Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bodový systém čekají změny: menší postihy za méně závažné činy

19.8.2020, Milan Šurkala, aktualita
Vláda schválila novelu bodového systému, která dává docela smysl a méně závažné prohřešky bude trestat méně, zatímco ty závažnější budou naopak potrestány tvrději. Ještě ale potrvá, než začne platit.
Bodový systém se v budoucnu dočká výraznějších změn. Vláda totiž schválila jeho aktualizaci, kterou musí projednat ještě v Poslanecké sněmovně a Senátu, přičemž se počítá s tím, že by mohla začít platit 1. ledna 2022. Novela zákona přináší mnoho změn, které byly zaneseny po diskuzích s odborníky i veřejností, takže to nevypadá, že by měla nastat nějaká všeobecná nevole. Zásadní je totiž to, že méně závažné přestupky se budou trestat mírnějšími postihy a naopak. Špatné parkování, porušení zákazu zastavení nebo stání, nerozsvícená světla, zapomenuté doklady, což nejsou závažné přestupky, mají sníženou horní hranici pokuty ze 2000 Kč na 1500 Kč a jsou bez bodů. Možná je i domluva. Překročení rychlosti o méně než 10 km/h je nyní také bez bodů.
 
Silnice
ilustrační foto, autor: Aktron [CC BY 3.0], přes Wikimedia Commons
 
Opakem jsou závažné přestupky ohrožující životy na silnicích. Těmi jsou např. jízda pod vlivem alkoholu, výrazné překročení maximální povolené rychlostí, ale také práce s mobilním telefonem. Horní hranice odnětí řidičského průkazu se zde prodloužila ze 2 na 3 roky. Nově tu máme povinnost nosit reflexní vestu při nouzovém stání i v obci a výslovně je zakázáno parkování na chodníku. Zůstává 12bodový limit, ale majitelé nového řidičského průkazu by první dva roky měly mít jen 6bodový limit.
 
Zjednodušuje se také ubírání bodů po 2, 4 nebo 6 bodech a je také méně sazeb pokut. Výrazně se přitvrdilo např. za vjetí na železniční přejezd přes zákaz, kdy je možné udělit 7 až 25 tisíc Kč, podobně je to s jízdou na červenou nebo při porušení zákazu předjíždění. Zajímavostí je i možnost dostat 4 body za nedodržení bezpečné vzdálenosti. Celý seznam najdete na stránkách Ministerstva dopravy.
 
Zdroj: mdcr.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama