www.svetmobilne.cz
>
>
>
>

Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat

Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat
, , aktualita
Google nahrazuje ve svém mobilním prohlížeči Chrome funkci Spořič dat novým režimem Lite, který se nyní objevil ve verzi pro Android. A nejedná se pouze o změnu názvu, kromě nižší spotřeby dat by měl přispět třeba k rychlejšímu načítání stránek.
K oblíbeným
reklama
Funkce Spořič dat (Data Saver) umožňuje uživateli snížit spotřebu dat při používání prohlížeče Chrome až o 60 %. To se může hodit hlavně u nás, kde mobilní operátoři nenabízejí neomezené datové tarify a za větší datové balíčky si obvykle nechávají pořádně zaplatit. Vývojáři se rozhodli funkci Spořič dat rozšířit o další vychytávky, v nejnovější verzi prohlížeče Chrome pro Android proto najdeme nový režim Lite. Změna názvu je poměrně logická, neboť ten původní by plně nevystihoval vše, co tento režim umí. Jak už jsme naznačili výše, zůstává komprese webových stránek na serverech Googlu před tím, než jsou data stažena do telefonu. S využitím NetworkInformation API také může prohlížeč požádat serveru příslušného webu, aby zobrazil verzi využívající méně dat, pokud taková existuje.
 

Režim Lite také pomůže v rychlejším načítání stránek. Pokud aplikace odhadne, že k načtení prvního obrázku nebo části textu bude potřeba více než 5 sekund, načte místo toho Lite verzi dané stránky. tyto stránky jsou vysoce optimalizované tak, aby se načítaly rychleji. Oceníá to především uživatelé pomalejšího přípojení k internetu. V levém horním rohu adresního řádku se potom zobrazí informace, že se jedná o Lite verzi stránek. Kliknutím na ikonu lze zobrazit detaily a přepnout na originální verzi stránky. Pokud Chrome zjistí, že uživatel často přepíná z Lite na originální verzi stránek, automaticky přestane s optimalizací. Uživatelé se nemusí bát ani o své soukromí, v případě protokolu HTTPS se totiž k serverům Googlu dostane pouze adresa URL, nikoliv soubory cookies, přihlašovací informace nebo personalizovaný obsah.
 
V neposlední řadě vyžadují Lite verze stránek méně operační paměti, proto je mohou ocnit také majitelé slabších smartphonů a tabletů. V tuto chvíli nalezneme nový režim pouze v Chromu pro Android. Pokud jste měli aktivní Spořič dat, nemusíte nic nastavovat, v opačném případě stačí otevřít Nastavení a aktivovat v něm režim Lite. I nadále si můžete zobrazit, kolik dat vám prohlížeč pomohl ušetřit, a to i ve formě grafu nebo statistik pro jednotlivé weby. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem Elektrický koncept Bentley EXP 100GT si hraje se světlem
Bentley ukázal koncept svého elektrického superluxusního vozu budoucnosti, modelu EXP 100GT. Má 4 elektromotory, exotické a netradiční materiály, skleněný strop pak vytváří neobvyklou hru světel.
14.7.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem OPPO Reno Z přichází s 6,4" AMOLED displejem
Společnost OPPO představuje nový high-endový smartphone Reno Z, který chce být velmi slušným fotomobilem s vysokou výdrží. Přináší 48MPx snímač vzadu, 32MPx čip vepředu a velký 6,4" AMOLED displej.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh" Update pro Nokia 9 Pureview přináší "live bokeh"
Telefon Nokia 9 PureView je velmi zajímavý svými fotoaparáty, kdy má na zádi hned pět fotomodulů. Aby byl jejich výkon lepší, přináší aktualizaci. Ta např. umožňuje funkci "live bokehu", tedy náhledu rozmazaného pozadí už před vyfocením.
13.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí Odlehčené Spotify Lite přichází do 36 zemí
Spotify přichází s odlehčenou verzí své aplikace Spotify Lite. Ta má zabírat méně místa na telefonu, také má uživatele informovat o tom, že mu streamování "sežralo" mnoho dat a blíží se svému měsíčnímu limitu.
11.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
13" Apple MacBook Pro má Touch Bar, 12" MacBook mizí 13" Apple MacBook Pro má Touch Bar, 12" MacBook mizí
Apple inovoval nabídku svých notebooků MacBook. 13" verze Pro dostaly Touch Bar i výkonnější procesory, zlepšeny byly i MacBooky Air, jejich starší verze vypuštěny a zmizel i základní 12" MacBook.
11.7.2019, aktualita, Milan Šurkala