Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Chorvatský startup Rimac spolu s Porsche koupil Bugatti

6.7.2021, Milan Šurkala, aktualita
Francouzská automobilka Bugatti se opět stěhuje. Po 112 letech zakotví v Chorvatsku. Koupil ji joint venture chorvatské automobilky Rimac a německého Porsche. Současně se oddělí výroba akumulátorů do separátní společnosti.
Ještě před 10 lety byl startup Rimac Automobili garážovým projektem chorvatského podnikatele Mateho Rimaca. Nyní si tato firma troufla na odkoupení legendární francouzské automobilky Bugatti od Volkswagenu. Bugatti bylo založeno v roce 1909 a má za sebou už 112letou historii plnou slavných období i bankrotů. Bugatti bude fungovat separátně od Rimacu, obě firmy si tedy nechají své vlastní továrny i distribuční kanály (Bugatti tedy v Molsheimu ve Francii, Rimac v Záhřebu v Chorvatsku). Obě firmy (Bugatti Automobiles i Rimac Automobili) ale budou spadat pod nově vytvořenou joint venture Bugatti Rimac.
 
Rimac a Bugatti
 
Bugatti Rimac je joint venture, kde má 45% podíl společnost Porsche a ze zbývajících 55 % je pak vlastníkem Rimac Group. Ta tak nahrazuje původní Rimac Automobili, které vyrábělo auta i součásti pro elektrický pohon. Tato divize bude čistě spadat pod Rimac Group a ponese název Rimac Technology, aby mohla nadále fungovat zvlášť a snadno spolupracovat s jinými automobilkami včetně samotného Rimacu a Bugatti. Samotný Rimac Group pak ze 37 % vlastní podnikatel Mate Rimac, dalších 12 % má Hyundai, 24 % má automobilka Porsche a zbývajících 27 % pak připadá na další investory. Připomeňme, že Rimac nedávno uvedl na trh svůj elektrický hypersport Nevera (na obrázku vpravo).
 
Rimac a Bugatti
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama