Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Chrome přestane fungovat na některých Androidech

8.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Na desítkách milionů smartphonů přestane v dohledné době fungovat internetový prohlížeč Google Chrome. Vývojáři totiž zvýší minimální požadavky, což bude znamenat konec podpory na Androidu Jelly Bean.
Android Jelly Bean byl představen v roce 2012, tedy před šesti lety. Stále se ovšem najdou uživatele, kteří tuto verzi používají. Pokud nahlédneme do nejčerstvějších statistik vydávaných každý Googlem, mají verze Android 4.1, 4.2 a 4.3, které jsou souhrnně označovány jako Jelly Bean, podíl 3,2 % mezi aktivními zařízeními. Zdá se to jako mizivé číslo, ale mnohonásobně více než nejnovější verze Android 9.0 Pie, která zatím do statistik vůbec nezasáhla. A pokud budeme vycházet z toho, že Android běží na více než miliardě zařízení na světě, používá Jelly Bean více než 30 milionů lidí.
 
 
Tito uživatelé ovšem musejí počítat s absencí některých nových funkcí i softwarových aktualizací, což s sebou přináší třeba vyšší zranitelnost vůči bezpečnostním hrozbám. Nutno podotknout, že velká část aplikací vyžaduje pro svůj běh minimálně Android 5.0, ale najdou se také výjimky. Jednou z nich je Google Chrome, kterému stačí právě Android 4.1. Jak ovšem zjistili členové fóra XDA Developers, vývojáři chystají změnu a budoucí vydání internetového prohlížeče bude vyžadovat vyšší verzi API, která odpovídá Androidu 4.4 KitKat.
 
Připomeňme, že i verze pojmenovaná po oblíbené čokoládové tyčince už patří mezi zastaralé, neboť byla poprvé vydána před pěti lety. Nic to ovšem nemění na tom, že ji stále využívá 7,8 % zařízení s Androidem.
 


reklama