Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Citroën uvádí elektrický supermini Ami One Concept

22.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Citroën na ženevském autosalonu představí koncept elektrického supermini vozítka Ami One Concept. Vůz bude možné řídit už od 15 let se skupinou AM a můžete s ním parkovat i kolmo k cestě.
Na ženevském autosalonu se objeví Citroën Ami One Concept, studie městského vozítka pro dva lidi, které má nabídnout ekologickou dopravu i pro ty nejmladší řidiče. Vozítko totiž patří do kategorie "automopedů", které je možné řídit ve většině zemí EU v průměru už od věku 16 let, ale např. u nás už od 15 let s řidičským oprávněním skupiny AM. Takové vozítko musí prázdné vážit maximálně 350 kg a nesmí jet více než 45 km/h. A to přesně nový Ami One Concept splňuje. Jeho hmotnost s řidičem dosahuje 425 kg a dle výrobce není možné jej rozjet na vyšší rychlost než oněch 45 km/h.
 
Citroën Ami One Concept
 
Využívá elektrického pohonu a jeho akumulátor má vydržet na dojezd 100 km, což je na městské popojíždění dostatečné. Pomocí klasické nabíječky pro elektromobily nebo Wallboxu je nabito za 2 hodiny, ale použít lze i normální domácí zásuvku a standardní elektrický kabel.
 
Citroën Ami One Concept
 
Ami One Concept má i zajímavé výhody. Díky délce pouhých 2,5 metru má stejné možnosti parkování jako první generace Smartu, a to možnost legálně zaparkovat kolmo k silnici. Vejde se tak do opravdu maličkých mezer. Na šířku i výšku má pak 1,5 metru. Vůz je obut do 18" pneumatik a při jízdě vydává umělý zvuk, což odpovídá požadavkům EU na vyšší bezpečnost elektromobilů při pomalé jízdě.
 
Citroën Ami One Concept
 
Koncept také hovoří o provozu vozu pomocí carsharingu. Pomocí mobilní aplikace je možné si vůz pronajmout od 5 minut klidně až na 5 let. Zatímco krátkodobé pronájmy (5 minut až 5 hodin) jsou řešeny přes společnost Free2Move s možností prodlužování na základě aktuálních požadavků, 5denní má na starosti služba Citroënu Rent&Smile. Nejdelší 5letý pronájem pochopitelně zahrnuje i služby okolo, jako údržbu, parkování a podobně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama