Telefonující.cz uvádějí, že vysoké ceny jsou v této zemi způsobeny absencí tlaku ze strany spotřebitelů i chybějícím čtvrtým operátorem, takže tři výhradní hráči si mohou dovolit nepřiměřeně vysoké marže (např. až 42 % u T-Mobilu). Problémem jsou údajně také extrémní rozdíly mezi cenami pro koncové a korporátní zákazníky, kteří mohou využívat až několikanásobně levnější služby. Organizace se rozhodla porovnat ceny s ostatními zeměmi EU, přičemž k tomu využila čtyři modelové příklady. V každé zemi potom nalezli cenově nejvýhodnější nabídku, následně zprůměrovali ceny všech těchto nejlevnějších nabídek z jednotlivých zemí a porovnali je s nejlevnějšími dostupnými nabídkami v ČR.

A o kolik více u nás zaplatí jednotlivé typy zákazníků podle modelových příkladů, než je průměr v ostatních zemích EU?
- čtyřčlenná rodina: o 505 Kč (25 %) více
- matka samoživitelka s jedním dítětem: o 538 Kč (71 %) více
- důchodce: o 177 Kč (48 %) více
- pracující s vyšší spotřebou dat: o 708 Kč (79 %) více
Nominálně jsou české tarify podle tohoto srovnání čtvrté nejdražší v EU, podle parity kupní síly potom páté nejdražší. Cenový rozdíl je patrnější v případě dat než hlasových služeb. Jako nejsrovnatelnější s unijním průměrem označili autoři výzkumu tarif Vodafone RED+ 40 GB, který je však vhodný jen pro čtyřčlenné rodiny. Nominálně nejlevnější tarify byly nalezeny v sousedním Polsku. Líbily se také nabídky finských operátorů, kde je většina paušálů nabízena s neomezenými daty a připlácí se jen za rychlost.
Telefonující.cz ovšem nechtějí zůstat jen u slov, připravují totiž podnět pro Evropskou komisi a český antimonopolní úřad za tzv. podbízivé ceny. Výsledkem by mělo být zrušení podnákladových cen, a tedy odstranění jedné z příčin vysokých cen pro koncové spotřebitele.
Zdroj: Tisková zpráva