reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Co by znamenal konec 3,5mm sluchátkového jacku na smartphonech?

26.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Není moc standardů, které až donedávna využívali všichni výrobci smartphonů napříč operačními systémy. V poslední době ovšem sílí obavy, že 3,5mm konektor z telefonů vymizí, což by uživatelům přineslo mnoho komplikací.
Pryč jsou časy, kdy každý výrobce mobilních telefonů používal svůj vlastní typ konektoru na sluchátka. Během let jsme si rychle zvykli na komfort, že ať si koupíme jakýkoliv smartphone, bude kompatibilní s našimi sluchátky. Jenže tato doba může brzy klidně skončit, v uplynulých měsících bylo představeno několik telefonů od společností LeEco a Lenovo, které 3,5mm audio jack postrádaly – jmenovitě LeEco Le 2, Le 2 Pro, Le Max 2 a Moto Z spolu s Moto Z Force. Navíc se o absenci tohoto konektoru často mluví v souvislosti s iPhonem 7, i když nejnovější uniklé informace tuto spekulaci popírají. Jako důvod se nejčastěji uvádí úspora místa, která umožňuje další ztenčení přístroje.

Sluchátkový jack je nahrazován novým reversibilním portem USB Type-C, který zároveň slouží k nabíjení a přenosu dat – zapomenout tedy můžete na poslech hudby, zatímco dobíjíte baterii svého mobilu. Pokud by se 3,5mm konektoru zbavil také Apple, nejspíš by jej nahradil svým proprietárním portem Lightning. To už je druhý problém, neboť uživatelé iPhonů by svá sluchátka nepřipojili k telefonu s Androidem nebo třeba k notebooku.
Čínský výrobce LeEco byl prvním, kdo nahradil 3.5mm audio jack portem USB Type-C (zdroj obrázku: Engadget.com)


Nepříliš praktickým by mohla být redukce, kterou snad výrobci budou ke svým smartphonů zpočátku dodávat. Peníze jsou problém také v případě nákupu sluchátek s koncovkou USB Type-C. Zatím se jedná o dost drahou záležitost, o ceně začínající na pár desítkách korunách si můžeme nechat jen zdát. Mizerná je v tuto chvíli také nabídka, i když ta se časem jistě rozšíří.

Možná namítnete, že řešením je technologie Bluetooth, jenže bezdrátová sluchátka obvykle nebývají tak kvalitní a navíc si musíte poměrně tučně připlatit. Ne každý je navíc ochotný akceptovat fakt, že kromě telefonu bude muset pravidelně nabíjet další zařízení. A nesmíme zapomenout dodat, že absence kabelu je možná praktická u větších sluchátek, ale u malých „pecek“ či „špuntů“ jsou výhody tatam.

Konec 3,5mm audio jacku ve smartphonech by ovšem nepřinesl jen zbytečné zvýšení finančních nákladů a problémy s kompatibilitou. Trochu upozaděna zůstává otázka ochrany autorských práv. Sluchátka s koncovkou USB Type-C totiž nevyužívají analogový, ale digitální přenos dat, takže by mediální průmysl mohl začít využívat DRM ochranu – uživatel by si tak možná neposlechl své oblíbené album, pokud by si ho legálně nekoupil. Ano, jistě by se našla cesta, jak ochranu obejít, ale jde o zbytečnou komplikaci.
reklama
reklama
reklama