Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Car sharing po Japonsku: lidé si půjčují auta, ale nejezdí v nich

9.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
V Japonsku vzkvétá car-sharing, tedy sdílení aut mezi lidmi. Auto si lze snadno půjčit přes aplikaci a jezdit s ním. Zvláštním fenoménem ale v Japonsku je, že zhruba 15 % lidí si sice auto půjčí, ale nikam s nim nejezdí.
Car-sharing je moderní forma půjčování auta přímo majitelem. Ten tak svůj vůz může nabídnout ostatním a auto mu tak vydělává, zatímco ho nepotřebuje. V Japonsku se car-sharing už docela dost rozmohl, ale spolu s ním se tu objevuje zajímavý fenomén ohledně toho, co s těmito auty dělají samotní zákazníci. Ti si totiž auta půjčují, ale nemálo z nich s ním nepopojede ani o centimetr. Jako první si tohoto všimli provozovatelé služby Orix Auto Corp, chvíli poté i Times24 Co. Ti tak spustili průzkum, aby zjistili, proč si vůbec lidé půjčují auta, když s nimi nikam nejezdí a zůstávají stát.
 
Car sharing v Japonsku
 
Důvody nepřestávaly udivovat. Jeden ze zákazníků se např. přiznal, že si koupil jídlo ve fast foodu, které chtěl pohodlně sníst, ale neměl kde. Tak si půjčil auto, sedl si do něj a jídlo zde snědl. Další pak přiznali, že si auta půjčují např. k tomu, aby si v průběhu dne na chvilku zdřímli. Jiní zde sledují televizi, využívají USB porty vozu k nabíjení mobilních zařízení, další pak cvičí zpěv, pracují nebo si ve zpětném zrcátku upravují makeup. Dokonce se našli i takoví, kteří si auto pronajali jako krátkodobou úschovnu zavazadel. Podle průzkumů se zhruba 15 % car-sharingových půjčení aut v Japonsku využívá k těmto alternativním činnostem a nikoli jízdě z jednoho místa na druhé. A toto procento má vzrůstající trend.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama