Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bosch vyvíjí cloud s údaji o počasí pro autonomní vozy

26.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Autonomní vozy musí o svém okolí vědět co nejvíce informací. Ceněné jsou i zprávy o počasí, které mohou ovlivnit styl jízdy v příštích minutách. Bosch proto vyvíjí cloudový systém informující o předpovědi počasí.
Automobilový svět se ze spousty individuálních vozů mění na internetem propojená kvanta vozidel, která si mohou navzájem předávat spoustu užitečných informací. Může jít o výměnu informací mezi auty (V2V - Vehicle to Vehicle) nebo o komunikaci s vnějším světem (V2I - Vehicle to Infrastructure). Na budování této komunikace se podílí společnost Bosch, která chce vytvořit cloudovou službu věnující se počasí. Tyto informace se pak mohou stát velmi užitečnými pro připojená autonomní vozidla.
 
Bosch cloud
 
Rozběhnout by se měl už v roce 2020, nicméně tou dobou bude na silnici ještě málo připojených aut a minimum těch, které by byly téměř plně autonomní (SAE Level 4), takže zisk dalších informací od těchto aut zpět do systému bude velmi omezený. Na pokrytí 80 tisíc km silnic by totiž bylo odhadem potřeba asi 20 milionů aut. V té době tak bude systém používat především informace o počasí od společnosti Foreca.
 
Takové informace mohou pomoci autonomním vozům předpovídat, do jaké povětrnostní situace se během chvíle dostanou. Auto tak může vědět, že bude brzy zpomalovat nebo může rovnou předat řízení řidiči, když uzná, že takové počasí nemůže po několik kilometrů zvládnout.
 
Postupem času s nárůstem počtu připojených aut se bude systém obohacovat o informace o počasí poskytovaných samotnými jedoucími auty. Ty mohou poznat situaci např. z toho, že jsou zapnuté stěrače a charakter povrchu silnice lze posuzovat také zásahy stabilizačních systémů (např. ESP). Pokud se takto zkombinují informace z běžných předpovědí počasí s měřeními prováděnými samotnými auty, bude mít celý cloudový systém podstatně lepší představu o aktuálních podmínkách v daných místech.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama