Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Chytré hodinky mohou pomoci ukrást váš PIN

7.7.2016, Milan Šurkala, aktualita
Moderní technologie umí zjednodušovat život, bohužel elektronika jako taková je také mnohem náchylnější k bezpečnostním útokům. Třeba vaše chytré hodinky mohou posloužit jako práskač, který prozradí váš PIN.
S rozmachem elektroniky ve všemožných produktech se také množí útoky na ně. Mechanika je holt mechanika a byť i ona má své neduhy, přeci jen je v mnoha případech bezpečnější. To už dnes vidíme např. u aut, které je možné hacknout a ovládat na dálku. Docela nepříjemným "zrádcem" mohou být např. vaše chytré hodinky. Podle vědců z Binghamton University a Stevens Institute of Technology totiž mohou prozradit třeba váš PIN.

Sony SmartWatch 3 SWR50

Nejde ale o to, že byste si snad PIN ukládali do hodinek a někdo je hacknul. Finta je někde trochu jinde. Spočívá v senzorech v hodinkách, příkladem nechť je akcelerometr nebo gyroskop. Stačí jen mít aplikaci, která zaznamenává tento pohyb a pak se dostat k těmto datům. Taková data jsou schraňována např. různými sport trackery. Se záznamem pohybů hodinek lze pomocí algoritmů odvodit, jak se ruka pohybovala s přesností v řádech milimetrů a jaký pohyb byl proveden nad klávesnicí.

Vědci provedli test s 20 lidmi v průběhu 11 měsíců, přičemž bylo celkem provedeno 5000 zadání PINu. Na základě získaných dat z akcelerometrů a gyroskopů byla úspěšnost 80 % při prvním pokusu. Správný odhad PINu pak byl přes 90 % po třech pokusech. Problémem je tedy to, jak ochránit zaznamenaná data v hodinkách. Ta mohou být posílána útočníkům pomocí nainstalované aplikace s malwarem, případně přes Bluetooth.

Zdroj: binghamton.edu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama