Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Co nového u Apple? Dva nové iPhony a 64bitový iOS

11.9.2013, Jakub Doležal, aktualita
Včerejší den byl plný očekávání. Jedni čekali, zdali vyhrajeme s Itálií a druzí na novinky od americké společnosti Apple. V obou případech byl úvod ve znamení naděje, avšak brzy přišla studená sprcha. Ostatně pojďme se podívat, co Apple představil.

iOS7


Začněme u operačního systému iOS7, který již inženýři od nakousnutého jablka představili na konferenci v červnu tohoto roku. Změn je skutečně mnoho a to především těch viditelných. Dočkáme se zcela nového vzhledu, který ze starého zachovává naprosté minimum. Snaha designérů byla vytvořit i pocit určité hloubky obrazu, tedy aby jednotlivé nabídky nepůsobily tak ploše.

iOS7 domovska obrazovka

Další podstatnou novinkou je ovládací centrum, kde můžete snadněji ovládat jednotlivé bezdrátové adaptéry, regulovat jas či pozastavit přehrávání. Prakticky to samé nabízí konkurenční operační systém Android, avšak u něj se tato nabídka vysouvá z horní části obrazovky. Zlepšení by se měl dočkat také multitasking, který v současné podobě není příliš přívětivý k více běžícím aplikacím najednou.

iOS7 prostorovost

Apple také rozhodl, že vyřeší posvém sdílení souborů mezi jednotlivými zařízeními v místnosti a iOS7 tak bude nabízet službu AirDrop. Zdali bude kompatibilní i mimo Apple svět však zatím nikdo neupřesnil. Změn se dočkal i prohlížeč, galerie či fotoaparát zkrátka iOS7 je poměrně velkou aktualizací. Na podporovaná zařízení (iPhone 4 a vyšší, iPad 2 a vyšší, iPad Mini a iPod Touch 5. generace) dorazí inovovaný systém 18. září.

iOS7 nova obrazovka


iPhone 5C


O příchodu „levnější“ verze iPhone se spekulovalo již několik měsíců před premiérou a internet plnily jak představy fanoušků, tak fotografie z továren. Finální podoba iPhone 5C tak byla prozrazena paradoxně velmi brzy. Základem nového telefonu je vesměs stejná hardwarová výbava, jako u současně prodávaného iPhone 5. Především je to 4“ Retina displej s rozlišením 640 x 1136 pixelů a 2jádrový čipset v kombinaci s grafikou PowerVR SGX 543MP3, obchodně nazvaný Apple A6.

iPhone 5C barevna provedeni
iPhone 5C bude nabízen v celkem 5 barevných variantách

Shodné jsou i další parametry, jako podpora LTE/3G sítí, Wi-Fi 802.11a/g/n včetně dualband, Bluetooth 4.0 a opět s absencí NFC. Inovacemi neprošel ani fotoaparát a opět tedy máme k dispozici rozlišení 8 MPx v kombinaci s LED bleskem. Kapacita úložiště bude buď 16, nebo 32 GB a přicházíme tak o 64GB variantu.

iPhone 5C barevne kryty
Navíc můžete vybírat ještě z široké palety ochranných pouzder

Na rozdíl od současné generace nevsadí Apple u modelu 5C na skleněná záda, ale celý zadní kryt včetně boků přístroje je proveden z plastu, tedy přesněji z tvrdého polykarbonátu. Tato skutečnost dovolila nabídnout rozmanitější nabídku barev a iPhone 5C bude nabízen v bílé, modré, zelené, žluté a růžové. Volitelně bude možné dokoupit také ochranné pouzdro a nakombinovat si tak vlastní barevnou variaci.
 
Kdo čekal radikální zlevnění telefonu od Apple bude zřejmě zklamán, neboť 16GB varianta stojí v americkém obchodě 549 dolarů, což v přímém přepočtu dělá 10 700 Kč. Mluvíme však o ceně bez cla, daně a dalšího navýšení ceny kvůli dvouleté záruce. Nebylo by tedy překvapením, kdyby se tento model nakonec prodával za cenu okolo 15 000 Kč či nepatrně výše. iPhone 5C tedy rozhodně levný není.


iPhone 5S


O vlajkové lodi se toho mnoho nevědělo, nicméně již uniknuvší název 5S naznačoval, že dramatické změny nenastanou a bude se jednat spíše o drobnější evoluci. Přesto dokázal Apple překvapit několika novinkami, kterému na současném trhu zaručují hned několik prvenství. Ostatně, pojďme se na ně podívat.

iPhone 5S
Nový iPhone 5S má zabudovanou čtečku otisků prstů

Jako první se světu ukázal zbrusu nový čip Apple A7, který jako první přináší do světa mobilních telefonů 64bit architekturu. Díky tomu dostanete oproti minulé generaci až dvojnásobný výpočetní i grafický výkon. Změnami si kvůli tomu prošel i operační systém iOS7, který je nyní pro iPhone 5S nativně 64bit, avšak umí spolupracovat i s 32bit aplikacemi.

Trendem posledních měsíců je využívání mobilu jako turistické navigace či jako měřiče sportovních aktivit a proto Apple přichází s doplňujícím čipem M7, který obsahuje všechny myslitelné pohybové senzory a pečlivě tak zaznamenává jakýkoliv pohyb.

iPhone 5S Infinity blade III
Výkon čipsetu Apple A7 je opravdu nevídaný

Další zajímavou novinkou je Touch ID, neboli čtečka otisků prstů, kterou Apple zabudoval do tlačítka pod displejem. Na prezentaci se chlubil řadou údajů o tomto senzoru, který by měl velmi detailně naskenovat váš otisk, případné obelhání senzoru by nemělo být tak snadné. V době bezpečnostních afér s americkou tajnou službou je také zajímavý fakt, že uložené otisky zůstávají zašifrované v telefonu.
 
Změnami prošel také fotoaparát, který má přibližně o 15% větší plochu senzoru, díky čipu A7 je výrazně rychlejší a dokáže tak natočit 720p video při snímkovací frekvenci 120 FPS. Citelných úprav se dočkal také blesk, který nyní díky druhé diodě lépe reaguje na okolní podmínky a mění svou intenzitu i zabarvení. Jaké však budou finální fotografie, ukáží až první testy v redakcích.

iPhone 5S barevne provedeni
iPhone 5S bude v prodeji ve třech barevných provedeních

Zbytek výbavy je velmi podobný současné generaci iPhone 5 a poslední zásadnější změnou tak je tělo přístroje z hliníku, které Apple bude barvit do trojice odstínů. Vybírat můžete mezi zlatou, stříbrnou a šedivou variantou. Klasické bílé a černé provedení tak zcela mizí ze scény.

Apple iPhone 5S bude nabízen v 16, 32 a 64GB variantě, přičemž cena modelu s nejmenší kapacitou začíná na 649 dolarech, což je v přepočtu 12 700 Kč. Cenu opět berte s rezervou, protože neobsahuje clo ani daň. Nicméně je otázkou, zdali se úspora 100 dolarů oproti iPhone 5C vyplatí.

Dostupnost obou modelů prozatím nebyla oznámena a první vlně (20. září) bohužel nefigurujeme. Záznam z keynote si můžete přehrát na tomto odkazu, avšak budete potřebovat nainstalovaný QuickTime a znalost anglického jazyka

Zdroj: Apple, Apple.cz


reklama