www.svetmobilne.cz
>
>

Car sharing po Japonsku: lidé si půjčují auta, ale nejezdí v nich

Car sharing po Japonsku: lidé si půjčují auta, ale nejezdí v nich
, , aktualita
V Japonsku vzkvétá car-sharing, tedy sdílení aut mezi lidmi. Auto si lze snadno půjčit přes aplikaci a jezdit s ním. Zvláštním fenoménem ale v Japonsku je, že zhruba 15 % lidí si sice auto půjčí, ale nikam s nim nejezdí.
K oblíbeným
reklama
Car-sharing je moderní forma půjčování auta přímo majitelem. Ten tak svůj vůz může nabídnout ostatním a auto mu tak vydělává, zatímco ho nepotřebuje. V Japonsku se car-sharing už docela dost rozmohl, ale spolu s ním se tu objevuje zajímavý fenomén ohledně toho, co s těmito auty dělají samotní zákazníci. Ti si totiž auta půjčují, ale nemálo z nich s ním nepopojede ani o centimetr. Jako první si tohoto všimli provozovatelé služby Orix Auto Corp, chvíli poté i Times24 Co. Ti tak spustili průzkum, aby zjistili, proč si vůbec lidé půjčují auta, když s nimi nikam nejezdí a zůstávají stát.
 
Car sharing v Japonsku
 
Důvody nepřestávaly udivovat. Jeden ze zákazníků se např. přiznal, že si koupil jídlo ve fast foodu, které chtěl pohodlně sníst, ale neměl kde. Tak si půjčil auto, sedl si do něj a jídlo zde snědl. Další pak přiznali, že si auta půjčují např. k tomu, aby si v průběhu dne na chvilku zdřímli. Jiní zde sledují televizi, využívají USB porty vozu k nabíjení mobilních zařízení, další pak cvičí zpěv, pracují nebo si ve zpětném zrcátku upravují makeup. Dokonce se našli i takoví, kteří si auto pronajali jako krátkodobou úschovnu zavazadel. Podle průzkumů se zhruba 15 % car-sharingových půjčení aut v Japonsku využívá k těmto alternativním činnostem a nikoli jízdě z jednoho místa na druhé. A toto procento má vzrůstající trend.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund Tesla Model S prý překonala Taycan na Nürburgringu o 20 sekund
Elon Musk vyhlásil válku elektromobilu Porsche Taycan a rozhodl se ho překonat v času, za který dokáže jeho Model S zajet Severní smyčku Nürburgringu. Prý se to povedlo, a to dokonce o téměř 20 sekund. Což je k nevíře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě

Nový high-endový telefon Vivo NEX 3 představuje zajímavý Waterfall FullView Display, který pokrývá neuvěřitelných 99,6 % plochy přední strany. Také bude nabízen ve verzi s podporou 5G mobilních sítí. 

17.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen

Velkým vítězstvím pro AMD by mohl být další velký hráč, který by používal jeho procesory. Podle uniklých zpráv to vypadá, že by se nové mobilní Ryzeny měly objevit v noteboocích Microsoft Surface Laptop 3.

17.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Electrify America spustila první 800V rychlonabíječku Electrify America spustila první 800V rychlonabíječku
Zatímco většina elektromobilů používá 400V systémy, pro rychlejší nabíjení je mnohem vhodnější vyšší napětí 800V. To využívá např. Porsche Taycan a pro něj už v USA stojí první 800V nabíječka od Electrify America.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem
Čínská automobilka Byton chce dobýt nejen Evropu se svým novým elektrickým SUV M-Byte. To má být k mání za docela atraktivní cenu a zajímavostí bude např. i obrovský 48" displej místo přístrojové desky.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala