Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bugatti Chiron z LEGO Technic v životní velikosti. A jezdí!

1.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Lego nabízí stavebnici Bugatti Chiron, nicméně stále jde o relativně malý model. Češi z Kladna se však rozhodli postavit model v životní velikosti. Má několik tisíc motorků a dokáže tak dokonce i skutečně jezdit.
Společnost Lego v poslední době představuje stavebnice zajímavých aut, mezi nimiž můžeme najít Bugatti Chiron v řadě Lego Technic nebo Aston Martin DB5 Jamese Bonda v řadě Lego Creator. To však některým lidem nestačí, a tak se designéři a technici společnost Lego z pobočky v českém Kladně rozhodli postavit Bugatti Chiron z Lega Technic znovu, tentokrát ale v životní velikosti. Na jeho stavbu spotřebovali více než milion dílků stavebnice 339 různých typů (z toho 58 bylo speciálně vyrobeno jen pro tento model) a výsledné auto má téměř hmotnost originálu, váží totiž 1,5 tuny.
 
Lego Technic Bugatti Chiron
 
klikněte pro zvětšení
 
Tvůrci při stavbě nepoužili žádné lepidlo a jde tak poprvé o tak komplexní stavbu bez lepidla. Automobil má dokonce i funkční motor. Lépe řečeno, jeho motor se skládá z 2304 malých motorků Lego Power Function, které dávají dohromady výkon 5,3 koně (3,9 kW) a točivý moment dosahuje hodnoty až 92 Nm. Pro srovnání, skutečný Chiron dává 1103 kW a 1600 Nm.
 
Lego Technic Bugatti Chiron
 
klikněte pro zvětšení
 
To vše dokáže toto stavebnicové monstrum rozjet na rychlost více než 20 km/h, jak už ostatně v Německu vyzkoušel testovací jezdec od Bugatti, Andy Wallace.Ten také řekl, že to byl pro něj opravdu velký zážitek a nedokázal si představit, že by někdy mohl řídit auto z Lega. Také potvrdil, že varianta z Lega je velmi podobná originálu a z dálky by ani člověk neřekl, že jde o vůz postavený ze stavebnice.
 
Lego Technic Bugatti Chiron
 
klikněte pro zvětšení
 
Auto se dokáže nejen rozjet, ale i brzdit, má funkční tachometr a vysouvací zadní spoiler (díky Lego Power Function a Pneumatics), dokáže dokonce i svítit. Ze skutečného vozu má model akorát klasická kola a logo Bugatti. Češi začali na voze pracovat v červnu 2017 a stavba si vyžádala celkem 13438 člověkohodin.
 
Lego Technic Bugatti Chiron
 
klikněte pro zvětšení
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama