reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Budoucí Atomy na úrovni Core: Broxton a SoFIA

, , aktualita
Společnost Intel představila roadmap týkající se dvou budoucích rodin procesorů Atom, které chce dostat na úroveň procesorů Core. Co to znamená? Pochopitelně především výrazné zvýšení jejich výkonu.
Z dítěte, které by v jeden čas Intel nejraději sám zabil, se společně s vzestupem mobilních zařízení stává čím dál důležitější firemní produkt, který dostává prioritu ve využití těch nejpokročilejších výrobních procesů. Nyní Intel oznámil plán dostat SoC Atom na úroveň procesorů Core, což znamená, že chce jejich výpočetní výkon zvýšit pětinásobně a grafický dokonce patnáctinásobně, a to do konce roku 2015.

Dle slidů prezentace by měla nejdříve nastoupit SoFIA určená pro levnější produkty a zhruba o rok později pak Broxton. SoFIA můžeme nazývat také jako platformu Cherry Trail a nástupce dnešních Bay Trail. Tyto čipy budou vyráběny 14nm procesem a zahrnovat budou procesorová jádra Airmont.

SoFIA pak připraví půdu pro rovněž 14nm čipy Broxton, které již budou daleko zajímavější, čili výkonnější i energeticky efektivnější. Založeny budou na nových procesorových jádrech Goldmont a velkým rozdílem mezi SoFIA a Broxton pak má být něco, co Intel nazývá slovy Chip Chassis. Znamená to modularitu, která Intelu umožní velmi rychle tvořit další SoC založená na Broxtonu.

Čipy SoFIA budou určeny pro chytré telefony a tablety a jako první budou v sobě integrovat modem pro datové připojení. Nejdříve však budou podporovat pouze 3G, k čemuž využijí speciální čip založený na architektuře ARM, ovšem ten bude posléze nahrazen řešením přímo od Intelu, které již bude podporovat LTE.

Intel vedle toho plánuje otevřít své výrobní kapacity i jiným firmám, a to částečně i kvůli tomu, že poptávka po PC čipech klesá, zatímco mobilní čipy jsou na vzestupu. Potvrdily se tak nedávné zprávy o tom, že Intel bude vyrábět 64bitové ARM čipy Altera Stratix 10 SX.

Brian Krzanich, CEO firmy Intel, nakonec přiznal, že ještě před třemi měsíci nebyla taková akcelerace vývoje procesorů Atom vůbec plánována. Je tedy jasně vidět, jak důležitý se stal trh s ultramobilními procesory a SoC, jemuž musí i takový gigant přizpůsobovat své plány.

Zdroj: Hexus.net
reklama
reklama
reklama