Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BYD přichází s vysoce odolnými akumulátory Blade Battery pro svá EV

1.4.2020, Milan Šurkala, aktualita
Čínská automobilka BYD je jedním z největších výrobců elektromobilů na světě a nyní představuje nové akumulátory Blade Battery. Ty mají zajistit extrémně vysokou odolnost proti proražení a požáru.
Bezpečnost lithiových akumulátorů je nemalým problémem a čínská automobilka BYD, která je velmi těsném závěsu za Teslou druhým největším výrobcem elektromobilů na světě (ještě nedávno byla jedničkou), přichází s novými akumulátory Blade Battery. U nich se výrobce soustředil především na odolnost. Optimalizoval strukturu článků a obalu, který nyní využívá vnitřní prostor o 50 % lépe než konvenční bateriové packy s LiFePO4 články. Testy nového řešení ukázaly, že po proražení se teplota povrchu pohybovala jen mezi 30 až 60 °C, zatímco standardní lithiové články snadno vylezou až na 500 °C a začnou hořet. V případě bloků s LiFePO4 články sice nedocházelo ke kouři nebo požáru, ale dosahovalo se nebezpečných teplot 200 až 400 °C.
 
BYD Blade Battery
 
Další testy zní až podezřele dobře, ale o aprílový žertík nepůjde, neboť tyto baterie byly představeny na konferenci už před třemi dny. Dle BYD nemají mít problém ani se zahřátím obalu až na 300 °C a přebitím o 260 %. Takovým číslům se totiž opravdu nechce moc věřit (i když tento typ článků zvládá přebití lépe než jiné). Na konferenci také zástupci BYD kritizovali snahu automobilek zvyšovat především dojezd, zatímco odolnost akumulátorů není zdaleka prioritní. BYD už má dle svých slov rozjednaných několik spoluprací s dalšími automobilkami a doufá, že se tak jeho nové články dostanou i do jiných aut. V jeho případě půjde o nový sedan BYD Han EV, který má mít dojezd 605 km a na 100 km/h má zrychlit za 3,9 sekundy.
 
BYD Han EV
 
Zdroj: en.byd.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama