Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Concept Fire Truck (CFT): elektrické hasicí auto míří i do Amsterdamu

17.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Concept Fire Truck (CFT) je hasicí nákladní auto, které je poháněno elektromotory a při provozu tedy ekologičtější než varianty se spalovacím motorem. Elektřina pohání dokonce i vodní pumpu. Vylepšená verze poputuje do Amsterdamu.
Elektromobilita nám proniká už dokonce i do hasicích aut. Takový Linec má elektrickou dodávku už rok a půl, nyní se přidá Amsterdam, který otestuje vylepšený vůz postavený na bázi vozidla Concept Fire Truck (CFT) rakouské společnosti Rosenbauer. Ten tak koncem příštího roku doplní Berlín, který ho zkoušel od jara, takže do testu nového vozu se zapojí dvě evropská města. Připomeňme, že Amsterdam zakázal nákladní vozy, autobusy a taxi se spalovacím motorem ve svých ulicích už od roku 2025 (pro osobní auta to začne platit v roce 2030). V případě Amsterdamu bude ale k dispozici lepší verze s delším dojezdem, neboť původní varianta dojela jen 30 km, přičemž elektřina byla použita i k pohonu vodní pumpu. Je faktem, že hasicí auta zpravidla jezdí jen velmi krátké vzdálenosti (a navíc se vždy vrací na základnu, kde je není problém připojit a dobít), ale i tak byl dojezd limitující.
 
Concept Fire Truck
 
Pro tyto potřeby tu je dieselový extender, který dokáže nabíjet akumulátor, přičemž jde o motor z běžného osobního auta. Je tedy výrazně menší než mnohalitrové naftové motory nákladních aut. Pro ty, kteří by namítali, že ani to nemusí stačit, a elektrický truck "bez šťávy" je k zásahu k ničemu, vzkázal velitel hasičů Schapelhouman z Menlo Park, že vybavení na naftu jim z nejrůznějších důvodů při zásazích selhává také. Dále řekl, že selhání naftové techniky (které se běžně děje) by při zásahu nikdo neřešil, ale selhání elektricky poháněného stroje by vyvolalo neskutečný skandál. Rosenbauer předpokládá, že do roku 2030 bude na světě zhruba 3200 elektrických hasicích aut podobného typu.
 
Concept Fire Truck
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama