www.svetmobilne.cz
>
>
>

Čínský firewall má další obět, už je blokován i WhatsApp

Čínský firewall má další obět, už je blokován i WhatsApp
, , aktualita
Čína se sice stává opravdu moderní zemí co do technologického vývoje, nicméně stále chce mít naprosto vše pod kontrolou. Slavný Velký čínský firewall nyní odstřihl od sítě další západní službu, komunikátor WhatsApp.
K oblíbeným
reklama
Zuckerbergovi jistě z Číny vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Už mu odstřihli Facebook a místo toho, aby se mu podařilo vrátit jej zpět na čínský trh, zařízli mu Číňané i komunikátor WhatsApp. Ten byl jednou z mála zbývajících cest, jak se mohli lidé v Číně snadno elektronicky kontaktovat s vnějším světem, nepočítáme-li e-maily, které rozhodně nejsou tak pohodlnou možností. Čínská vláda totiž chce vše kontrolovat a sledovat, což u šifrované komunikace přes WhatsApp tak snadno nejde.
 
WhatsApp Čína
 
Už v minulosti vypadly některé služby WhatsAppu jako byly např. videohovory. Stále ale zůstávala alespoň možnost textové komunikace, ostatně tu jsem letos při návštěvě Číny s přáteli ke komunikaci používal takřka výhradně. Nyní už Velký čínský firewall blokuje nejen Facebook a rozšířil blokování VPN, mnozí si nenapíšou už ani přes WhatsApp.
 
Zůstává tak např. WeChat, ale ten není nic, z čeho by mohli být lidé obecně nadšeni. WeChat totiž na rozdíl od WhatsAppu souhlasil s čínskou vládou a ta může volně sledovat veškerou komunikaci a dostat se i k telefonním číslům komunikujících nebo k jejich poloze. Podle všeho to nicméně vypadá, že WhatsApp je blokován pouze na domácích čínských SIM kartách a pro uživatelé se zahraničními kartami prozatím funguje i nadále.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala