Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čínský firewall má další obět, už je blokován i WhatsApp

26.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
Čína se sice stává opravdu moderní zemí co do technologického vývoje, nicméně stále chce mít naprosto vše pod kontrolou. Slavný Velký čínský firewall nyní odstřihl od sítě další západní službu, komunikátor WhatsApp.
Zuckerbergovi jistě z Číny vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Už mu odstřihli Facebook a místo toho, aby se mu podařilo vrátit jej zpět na čínský trh, zařízli mu Číňané i komunikátor WhatsApp. Ten byl jednou z mála zbývajících cest, jak se mohli lidé v Číně snadno elektronicky kontaktovat s vnějším světem, nepočítáme-li e-maily, které rozhodně nejsou tak pohodlnou možností. Čínská vláda totiž chce vše kontrolovat a sledovat, což u šifrované komunikace přes WhatsApp tak snadno nejde.
 
WhatsApp Čína
 
Už v minulosti vypadly některé služby WhatsAppu jako byly např. videohovory. Stále ale zůstávala alespoň možnost textové komunikace, ostatně tu jsem letos při návštěvě Číny s přáteli ke komunikaci používal takřka výhradně. Nyní už Velký čínský firewall blokuje nejen Facebook a rozšířil blokování VPN, mnozí si nenapíšou už ani přes WhatsApp.
 
Zůstává tak např. WeChat, ale ten není nic, z čeho by mohli být lidé obecně nadšeni. WeChat totiž na rozdíl od WhatsAppu souhlasil s čínskou vládou a ta může volně sledovat veškerou komunikaci a dostat se i k telefonním číslům komunikujících nebo k jejich poloze. Podle všeho to nicméně vypadá, že WhatsApp je blokován pouze na domácích čínských SIM kartách a pro uživatelé se zahraničními kartami prozatím funguje i nadále.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama