Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

CAT S61: unikátní smartphone s termokamerou a dalšími senzory

22.2.2018, Jáchym Šlik, aktualita
CAT S61 není jen další odolný smartphone s Androidem. Obsahuje totiž vylepšenou termokameru FLIR a také zvládne měřit vzdálenost pomocí laseru nebo monitorovat kvalitu vzduchu v místnosti. A výrobce už nyní slíbil update na Android P.
CAT S60 dostává po dvou letech nástupce v podobě modelu CAT S61, který byl představen krátce před veletrhem MWC 2018 v Barceloně. Samozřejmostí u této značky je zvýšená odolnost, proto nepřekvapí certifikace IP68 potvrzující odolnost proti vodě (do hloubky tří metrů po dobu 1 hodiny) ani vojenský standard MIL-STD 810G. Smartphone by měl také vydržet opakované pády na beton z výšky 1,8 metru, což bude jistě zásluha také zpevněného hliníkového rámu. Vůbec nejzajímavějším prvkem výbavy je potom termokamera od společnosti FLIR, která nově zvládne zaznamenat teplotu až do 400 °C a zvyšuje rozlišení z VGA na HD. Pomocí této kamery lze tedy zjistit úniky tepla z domu, najít přehřívající se elektrická zařízení nebo vidět v naprosté tmě.
 
 
CAT S61 dále zvládne měřit vzdálenost prostřednictvím integrovaného laseru a ze zjištěných údajů vypočítat obsah. Poslední neobvyklý senzor slouží k měření znečištění ovzduší v místnosti, stejně jako teploty a vlhkosti vzduchu. 5,2" displej nese rozlišení 1920 x 1080 pixelů (Full HD) a lze jej ovládat pomocí rukavic či mokrých prstů, před poškozením je navíc chráněn sklíčkem Gorilla Glass 5. Velmi slušný výkon zajistí osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 630, který je doplněn o 4GB RAM a 64GB vnitřní úložiště. Běžné fotografie je možné pořizovat pomocí 16MPx zadního či 8MPx předního snímače, nechybí přitom ani podpora 4K videa.
 
Výrobce si pohrál s kvalitou GPS a dále nechybí LTE (včetně VoLTE), NFC či dvoupásmové WI-Fi. Baterie o kapacitě 4 500 mAh nabídne velmi solidní výdrž, navíc nechybí podpora rychlého nabíjení Quick Charge 4.0. Posledním příjemným překvapením je operační systém Android Oreo, a to ještě s příslibem aktualizace na budoucí Android P. Softwarové updaty bychom tedy snad mohli více vídat také v kategorii odolných smartphonů. CAT S61 však není smartphone pro každého, čemuž kromě výbavy odpovídá také cena 899 eur, v přepočtu bezmála 23 000 Kč. Prodej by měl odstartovat ve druhém čtvrtletí 2018 a dočkáme se nejspíš také na českém trhu.
 


reklama