www.svetmobilne.cz
>
>
>

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí
, , aktualita
Český hydrometereologický ústav vydal minulý týden dvě nové aplikace s informacemi o počasí. Svými funkcemi uspokojí jak běžné uživatele, tak odborníky a fanoušky meteorologie. Prozatím existují verze pro Android, ale počítá se rovněž s iOS.
reklama
ČHMÚ přináší odpověď na norskou službu Yr.no, která získala značnou popularitu i mezi Čechy. Nevystačil si ovšem s jedinou aplikací a v Google Play Store proto od minulého týdne nalezneme hned dvě. První s prostým názvem ČHMÚ obsahuje předpověď počasí pro ČR s přesností na 1 km včetně radaru, výstrah nebo informací o aktivitě klíšťat. Pro fanoušky meteorologie je určena pokročilá aplikace ČHMÚ+, která nabízí počasí na jednotlivých stanicích, sondáž, stav vody nebo kvalitu ovzduší. Záleží proto na uživateli, zda si vystačí se základní aplikací, nebo si stáhne obě dvě.
 
Tvůrcem jsou vývojáři ze společnosti OKsystem, která vyhrála ve veřejném zadávacím řízení. Aplikace jsou zdarma dostupné pro telefony s operačním systémem Android 4.4 a vyšším. Připravována je také verze pro iOS, ale zatím nebylo prozrazeno, v jakém časovém horizontu vyjde. Obě aplikace využívají relativně čisté uživatelské rozhraní kombinující černý text na bílém podkladu. Mezi jednotlivými funkcemi lze přepínat pomocí postranního vysouvacího menu. V případě map je možné používat známé gesto pinch-to-zoom pro přiblížení či oddálení.

 

Základní aplikace ČHMÚ

 
 • Předpověď počasí pro celý den i hodinově na následujících 24 hodin v zadané lokalitě.
 • Předpověď počasí na následujících šest dnů, pro první dva dny platí pro konkrétní lokalitu.
 • Mapa s údaji ze srážkového radaru za poslední dvě hodiny a předpověď na následující hodinu.
 • Předpověď srážek udávající úhrn srážek za jednu hodinu v milimetrech vodního sloupce.
 • Textové předpovědi na následujících osm dnů s platností po celé ČR.
 • Přehled výstrah vydaných ČHMÚ na teplotní extrémy, silný vítr, sněhové jevy, námrazové jevy, bouřkové jevy, dešťové srážky, povodňové jevy, požáry, mlhy a znečištění ovzduší.
 • Stupnice aktivity klíšťat rozdělená do deseti stupňů.

 

Rozšířená aplikace ČHMÚ+ (ČHMÚ Plus)


 • Údaje naměřené profesionálními meteorologickými stanicemi se zobrazením na mapě.
 • Odhad spadlých srážek s animací na území ČR.
 • Údaje naměřené balónovými sondami ukazující změny teploty, trojného bodu vody, směru a rychlosti větru v závislosti na výšce, suchá a mokrá adiabata a křivka směšovacího poměru.
 • Předpovědi z modelu Aladin zobrazující teplotu, množství srážek, směr a rychlost větru, oblačnost, relativní vlhkost, ventilační index a tlak.
 • UV index a krátké pokyny, jak si při dané intenzitě slunečního UV záření počínat. 
 • Stav vody (historie měření výšky hladiny, průtoku a teploty vody za poslední dva dny) naměřený 350 vodoměrnými stanicemi v ČR.
 • Riziko přívalových povodní s mapou nasycení půdy vodou.
 • Čistota ovzduší barevně rozlišená na mapě ČR s údaji ze 150 stanic.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje Škoda Scala, nástupce Rapidu se postupně odhaluje
Nový kompaktní model Škody je už za dveřmi a automobilka nám jej postupně odhaluje. Už jsme viděli teaser v podobě siluety vozu, sportovní koncept Vision RS a nyní se dozvídáme i jméno. Bude se jmenovat Škoda Scala.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona Apple nesouhlasí s Austrálii, nechce backdoory v iOS ze zákona
Nejen USA nebo Čína chtějí špehovat své obyvatele. Zadní vrátka do telefonů svých obyvatel by velmi ráda viděla i Austrálie. Společnost Apple se tak už ohradila proti navrhovanému zákonu, který by to chtěl zavést.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3 Tesla vyrobila už 100 tisíc kusů Modelu 3
Tesla Model 3 je jedním z nejúspěšnějších vozů na americkém trhu, ve třídě elektromobilů drtivě vede. Automobilka sice stále zdaleka nepokryla všechny objednávky na vůz, nicméně slaví alespoň milník 100 tisíc vyrobených vozů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek Garmin Instinct: chytré hodinky do náročných podmínek
Garmin rozšířil svou nabídku chytrých sportovních hodinek o novou řadu Instinct, která je zaměřena primárně na vysokou odolnost a nabízí měření pohybových aktivit i navigaci v terénu. Cena je přitom příznivější než u modelů Fenix.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu Honor 8X a Honor Band 4: ceny i dostupnost na českém trhu
Honor 8X si odbyl svou evropskou premiéru tento týden na Pražském hradě, kde jsme se dozvěděli také českou cenu tohoto velkého smartphonu. Na tuzemský trh míří také chytrý náramek Honor Band 4.
14.10.2018, aktualita, Jáchym Šlik