www.svetmobilne.cz
>
>
>

Čínská Tesla Model 3 dostala o 70 km delší dojezd, především kvůli jiné normě

Čínská Tesla Model 3 dostala o 70 km delší dojezd, především kvůli jiné normě
, , aktualita
Norem měření spotřeby vozů a jejich dojezdu je hned několik a hodně se liší ve svých výsledcích zejména u dojezdu EV. Změna normy z NEDC na CLTC z velké části přispěla k prodloužení papírového dojezdu Modelu 3 o 70 km.
K oblíbeným
reklama
Měření spotřeby aut bylo vždy ošidné. Jen v Evropě za posledních 30 let používáme už minimálně třetí normu (EHK, NEDC, nyní WLTP), jiné země pak mají své vlastní. V USA najdeme EPA, v Číně se nyní dostává ke slovu CLTC místo NEDC. Dalo by se čekat, že CLTC vylepší neduhy NEDC, která byla velmi optimistická u aut se spalovacími motory (v posledních letech byla skutečná spotřeba o 25-45 % vyšší než na papíře) a dávala také nereálné dojezdy elektrických aut. Nicméně to nevypadá, že by čínská CLTC byla cestou k lepšímu. Ukazuje to změna údajů u čínské verze Tesly Model 3 Performance.
 
Tesla Model 3 Performance
 
Zatímco u nás má tato varianta 82kWh akumulátor a papírový dojezd 567 km dle WLTP, v Číně má o trochu menší 76,8kWh baterii, ale dle NEDC měla ujet více, 605 km. Nyní se změnou normy z nerealistické NEDC na CLTC se zvýšil dojezd dokonce na 675 km, tedy o 70 km více. Zde je ale nutno podotknout, že se mírně zvětšilo množství energie v akumulátoru na 78,4 kWh, nicméně to by se nemělo projevit takovým nárůstem. Jsou to 2 % navíc, takže dle NEDC by mělo jít teoreticky o cca 618 km. Norma tak přidala dalších 57 km na papíře. Vidíme také to, že různé verze Modelu 3 používají různé akumulátory.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory
Konec spalovacích motorů se podle všeho blíží a automobilka BMW už ohlásila, že s jejich výrobou v mnichovské továrně skončí do roku 2024. Minimálně z poloviny elektrické chce BMW být do roku 2030.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví
Možnosti moderních kamer jsou velmi dobré, ale občas je potřeba jim pro netradiční záběry trochu pomoci. Na YouTube se takto objevilo video, které vyřešilo natáčení spalování paliva v motoru jeho průhledným blokem.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii
Solární karavan Stella Vita nizozemských studentů dojel jen na sluneční energii z Nizozemí až na úplný jih Španělska. Celkově měl ujet téměř 3000 km, nakonec to ale s několika peripetiemi bylo okolo 2000 km. I tak je to ale úspěch.
24.10.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou
Automobilka NIO chce rozšířit funkčnost svých stanic pro výměnu akumulátorů svých elektromobilů. Nově budou instalovány solární panely a síť se tak současně stane i decentralizovanou solární elektrárnou.
22.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta
Programy nejsou neomylné a pokud je někdo nekontroluje, může dojít k zajímavým situacím. Pár z Velké Británie tak dostal pokutu za jízdu v pruhu pro autobusy, ačkoli v daném místě nikdy nejel. Počítač si totiž spletl nápis s registrační značkou.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala