Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Boeing chce vyrábět satelity pomocí 3D tisku

10.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Americká společnost Boeing plánuje změnit výrobní proces svých umělých družic. Výsledkem by měly být modulární satelity, které bude možné produkovat levněji a rychleji. Boeing k tomuto kroku dotlačila zhoršující se konkurenceschopnost.
Boeing byl dosud výrobcem velkých a finančně nákladných družic – nebylo výjimkou, když se cena některé z nich vyšplhala na 150 milionů dolarů. Podle The Wall Street Journat nyní americký výrobce plánuje od základu změnit výrobní postup, aby mohl lépe konkurovat jiným firmám produkujícím levnější satelity. Podle Paula Rusnocka, který má v Boeingu na starosti divizi satelitů, je nezbytně nutné učinit takovou změnu. Cestou k úspěchu by mělo být využívání modulárních komponentů vyrobených pomocí 3D tisku.V současné době Boeing své družice ručně kompletuje z jednotlivých komponentů, přičemž celý proces je nákladný a zdlouhavý. Za rok firma nezvládne vyrobit ani deset satelitů, ale díky změně postupu by se kapacita produkce měla znatelně zvýšit, i když počtů některých svých konkurentů asi v nejbližší době nedosáhne. Důvodem je fakt, že Boeing vyrábí jedny z vůbec největších satelitů. Společnost už začala 3D tisk a další nová řešení testovat ve své výrobně v Los Angeles. Před inženýry nyní stojí úkol, jak tyto postupy využít v komerčních projektech a u jednotlivých modelů.

V budoucnu by mohla pomoct také inspirace divizí civilních letadel, která dokáže postavit jeden letoun Boeing 737 za pouhých jedenáct dnů. Problémem v současné době zůstává životnost modulárních satelitů, která činí sedm až osm let, tedy přibližně polovinu životnosti manuálně sestavovaných družic.

Zdroj: Engadget.com
reklama