Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čínský výrobce kabelů žaluje Apple, chce vysoudit 1 yuan

3.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
Čínskému výrobci kabelů Pisen se nelíbí certifikační program Applu, MFi. Podle něj toto chování vytváří nerovné podmínky na trhu a jako odškodné chce vysoudit jeden yuan. Tedy zhruba 3 koruny.
Jistě jste si všimli, že nejen produkty od Applu je dost drahé, ale týká se to také jejich příslušenství. A to neplatí jen pro to originální. Vtip je v tom, že Apple vyžaduje certifikaci nazvanou MFi, jejíž splnění pak poznáte malými logy Made for iPhone, Made for iPad a podobně na krabicích výrobků. Tato certifikace v minulosti (do roku 2014) znamenala 10 % ceny výrobku, minimálně však $10. Tedy z každého certifikovaného zařízení si Apple bral více než 200 korun. Přitom se mohlo jednat o hloupý kabel s výrobní cenou pár korun, který pak musel být prodáván za několik set.
 
Apple MFi logo
 
Dnes už tyto ceny nejsou tak vysoké, stále ale dosahují nemalé $4, tedy necelých 100 korun. Druhému největšímu výrobci kabelů v Číně, společnosti Pisen, se nicméně ani toto nelíbí a považuje to za velkou překážku pro zdravé soutěžení na trhu. V tomto případě je to umocněno ještě tím, že výrobce by i chtěl tuto certifikaci získat, ale Apple mu ji údajně několikrát odmítnul dát. Proto se rozhodl podat na Apple žalobu, kterou ale očividně nemyslí až tak vážně a jde spíše o zviditelnění se. Chce totiž vysoudit odškodné za újmu ve výši jednoho čínského yuanu, což je po přepočtu jen něco málo přes 3 Kč.
 
Apple obecně brání svůj certifikační proces tím, že certifikace zajišťuje správnou provozuschopnost neoriginálního příslušenství a nebude v kabelech takový nepořádek jako u klasických microUSB kabelů. Pokud si člověk nedá trochu pozor, opravdu není vůbec těžké koupit kabel, který se při první příležitosti rozpadne nebo nezvládne dané zařízení téměř nabíjet.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama