Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Chrome začíná omezovat reklamy spouštějící vibrace telefonu

, , aktualita
Chrome začíná omezovat reklamy spouštějící vibrace telefonu
Poslední verze mobilního prohlížeče Chrome Beta přináší konečně bič na otravné reklamy, které automaticky spustí vibrace smartphonu. Aplikace přináší také pár dalších novinek, jako je například redesignované kontextové menu.
Chrome začíná omezovat reklamy spouštějící vibrace telefonu
Možná se vám už také někdy stalo, že se vám při prohlížení internetu otevřela pochyná stránka s reklamou, která vás informovala o tom, že je váš smartphone nakažen malwarem, případně o nějaké úžasné výhře. Spolu s tím se mnohdy náhle spustí vibrace telefonu, což rozhodně není nic příjemného. Google chování těchto nebezpečných stránek, které se snaží uživatele donutit ke stažení pochybných aplikací nebo zadání osobních údajů, dosud ignoroval. Se změnou přichází až nedávno vydaný mobilní Chrome Beta ve verzi 60, který omezuje stránkám možnosti využívání tzv. Vibration API představeného před několika lety. Vývojáři nemohli zcela zákazat webovým stránkám možnost spuštění vibrací, neboť některé z nich (např. hry v prohlížeči) tuto funkcionalitu využívají k neškodným účelům. Nově však nemohou být vibrace spuštěny do té doby, než uživatel na danou stránku klikne. Pokud se tedy otevře nová karta s touto nebezpečnou reklamou a uživatel ji rovnou zavře, obejde se bez vibrací.
 
Je však jasné, že tato novinka spíše jen podnítí vynalézavost autorů podobných reklam, aby přišli s něčím novým. Vcelku logicky se tak objevují názory, že by Vibration API mělo být zcela odebráno, nebo by měl uživatel alespoň získat větší kontrolu nad tím, kterým stránkám povolí možnost aktivovat vibrace telefonu. Chrome Beta 60 pro Android přináší i pár dalších novinek. Pokud se zaměříme jen na ty, které mají větší význam pro běžné uživatele, zůstane nám kupříkladu nové kontextové menu. Jedná se o nabídku, která se zobrazí po dlouhém kliknutí na obrázek či odkaz. Menu je nyní bohatší, neboť obsahuje například ikony znázorňující jednotlivé možnosti. V základním nastavení je ovšem nová kontextová nabídka vypnutá a uživatel si ji může aktivovat po zadání about:flag do adresního řádku a následným povolením možnosti #enable-custom-context-menu.
 
 
 
Přepracovaným designem se může pochlubit také výchozí rozhraní pro výběr souboru k uploadu. I zde je nutné vyhcytávku nejprve aktivovat, a to pod možností #enable-new-photo-picker. Spíše zajímavostí je potom nový vyhledávací widget na domovskou obrazovku, který byl vytvořen především kvůli ruském trhu. Právě tam totiž Google neuspěl ve sporu s domácí společnosti Yandex, která jej nařkla z monopolního chování. Chrome Beta 60 pro Android můžete stahovat z Google Play Store. V případě, že vám není aktualizace nabídnuta, můžete si stáhnout a ručně nainstalovat APK soubor.
 


reklama