Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Chytré hodinky napájené z lidského těla řeší problémy s bateriemi

15.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Limitujícím faktorem u dnešních chytrých hodinek je často nedostatečná výdrž baterie. Výrobci mohou buď čekat na novou generaci baterií, nebo najít jiný způsob napájení jako v případě nových Matrix PowerWatch.
Nedostatečná výdrž baterie trápí většinu výrobců i uživatelů drobné mobilní elektroniky, ale nositelných zařízení je situace snad nejsložitější. Zatímco u smartphonu lze přece jenom kapacitu baterie navýšit za cenu o několik desetin milimetru tenčího těla, v případě chytrých hodinek je ovšem tělo natolik malé, že se do něj vejde jen opravdu drobná baterie. Další navýšení rozměrů přitom není možné, aby se z hodinek nestala cihla na zápěstí. Už řadu let se sice hovoří o nových technologiích baterií, které by měly při zachování velikosti nabídnout až několikanásobně delší výdrž. Společnost Matrix Industries ovšem nechtěla čekat, a vydala se alternativní cestou.





Matrix PowerWatch mají zabudovaný termočlánek, který využívá tělesnou teplotu uživatele, konkrétněji teplotní rozdílu mezi spodní části hodinek, která je přímo v kontaktu se zápěstím, a chladnější částí uvnitř zařízení. Díky tzv. termoelektrickému jevu dochází ke vzniku elektrického proudu, i když jen malého množství. Proto hodinky postrádají některé funkce ve srovnání například s Apple Watch či jinými modely, především byste marně hledali možnost zrcadlení notifikací ze smartphonu. K dispozici jsou ovšem fitness funkce zahrnující krokoměr, sledování spánku nebo dokonce měření kategorií na základě teploty těla, které by mělo být přesnější než přepočet z počtu kroků využívaný u ostatních chytrých hodinek.

Všechny hodnoty je možné sledovat na monochromatickém kulatém displeji hodinek, případně na spárovaném smartphonu s Androidem či iOS. Uživatel tam najde třeba i statistiku, kolik jeho tělo vyrobilo elektrické energie. Statistiky mohou být synchronizovány se službami Apple Healthkit a Google Fit. Dále je smartphone, se kterým hodinky komunikují přes bezdrátovou technologii Bluetooth LE, používán k seřízení přesného času. K dalším funkcím hodinek patří mikroaplikace jako jsou časovač nebo stopky, které se spouští stiskem tlačítka na boku. Uživatel si rovněž může vybrat ciferník podle svých preferencí, odlišují se totiž nejen vzhledem, ale také množstvím zobrazovaných údajů.


Matrix PowerWatch jsou vyrobeny z hliníku používaného v leteckém průmyslu a chlubí se voděodolností do hloubky až 50 metrů, jsou tedy vhodné také pro plavání. Jakmile uživatel hodinky sundá z náměstí, je spuštěn mód hlubokého spánku, kdy baterie pouze udržuje v paměti naměřené údaje či přesný čas. Autoři se po pětiletém vývoji rozhodli vybrat peníze na webu Indiegogo, kde jejich projekt sklidil velký úspěch. Hodinky je tam možné stále předobjednat za 119 dolarů, tedy asi 3 000 Kč bez DPH.

Zdroj: Indiegogo.com
reklama