www.svetmobilne.cz
>
>

Car sharing po Japonsku: lidé si půjčují auta, ale nejezdí v nich

Car sharing po Japonsku: lidé si půjčují auta, ale nejezdí v nich
, , aktualita
V Japonsku vzkvétá car-sharing, tedy sdílení aut mezi lidmi. Auto si lze snadno půjčit přes aplikaci a jezdit s ním. Zvláštním fenoménem ale v Japonsku je, že zhruba 15 % lidí si sice auto půjčí, ale nikam s nim nejezdí.
K oblíbeným
reklama
Car-sharing je moderní forma půjčování auta přímo majitelem. Ten tak svůj vůz může nabídnout ostatním a auto mu tak vydělává, zatímco ho nepotřebuje. V Japonsku se car-sharing už docela dost rozmohl, ale spolu s ním se tu objevuje zajímavý fenomén ohledně toho, co s těmito auty dělají samotní zákazníci. Ti si totiž auta půjčují, ale nemálo z nich s ním nepopojede ani o centimetr. Jako první si tohoto všimli provozovatelé služby Orix Auto Corp, chvíli poté i Times24 Co. Ti tak spustili průzkum, aby zjistili, proč si vůbec lidé půjčují auta, když s nimi nikam nejezdí a zůstávají stát.
 
Car sharing v Japonsku
 
Důvody nepřestávaly udivovat. Jeden ze zákazníků se např. přiznal, že si koupil jídlo ve fast foodu, které chtěl pohodlně sníst, ale neměl kde. Tak si půjčil auto, sedl si do něj a jídlo zde snědl. Další pak přiznali, že si auta půjčují např. k tomu, aby si v průběhu dne na chvilku zdřímli. Jiní zde sledují televizi, využívají USB porty vozu k nabíjení mobilních zařízení, další pak cvičí zpěv, pracují nebo si ve zpětném zrcátku upravují makeup. Dokonce se našli i takoví, kteří si auto pronajali jako krátkodobou úschovnu zavazadel. Podle průzkumů se zhruba 15 % car-sharingových půjčení aut v Japonsku využívá k těmto alternativním činnostem a nikoli jízdě z jednoho místa na druhé. A toto procento má vzrůstající trend.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13 CPU Apple A14 Bionic má být o 40 % výkonnější než A13
Už za pár týdnů by se měly představit nové telefony Apple iPhone 12 a s nimi i nové procesory Apple A14 Bionic. Podle nových úniků by tyto 5nm procesory měly nabídnout výrazně vyšší výkon, hovoří se až o 40 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na frekvence pro 5G připojení
Pomalu se nám blíží doba masivního nástupu technologie 5G. Český telekomunikační úřad tak nyní vyhlásil výběrové řízení, které má přidělit rádiové frekvence pro 5G sítě a počítá i s novými operátory, což se těm starým ani trochu nelíbí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny Huawei v potížích: sklady s procesory dochází, TSMC nebude vyrábět Kiriny
Huawei má čím dál tím těžší pozici. I když je největším producentem telefonů na světě, brzy nebude mít k dispozici nové procesory. Zásoby se tenčí a TSMC pro něj ani nebude vyrábět nové, takže hrozí konec i jeho vlastním procesorům Kirin.
9.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala