www.svetmobilne.cz
>
>
>

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí
, , aktualita
Český hydrometereologický ústav vydal minulý týden dvě nové aplikace s informacemi o počasí. Svými funkcemi uspokojí jak běžné uživatele, tak odborníky a fanoušky meteorologie. Prozatím existují verze pro Android, ale počítá se rovněž s iOS.
reklama
ČHMÚ přináší odpověď na norskou službu Yr.no, která získala značnou popularitu i mezi Čechy. Nevystačil si ovšem s jedinou aplikací a v Google Play Store proto od minulého týdne nalezneme hned dvě. První s prostým názvem ČHMÚ obsahuje předpověď počasí pro ČR s přesností na 1 km včetně radaru, výstrah nebo informací o aktivitě klíšťat. Pro fanoušky meteorologie je určena pokročilá aplikace ČHMÚ+, která nabízí počasí na jednotlivých stanicích, sondáž, stav vody nebo kvalitu ovzduší. Záleží proto na uživateli, zda si vystačí se základní aplikací, nebo si stáhne obě dvě.
 
Tvůrcem jsou vývojáři ze společnosti OKsystem, která vyhrála ve veřejném zadávacím řízení. Aplikace jsou zdarma dostupné pro telefony s operačním systémem Android 4.4 a vyšším. Připravována je také verze pro iOS, ale zatím nebylo prozrazeno, v jakém časovém horizontu vyjde. Obě aplikace využívají relativně čisté uživatelské rozhraní kombinující černý text na bílém podkladu. Mezi jednotlivými funkcemi lze přepínat pomocí postranního vysouvacího menu. V případě map je možné používat známé gesto pinch-to-zoom pro přiblížení či oddálení.

 

Základní aplikace ČHMÚ

 
 • Předpověď počasí pro celý den i hodinově na následujících 24 hodin v zadané lokalitě.
 • Předpověď počasí na následujících šest dnů, pro první dva dny platí pro konkrétní lokalitu.
 • Mapa s údaji ze srážkového radaru za poslední dvě hodiny a předpověď na následující hodinu.
 • Předpověď srážek udávající úhrn srážek za jednu hodinu v milimetrech vodního sloupce.
 • Textové předpovědi na následujících osm dnů s platností po celé ČR.
 • Přehled výstrah vydaných ČHMÚ na teplotní extrémy, silný vítr, sněhové jevy, námrazové jevy, bouřkové jevy, dešťové srážky, povodňové jevy, požáry, mlhy a znečištění ovzduší.
 • Stupnice aktivity klíšťat rozdělená do deseti stupňů.

 

Rozšířená aplikace ČHMÚ+ (ČHMÚ Plus)


 • Údaje naměřené profesionálními meteorologickými stanicemi se zobrazením na mapě.
 • Odhad spadlých srážek s animací na území ČR.
 • Údaje naměřené balónovými sondami ukazující změny teploty, trojného bodu vody, směru a rychlosti větru v závislosti na výšce, suchá a mokrá adiabata a křivka směšovacího poměru.
 • Předpovědi z modelu Aladin zobrazující teplotu, množství srážek, směr a rychlost větru, oblačnost, relativní vlhkost, ventilační index a tlak.
 • UV index a krátké pokyny, jak si při dané intenzitě slunečního UV záření počínat. 
 • Stav vody (historie měření výšky hladiny, průtoku a teploty vody za poslední dva dny) naměřený 350 vodoměrnými stanicemi v ČR.
 • Riziko přívalových povodní s mapou nasycení půdy vodou.
 • Čistota ovzduší barevně rozlišená na mapě ČR s údaji ze 150 stanic.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
iPhone X možná trápí praskající sklo fotoaparátu iPhone X možná trápí praskající sklo fotoaparátu
Někteří uživatelé iPhonu X se setkali s tím, že sklo kryjící duální zadní fotoaparát samovolně praská. Apple navíc problém nevyřeší bezplatně v rámci záruky, ale požaduje za výměnu velmi vysoké poplatky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung prohrál patentový spor, zaplatí Applu 539 milionů USD Samsung prohrál patentový spor, zaplatí Applu 539 milionů USD
Samsung a Apple vedou neustále patentové spory a žalují se navzájem. V jednom letitém sporu, kdy Apple žaloval Samsung, bylo konečně rozhodnuto. Pro tentokrát to odnesl Samsung a zaplatí přes půl miliardy dolarů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce Essential Phonu je ve finančních problémech Výrobce Essential Phonu je ve finančních problémech
Společnost Essential Inc, kterou založil Andy Rubin, se potýká s finančními problémy. Z uniklého interního e-mailu je patrné, že vyloučena není akvizice. Podle spekulací byl navíc možná zrušen připravovaný smartphone.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei přestane odemykat bootloadery svých telefonů Huawei přestane odemykat bootloadery svých telefonů
Huawei vypíná své stránky, prostřednictvím kterých mohou zákazníci získat kód pro odemknutí bootloaderu. Důvodem je snaha zabránit problémům se smartphony. Nové modely už mají smůlu, a pro ty starší bude služba fungovat ještě 60 dnů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Meizu M8c: nižší třída s pár překvapeními Meizu M8c: nižší třída s pár překvapeními
Meizu oznámilo nový smartphone M8c, který se zařadí mezi cenově nejdostupnější modely na trhu. Na jedné straně přináší moderní displej 18:9 a funkci rozpoznání obličeje, ale na druhé straně spoléhá na starší Android či plastové tělo.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik