www.svetmobilne.cz
>
>
>

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí
, , aktualita
Český hydrometereologický ústav vydal minulý týden dvě nové aplikace s informacemi o počasí. Svými funkcemi uspokojí jak běžné uživatele, tak odborníky a fanoušky meteorologie. Prozatím existují verze pro Android, ale počítá se rovněž s iOS.
reklama
ČHMÚ přináší odpověď na norskou službu Yr.no, která získala značnou popularitu i mezi Čechy. Nevystačil si ovšem s jedinou aplikací a v Google Play Store proto od minulého týdne nalezneme hned dvě. První s prostým názvem ČHMÚ obsahuje předpověď počasí pro ČR s přesností na 1 km včetně radaru, výstrah nebo informací o aktivitě klíšťat. Pro fanoušky meteorologie je určena pokročilá aplikace ČHMÚ+, která nabízí počasí na jednotlivých stanicích, sondáž, stav vody nebo kvalitu ovzduší. Záleží proto na uživateli, zda si vystačí se základní aplikací, nebo si stáhne obě dvě.
 
Tvůrcem jsou vývojáři ze společnosti OKsystem, která vyhrála ve veřejném zadávacím řízení. Aplikace jsou zdarma dostupné pro telefony s operačním systémem Android 4.4 a vyšším. Připravována je také verze pro iOS, ale zatím nebylo prozrazeno, v jakém časovém horizontu vyjde. Obě aplikace využívají relativně čisté uživatelské rozhraní kombinující černý text na bílém podkladu. Mezi jednotlivými funkcemi lze přepínat pomocí postranního vysouvacího menu. V případě map je možné používat známé gesto pinch-to-zoom pro přiblížení či oddálení.

 

Základní aplikace ČHMÚ

 
 • Předpověď počasí pro celý den i hodinově na následujících 24 hodin v zadané lokalitě.
 • Předpověď počasí na následujících šest dnů, pro první dva dny platí pro konkrétní lokalitu.
 • Mapa s údaji ze srážkového radaru za poslední dvě hodiny a předpověď na následující hodinu.
 • Předpověď srážek udávající úhrn srážek za jednu hodinu v milimetrech vodního sloupce.
 • Textové předpovědi na následujících osm dnů s platností po celé ČR.
 • Přehled výstrah vydaných ČHMÚ na teplotní extrémy, silný vítr, sněhové jevy, námrazové jevy, bouřkové jevy, dešťové srážky, povodňové jevy, požáry, mlhy a znečištění ovzduší.
 • Stupnice aktivity klíšťat rozdělená do deseti stupňů.

 

Rozšířená aplikace ČHMÚ+ (ČHMÚ Plus)


 • Údaje naměřené profesionálními meteorologickými stanicemi se zobrazením na mapě.
 • Odhad spadlých srážek s animací na území ČR.
 • Údaje naměřené balónovými sondami ukazující změny teploty, trojného bodu vody, směru a rychlosti větru v závislosti na výšce, suchá a mokrá adiabata a křivka směšovacího poměru.
 • Předpovědi z modelu Aladin zobrazující teplotu, množství srážek, směr a rychlost větru, oblačnost, relativní vlhkost, ventilační index a tlak.
 • UV index a krátké pokyny, jak si při dané intenzitě slunečního UV záření počínat. 
 • Stav vody (historie měření výšky hladiny, průtoku a teploty vody za poslední dva dny) naměřený 350 vodoměrnými stanicemi v ČR.
 • Riziko přívalových povodní s mapou nasycení půdy vodou.
 • Čistota ovzduší barevně rozlišená na mapě ČR s údaji ze 150 stanic.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google sleduje polohu, i když nechcete. Má více funkcí sledování Google sleduje polohu, i když nechcete. Má více funkcí sledování
I když vypnete ukládání historie navštívených míst, Google vaši polohu stále sleduje. Zjistilo se totiž, že spousta dalších aplikací s těmito údaji dále pracuje. Nejde však o nějaký prohřešek, problém je jen v tom, že musíte zakázat více služeb.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Honor 9 Lite zlevnil pod hranici 5 000 Kč Honor 9 Lite zlevnil pod hranici 5 000 Kč
Oblíbený smartphone střední třídy Honor 9 Lite dočasně zlevnil o tisícikorunu. Pokud jste si na tento model dělali zálusk, můžete jej do konce srpna pořídit za 4 990 Kč. A za tuto cenu nabídne docela dost muziky.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
YouTube doporučuje nejlepší smartphony ke sledování videí YouTube doporučuje nejlepší smartphony ke sledování videí
V rámci nového programu YouTube Signature Devices jsou certifikovány smartphony, které Google doporučuje pro sledování videí. V současná době obsahuje bezmála 20 modelů, ale jakýkoliv iPhone byste hledali marně.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source
Twitter Elona Muska je plný mnoha zajímavých informací. Jeden z posledních tweetů např. prozradil, že Tesla plánuje zveřejnit zdrojové kódy autopilota jako open source. Využít jej tak mohou i další automobilky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Xiaomi Mi Pad 4 Plus: v čem je lepší než Mi Pad 4? Xiaomi Mi Pad 4 Plus: v čem je lepší než Mi Pad 4?
Xiaomi představilo větší variantu svého tabletu Mi Pad 4, která zvětšila úhlopříčku displeje z osmi na deset palců. Baterie modelu Mi Pad 4 Plus nabízí velkorysou kapacitu i na poměry velkých tabletů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik