Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Čínské BYD předvedlo nejdelší elektrobus světa

2.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Dvoukloubový autobus BYD K12A je se svými 27 metry nejdelším elektrobusem světa. Tomu odpovídá také vysoká kapacita cestujících a dostačující dojezd pro městské využití. Novinka bude nejprve uvedena do provozu v Kolumbii.
Představujete si elektrobusy spíše jako menší vozidla, která jsou vhodná pro převoz nižšího počtu cestujících? Čínský výrobce BYD vás možná vyvede z omylu. Tento týden představil model K12A, který prohlašuje za nejdelší elektrobus na světě. Na délku měří 27 metrů, a proto je karoserie rozdělena dvěma klouby. Jen pro srovnání, jednokloubový autobus SOR NB 18, který můžeme vídat v ulicích mnoha českých i slovenských měst, měří na délku necelých 19 metrů. Novinka od BYD si údajně vysloužila ještě jedno prvenství. Jako jediný elektrobus světa totiž využívá systém pohonu čtyř kol s možností plynulého přepnutí na pohon dvou kol. Tato vychytávka umožní autobusu reagovat na různý terén, ale zároveň spořit elektrickou energii.
 
 
Trojčlánkový elektrobus nabídne prostor pro 250 cestujících a při jízdě zvládne dosáhnout maximální rychlosti 70 km/h. Dojezd na jedno plné nabití baterií by se měl přiblížit 300 km. To jsou hodnoty poměrně dostačující pro městský provoz. Podstatná ovšem bude také informace o době nabíjení, během které bude muset elektrobus odstaven. Představení nejdelšího elektrobusu proběhlo 1. dubna, výrobce ovšem ujišťuje, že se nejedná o aprílový žertík. Ačkoliv byla novinka prezentována v čínském Šen-čenu, kde společnost sídlí, do provozu bude poprvé uvedena v jihoamerické Kolumbii. Stane se součástí autobusového systému TransMilenio, který obsluhuje mimo jiné hlavní město Bogotu.
 
BYD patří k nejvýznamnějším výrobcům elektrických autobusů na světě, za posledních devět let jich společnost vyrobila více než 50 tisíc. Páteř nabídky ovšem tvoří osobní elektromobily. BYD v minulosti také pomáhala testovat elektrická vozidla americké firmě Uber.
 


reklama