www.svetmobilne.cz
>
>
>

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí

ČHMÚ vydal dvě aplikace pro Android s předpovědí počasí
, , aktualita
Český hydrometereologický ústav vydal minulý týden dvě nové aplikace s informacemi o počasí. Svými funkcemi uspokojí jak běžné uživatele, tak odborníky a fanoušky meteorologie. Prozatím existují verze pro Android, ale počítá se rovněž s iOS.
reklama
ČHMÚ přináší odpověď na norskou službu Yr.no, která získala značnou popularitu i mezi Čechy. Nevystačil si ovšem s jedinou aplikací a v Google Play Store proto od minulého týdne nalezneme hned dvě. První s prostým názvem ČHMÚ obsahuje předpověď počasí pro ČR s přesností na 1 km včetně radaru, výstrah nebo informací o aktivitě klíšťat. Pro fanoušky meteorologie je určena pokročilá aplikace ČHMÚ+, která nabízí počasí na jednotlivých stanicích, sondáž, stav vody nebo kvalitu ovzduší. Záleží proto na uživateli, zda si vystačí se základní aplikací, nebo si stáhne obě dvě.
 
Tvůrcem jsou vývojáři ze společnosti OKsystem, která vyhrála ve veřejném zadávacím řízení. Aplikace jsou zdarma dostupné pro telefony s operačním systémem Android 4.4 a vyšším. Připravována je také verze pro iOS, ale zatím nebylo prozrazeno, v jakém časovém horizontu vyjde. Obě aplikace využívají relativně čisté uživatelské rozhraní kombinující černý text na bílém podkladu. Mezi jednotlivými funkcemi lze přepínat pomocí postranního vysouvacího menu. V případě map je možné používat známé gesto pinch-to-zoom pro přiblížení či oddálení.

 

Základní aplikace ČHMÚ

 
 • Předpověď počasí pro celý den i hodinově na následujících 24 hodin v zadané lokalitě.
 • Předpověď počasí na následujících šest dnů, pro první dva dny platí pro konkrétní lokalitu.
 • Mapa s údaji ze srážkového radaru za poslední dvě hodiny a předpověď na následující hodinu.
 • Předpověď srážek udávající úhrn srážek za jednu hodinu v milimetrech vodního sloupce.
 • Textové předpovědi na následujících osm dnů s platností po celé ČR.
 • Přehled výstrah vydaných ČHMÚ na teplotní extrémy, silný vítr, sněhové jevy, námrazové jevy, bouřkové jevy, dešťové srážky, povodňové jevy, požáry, mlhy a znečištění ovzduší.
 • Stupnice aktivity klíšťat rozdělená do deseti stupňů.

 

Rozšířená aplikace ČHMÚ+ (ČHMÚ Plus)


 • Údaje naměřené profesionálními meteorologickými stanicemi se zobrazením na mapě.
 • Odhad spadlých srážek s animací na území ČR.
 • Údaje naměřené balónovými sondami ukazující změny teploty, trojného bodu vody, směru a rychlosti větru v závislosti na výšce, suchá a mokrá adiabata a křivka směšovacího poměru.
 • Předpovědi z modelu Aladin zobrazující teplotu, množství srážek, směr a rychlost větru, oblačnost, relativní vlhkost, ventilační index a tlak.
 • UV index a krátké pokyny, jak si při dané intenzitě slunečního UV záření počínat. 
 • Stav vody (historie měření výšky hladiny, průtoku a teploty vody za poslední dva dny) naměřený 350 vodoměrnými stanicemi v ČR.
 • Riziko přívalových povodní s mapou nasycení půdy vodou.
 • Čistota ovzduší barevně rozlišená na mapě ČR s údaji ze 150 stanic.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy McLaren uvádí 600LT Spider, 600 koní bez střechy
Automobilka McLaren představila nový roadster 600LT Spider. LT zde znamená Long Tail, tedy prodlouženou záď pro lepší aerodynamiku. Nechybí ani dvakrát přeplňovaná V8, která dává rovných 600 koní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu Čínský developer koupil většinový podíl v bývalém Saabu
Švédská automobilka Saab zbankrotovala už před 7 lety a poté putovala do rukou Číňanů. Dostala jméno NEVS a nyní má opět nového majitele. Je jím čínský developer se zaměřením na zdravotnictví.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zlevněná výměna baterií iPhonů přišla Apple draho, zájem byl 10násobný Zlevněná výměna baterií iPhonů přišla Apple draho, zájem byl 10násobný
Zájem o zlevněnou výměnu baterií u telefonů Apple iPhone byl až 10krát větší, než Apple očekával. I to se projevilo na zhoršených odhadech hospodářských výsledků pro poslední čtvrtletí. Program vyšel Apple hodně draho.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Facelift BMW 7 může mít V12 i hybrid Facelift BMW 7 může mít V12 i hybrid
Mnichovská automobilka představila facelift luxusního sedanu BMW řady 7. Ten se na první pohled liší obrovskými, o 40 % většími ledvinkami. V nabídce bude nadále motor V12 a dostane se také na hybridní verzi.
17.1.2019, aktualita, Milan Šurkala
Apple představil pouzdra na nové iPhony s akumulátorem Apple představil pouzdra na nové iPhony s akumulátorem
Pokud je vám výdrž nových iPhonů málo, pak má pro vás výrobce nová oficiální pouzdra, která výdrž těchto telefonů značně prodlouží. Obsahují totiž vestavěný akumulátor a podporují i bezdrátové nabíjení.
17.1.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář