipy, takže architektura ARMv8 32/64 zatím zůstane pro zařízení s cenou pod 350 USD zapovězena. Samotný Cortex-A17 bude vyráběn 28nm procesem, který je již odzkoušený a odladěný. Pokročilejší procesy tak budou stále vyhrazeny pro výkonnější čipy, jako je Cortex-A57.

Do produktového portfolia firmy ARM zaměřeného na mainstream je také soubor jader ARM Mali-T720, V500 a DP500 starající se o grafiku, akceleraci videa a zobrazení. Mali-DP500 je přitom založen na čipové rodině PANTA, kterou ARM získal od firmy Cadence.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000 Adata uvádí tenkou 10000mAh powerbanku T10000
Společnost Adata představila novou kompaktní powerbanku T10000. Jak už napovídá název, nabídne kapacitu 10000 mAh, a to vše při stylovém tenkém designu. Powerbanka má totiž tloušťku jen 15 mm.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem Audi končí s létajícími auty vyvíjenými s Airbusem
Zatímco Porsche oznámilo, že se společností Boeing chce vyvíjet létající auta, koncernová automobilka Audi naopak učinila opačný krok a spolupráci s konkurenčním Airbusem ukončila. Projekt Pop.Up tak pro Audi nebude mít pokračování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří Google Pixel 4 a 4 XL přináší odemykání telefonu tváří
Google představil dlouho očekávané smartphony Pixel 4 a Pixel 4 XL. Ty dostávají odemykání výhradně rozpoznáním tváře, fotoaparát má pak i modul s teleobjektivem a zvýšil se i výkon nových telefonů.
16.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji Porsche Taycan 4S: sportovní elektromobil levněji
Porsche nedávno představilo hodně drahý elektrický sedan Taycan Turbo a Turbo S. Nyní se představuje základní verze Taycan 4S, jejiž cena je výrazně nižší proti variantám Turbo, přitom půjde pořád o hodně výkonné auto.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené Mapy Google přidávají navigaci pro zrakově postižené
Google chce zrakově postiženým usnadnit život a v aplikaci Mapy Google budou moci nyní aktivovat speciální hlasovou navigaci, která přinese detailnější informace pro pohyb v náročném prostředí.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala