www.svetmobilne.cz
>
>

Concept Fire Truck (CFT): elektrické hasicí auto míří i do Amsterdamu

Concept Fire Truck (CFT): elektrické hasicí auto míří i do Amsterdamu
, , aktualita
Concept Fire Truck (CFT) je hasicí nákladní auto, které je poháněno elektromotory a při provozu tedy ekologičtější než varianty se spalovacím motorem. Elektřina pohání dokonce i vodní pumpu. Vylepšená verze poputuje do Amsterdamu.
K oblíbeným
reklama
Elektromobilita nám proniká už dokonce i do hasicích aut. Takový Linec má elektrickou dodávku už rok a půl, nyní se přidá Amsterdam, který otestuje vylepšený vůz postavený na bázi vozidla Concept Fire Truck (CFT) rakouské společnosti Rosenbauer. Ten tak koncem příštího roku doplní Berlín, který ho zkoušel od jara, takže do testu nového vozu se zapojí dvě evropská města. Připomeňme, že Amsterdam zakázal nákladní vozy, autobusy a taxi se spalovacím motorem ve svých ulicích už od roku 2025 (pro osobní auta to začne platit v roce 2030). V případě Amsterdamu bude ale k dispozici lepší verze s delším dojezdem, neboť původní varianta dojela jen 30 km, přičemž elektřina byla použita i k pohonu vodní pumpu. Je faktem, že hasicí auta zpravidla jezdí jen velmi krátké vzdálenosti (a navíc se vždy vrací na základnu, kde je není problém připojit a dobít), ale i tak byl dojezd limitující.
 
Concept Fire Truck
 
Pro tyto potřeby tu je dieselový extender, který dokáže nabíjet akumulátor, přičemž jde o motor z běžného osobního auta. Je tedy výrazně menší než mnohalitrové naftové motory nákladních aut. Pro ty, kteří by namítali, že ani to nemusí stačit, a elektrický truck "bez šťávy" je k zásahu k ničemu, vzkázal velitel hasičů Schapelhouman z Menlo Park, že vybavení na naftu jim z nejrůznějších důvodů při zásazích selhává také. Dále řekl, že selhání naftové techniky (které se běžně děje) by při zásahu nikdo neřešil, ale selhání elektricky poháněného stroje by vyvolalo neskutečný skandál. Rosenbauer předpokládá, že do roku 2030 bude na světě zhruba 3200 elektrických hasicích aut podobného typu.
 
Concept Fire Truck
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala