Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Británie vytvořila bezpečnostní standard proti hacknutí autonomních vozů

22.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Velká Británie chce, aby byla autonomní auta bezpečná i po stránce kybernetické bezpečnosti. Proto zdejší automobilky a další organizace vyvinuly dobrovolný standard, jehož splnění by mělo zvýšit odolnost vozů vůči hacknutí.
Moderní auta jsou prošpikována elektronikou, softwarem a nechybí jim ani připojení na internet, čímž jsou ale současně podstatně více zranitelnější vůči hackerským útokům. A přiznejme si to, automobilky se vyznají především v mechanice a jejím elektronickém ovládání, ale o dost horší je to v IT oblasti. Ostatně minulost už několikrát ukázala, jak jednoduché je hacknout auta připojená k internetu. Proto byl vytvořen nový bezpečnostní standard, který by měl zajistit že výrobce vybavil systémy potřebnými ochranami proti hacknutí nebo jinému zneužití vozů, jako je např. krádež uživatelských dat.
 
Autonomní Range Rover
 
autor: Jaguar MENA [CC BY 2.0], přes Flickr
 
Pochopitelně, ani splnění takového standardu nezajistí 100% bezpečnost, nicméně z hlediska marketingu půjde o jeden z údajů, který může výrobce prezentovat a chlubit se tím, že myslel na bezpečnost a je zajištěno dané množství opatření. Na standardu spolupracovaly britské automobilky Jaguar Land Rover, Ford a Bentley, spolu s nimi to bylo i National Cyber Security Centre a k financování přispěl i britský Department for Transport. Předpokládá se, že trh s autonomními vozy bude do roku 2035 představovat až 52 miliard britských liber.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama