www.svetmobilne.cz
>
>

Car sharing po Japonsku: lidé si půjčují auta, ale nejezdí v nich

Car sharing po Japonsku: lidé si půjčují auta, ale nejezdí v nich
, , aktualita
V Japonsku vzkvétá car-sharing, tedy sdílení aut mezi lidmi. Auto si lze snadno půjčit přes aplikaci a jezdit s ním. Zvláštním fenoménem ale v Japonsku je, že zhruba 15 % lidí si sice auto půjčí, ale nikam s nim nejezdí.
K oblíbeným
reklama
Car-sharing je moderní forma půjčování auta přímo majitelem. Ten tak svůj vůz může nabídnout ostatním a auto mu tak vydělává, zatímco ho nepotřebuje. V Japonsku se car-sharing už docela dost rozmohl, ale spolu s ním se tu objevuje zajímavý fenomén ohledně toho, co s těmito auty dělají samotní zákazníci. Ti si totiž auta půjčují, ale nemálo z nich s ním nepopojede ani o centimetr. Jako první si tohoto všimli provozovatelé služby Orix Auto Corp, chvíli poté i Times24 Co. Ti tak spustili průzkum, aby zjistili, proč si vůbec lidé půjčují auta, když s nimi nikam nejezdí a zůstávají stát.
 
Car sharing v Japonsku
 
Důvody nepřestávaly udivovat. Jeden ze zákazníků se např. přiznal, že si koupil jídlo ve fast foodu, které chtěl pohodlně sníst, ale neměl kde. Tak si půjčil auto, sedl si do něj a jídlo zde snědl. Další pak přiznali, že si auta půjčují např. k tomu, aby si v průběhu dne na chvilku zdřímli. Jiní zde sledují televizi, využívají USB porty vozu k nabíjení mobilních zařízení, další pak cvičí zpěv, pracují nebo si ve zpětném zrcátku upravují makeup. Dokonce se našli i takoví, kteří si auto pronajali jako krátkodobou úschovnu zavazadel. Podle průzkumů se zhruba 15 % car-sharingových půjčení aut v Japonsku využívá k těmto alternativním činnostem a nikoli jízdě z jednoho místa na druhé. A toto procento má vzrůstající trend.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD Vylepšené MacBooky Air jsou i horší, mají pomalejší SSD
Apple před pár dny inovoval nabídku svých notebooků MacBook Air. Zjistilo se však, že nové verze mají i jednu nepříjemnou vlastnost. Jejich SSD disky jsou ve čtení znatelně pomalejší než v minulosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej Chystá se Sony Xperia 1R, údajně dostane 5K displej
I když se společnosti Sony na trhu smartphonů poslední roky vůbec nedaří, stále se snaží přicházet s novinkami. Jednou z nich by mohla být připravovaná Xperia 1R s extrémním 5K rozlišením displeje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny Qualcomm dostal pokutu 242 mil. EUR za dumpingové ceny
Společnost Qualcomm si vysloužila další nemalou pokutu. Evropská komise na ní uvalila vysokou pokutu ve výši 242 milionů EUR za umělé podsazování cen za účelem eliminace konkurenčních výrobců 3G modemů pro smartphony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned
Internetem už kolují zprávy o připravované nové generaci chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty by měly dostat systém měření EKG jako Apple Watch 4. Bohužel si ale na tuto funkci ještě počkáme.
20.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala