www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat

Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat
, , aktualita
Google nahrazuje ve svém mobilním prohlížeči Chrome funkci Spořič dat novým režimem Lite, který se nyní objevil ve verzi pro Android. A nejedná se pouze o změnu názvu, kromě nižší spotřeby dat by měl přispět třeba k rychlejšímu načítání stránek.
K oblíbeným
reklama
Funkce Spořič dat (Data Saver) umožňuje uživateli snížit spotřebu dat při používání prohlížeče Chrome až o 60 %. To se může hodit hlavně u nás, kde mobilní operátoři nenabízejí neomezené datové tarify a za větší datové balíčky si obvykle nechávají pořádně zaplatit. Vývojáři se rozhodli funkci Spořič dat rozšířit o další vychytávky, v nejnovější verzi prohlížeče Chrome pro Android proto najdeme nový režim Lite. Změna názvu je poměrně logická, neboť ten původní by plně nevystihoval vše, co tento režim umí. Jak už jsme naznačili výše, zůstává komprese webových stránek na serverech Googlu před tím, než jsou data stažena do telefonu. S využitím NetworkInformation API také může prohlížeč požádat serveru příslušného webu, aby zobrazil verzi využívající méně dat, pokud taková existuje.
 

Režim Lite také pomůže v rychlejším načítání stránek. Pokud aplikace odhadne, že k načtení prvního obrázku nebo části textu bude potřeba více než 5 sekund, načte místo toho Lite verzi dané stránky. tyto stránky jsou vysoce optimalizované tak, aby se načítaly rychleji. Oceníá to především uživatelé pomalejšího přípojení k internetu. V levém horním rohu adresního řádku se potom zobrazí informace, že se jedná o Lite verzi stránek. Kliknutím na ikonu lze zobrazit detaily a přepnout na originální verzi stránky. Pokud Chrome zjistí, že uživatel často přepíná z Lite na originální verzi stránek, automaticky přestane s optimalizací. Uživatelé se nemusí bát ani o své soukromí, v případě protokolu HTTPS se totiž k serverům Googlu dostane pouze adresa URL, nikoliv soubory cookies, přihlašovací informace nebo personalizovaný obsah.
 
V neposlední řadě vyžadují Lite verze stránek méně operační paměti, proto je mohou ocnit také majitelé slabších smartphonů a tabletů. V tuto chvíli nalezneme nový režim pouze v Chromu pro Android. Pokud jste měli aktivní Spořič dat, nemusíte nic nastavovat, v opačném případě stačí otevřít Nastavení a aktivovat v něm režim Lite. I nadále si můžete zobrazit, kolik dat vám prohlížeč pomohl ušetřit, a to i ve formě grafu nebo statistik pro jednotlivé weby. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei nejspíš přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška Lenovo mělo prezentovat novou Motorolu Razr ukradeným videem od fanouška
Lenovo ukázalo čínským novinářům video s konceptem připravovaného flexibilního smartphonu Motorola Razr. Toto video ovšem měla společnost ukrást od jednoho z fanoušků a opatřit jej vlastním logem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy Realme X: nekompromisní střední třída, která snad zamíří do Evropy
Čínská značka Realme, která patří stejnému vlastníkovi jako známější OnePlus, představila svůj zatím nejvybavenější telefon. Nabízí pěkný design, vysouvací přední kameru i čtečku otisků v displeji. A existuje reálná šance, že se dostane na evropské trhy.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu Garmin Overlander: autonavigace na silnici i do terénu
Garmin představil satelitní navigaci Overlander určenou pro terénní vozidla. Vybavena je velkým displejem a odolným tělem, kromě jiných vychytávek má řidič k dispozici topografické mapy usnadňující cestu v terénu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry Redmi 7A se blíží. Známe design a parametry
Xiaomi připravuje cenově dostupnou novinku Redmi 7A, která by měla dostat ještě agresivnější cenovku než Redmi 7. Jaké ústupky si to vyžádá? Parametry smartphonu společně s jeho obrázky nyní unikly na internet.
18.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik