www.svetmobilne.cz
>
>

Bodový systém čekají změny: menší postihy za méně závažné činy

Bodový systém čekají změny: menší postihy za méně závažné činy
, , aktualita
Vláda schválila novelu bodového systému, která dává docela smysl a méně závažné prohřešky bude trestat méně, zatímco ty závažnější budou naopak potrestány tvrději. Ještě ale potrvá, než začne platit.
K oblíbeným
reklama
Bodový systém se v budoucnu dočká výraznějších změn. Vláda totiž schválila jeho aktualizaci, kterou musí projednat ještě v Poslanecké sněmovně a Senátu, přičemž se počítá s tím, že by mohla začít platit 1. ledna 2022. Novela zákona přináší mnoho změn, které byly zaneseny po diskuzích s odborníky i veřejností, takže to nevypadá, že by měla nastat nějaká všeobecná nevole. Zásadní je totiž to, že méně závažné přestupky se budou trestat mírnějšími postihy a naopak. Špatné parkování, porušení zákazu zastavení nebo stání, nerozsvícená světla, zapomenuté doklady, což nejsou závažné přestupky, mají sníženou horní hranici pokuty ze 2000 Kč na 1500 Kč a jsou bez bodů. Možná je i domluva. Překročení rychlosti o méně než 10 km/h je nyní také bez bodů.
 
Silnice
ilustrační foto, autor: Aktron [CC BY 3.0], přes Wikimedia Commons
 
Opakem jsou závažné přestupky ohrožující životy na silnicích. Těmi jsou např. jízda pod vlivem alkoholu, výrazné překročení maximální povolené rychlostí, ale také práce s mobilním telefonem. Horní hranice odnětí řidičského průkazu se zde prodloužila ze 2 na 3 roky. Nově tu máme povinnost nosit reflexní vestu při nouzovém stání i v obci a výslovně je zakázáno parkování na chodníku. Zůstává 12bodový limit, ale majitelé nového řidičského průkazu by první dva roky měly mít jen 6bodový limit.
 
Zjednodušuje se také ubírání bodů po 2, 4 nebo 6 bodech a je také méně sazeb pokut. Výrazně se přitvrdilo např. za vjetí na železniční přejezd přes zákaz, kdy je možné udělit 7 až 25 tisíc Kč, podobně je to s jízdou na červenou nebo při porušení zákazu předjíždění. Zajímavostí je i možnost dostat 4 body za nedodržení bezpečné vzdálenosti. Celý seznam najdete na stránkách Ministerstva dopravy.
 
Zdroj: mdcr.cz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení Apple iOS 14 už běží na čtvrtině zařízení
Nový mobilní operační systém Apple iOS 14 zažil opravdu rychlý start. Za necelý týden se dostal na více než 25 % zařízení. Novinkou jsou např. widgety, které lze umístit mezi ikonky aplikací.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps Sony Xperia 5 II přichází s podporou natáčení 4K při 120 fps
Společnost Sony nadále vyvíjí smartphony a své štěstí chce zkusit s novým modelem Xperia 5 II. Ten je zajímavý především tím, že jako první zvládá natáčení 4K videa při 120 fps. Máme zde i 120Hz displej.
20.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem Mercedes-Benz GenH2: vodíkový tahač se 70kWh akumulátorem
Automobilka Mercedes-Benz to zkouší nejen s akumulátorovými elektromobily, ale zkouší i ty vodíkové. Nyní představuje koncept vodíkového trucku GenH2, který bude vodík ukládat netradičně v kapalné formě.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+ Apple Watch 6 přináší měření kyslíku v krvi a Fitness+
Apple představil už 6. generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Nová varianta přináší především systém pro měření kyslíku v krvi a do některých zemí přijde i nové předplatné, služba Fitness+.
18.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine Apple uvedl iPad 8. generace s Neural Engine
Další novinkou z dílen společnosti Apple je tablet iPad 8. generace. Ten dostává výkonnější hardware v podobě procesoru A12 Bionic. Ten obsahuje i Neural Engine. Zůstává 10,2" displej Retina a podpora pera Pencil 1. generace.
17.9.2020, aktualita, Milan Šurkala