Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Cellebrite: UFED Premium odšifruje cokoli s iOSem

16.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Cellebrite je jednou ze dvou velkých společností, s jejichž pomocí se bezpečnostní složky prolamují do zašifrovaných telefonů Apple. Nový UFED Premium si má poradit dokonce i s nejnovějším iOSem 12.3.
V rámci boje proti terorismu, ale i běžné násilné či jiné kriminální činnosti, se bezpečnostní složky často snaží dostat do zabezpečených telefonů pachatelů. K tomu se využívá hardwaru i softwaru společností, jako jsou Grayshift a Cellebrite. V USA byla poslední dobou úspěšnější spíše ta první, nicméně Apple jí s novým operačním systémem iOS 12 udělal trochu čáru přes rozpočet. Nyní už novější verze umí odemknout některé verze iOSu 12, ale neporadí si se všemi. Společnost Cellebrite toho chce využít a představuje své nové řešení UFED Premium (Universal Forensic Extraction Device). To je nyní možné si i přímo zakoupit, takže bezpečnostní složky si pak budou moci odemykat telefony svépomocí bez nutnosti využít služeb Cellebrite u každého případu.
 
UFED Premium
 
To ale současně nastoluje otázku, jak moc bezpečné bude samotné zajištění těchto zařízení a zda se nedostanou do nepovolaných rukou. Ostatně už v únoru tohoto roku se řešení od Cellebrite objevilo v prodeji na eBay. Pokud jde o novou verzi UFED Premium, tak ta si má poradit s jakýmkoli zařízením od Applu s operačním systémem iOS 7 až po nejnovější verzi iOS 12.3. Nejsou to ale jen zařízení Applu, na která si troufne. Tvůrci hovoří o tom, že odemkne i high-endová zařízení s Androidem, např. telefony Samsung Galaxy. Zmiňována byla ale i podpora telefonů od LG nebo Xiaomi.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama