www.svetmobilne.cz
>
>

Bodový systém čekají změny: menší postihy za méně závažné činy

Bodový systém čekají změny: menší postihy za méně závažné činy
, , aktualita
Vláda schválila novelu bodového systému, která dává docela smysl a méně závažné prohřešky bude trestat méně, zatímco ty závažnější budou naopak potrestány tvrději. Ještě ale potrvá, než začne platit.
K oblíbeným
reklama
Bodový systém se v budoucnu dočká výraznějších změn. Vláda totiž schválila jeho aktualizaci, kterou musí projednat ještě v Poslanecké sněmovně a Senátu, přičemž se počítá s tím, že by mohla začít platit 1. ledna 2022. Novela zákona přináší mnoho změn, které byly zaneseny po diskuzích s odborníky i veřejností, takže to nevypadá, že by měla nastat nějaká všeobecná nevole. Zásadní je totiž to, že méně závažné přestupky se budou trestat mírnějšími postihy a naopak. Špatné parkování, porušení zákazu zastavení nebo stání, nerozsvícená světla, zapomenuté doklady, což nejsou závažné přestupky, mají sníženou horní hranici pokuty ze 2000 Kč na 1500 Kč a jsou bez bodů. Možná je i domluva. Překročení rychlosti o méně než 10 km/h je nyní také bez bodů.
 
Silnice
ilustrační foto, autor: Aktron [CC BY 3.0], přes Wikimedia Commons
 
Opakem jsou závažné přestupky ohrožující životy na silnicích. Těmi jsou např. jízda pod vlivem alkoholu, výrazné překročení maximální povolené rychlostí, ale také práce s mobilním telefonem. Horní hranice odnětí řidičského průkazu se zde prodloužila ze 2 na 3 roky. Nově tu máme povinnost nosit reflexní vestu při nouzovém stání i v obci a výslovně je zakázáno parkování na chodníku. Zůstává 12bodový limit, ale majitelé nového řidičského průkazu by první dva roky měly mít jen 6bodový limit.
 
Zjednodušuje se také ubírání bodů po 2, 4 nebo 6 bodech a je také méně sazeb pokut. Výrazně se přitvrdilo např. za vjetí na železniční přejezd přes zákaz, kdy je možné udělit 7 až 25 tisíc Kč, podobně je to s jízdou na červenou nebo při porušení zákazu předjíždění. Zajímavostí je i možnost dostat 4 body za nedodržení bezpečné vzdálenosti. Celý seznam najdete na stránkách Ministerstva dopravy.
 
Zdroj: mdcr.cz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED Nový Apple iPad Pro dostává procesor M1, až 2TB úložiště a mini-LED
Apple představil novou generaci tabletů iPad Pro. Z již tak hodně svižných tabletů se staly ještě větší rychlíci díky procesoru Apple M1. Máme zde minimálně 8 GB RAM, USB 4 s podporou Thunderboltu a větší verze má i displej s mini-LED.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech Vážná nehoda Tesly: vůz, který nikdo neřídil, skončil v plamenech
Ve Spojených státech se stala kuriózní nehoda vozu Tesla. Automobil neměl nikoho na sedadle řidiče a ve vysoké rychlosti to napálil do stromu. Tam se po nárazu vznítil a dva pasažéři vozu to nepřežili.
19.4.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD Apple iPhone 11 Pro s posunutým logem se prodal za 2700 USD
Výrobní vada nemusí být vždy jen ke škodě. V případě telefonu Apple iPhone 11 Pro totiž paradoxně výrazně zvýšila cenu telefonu. Ten měl na zadní straně špatně umístěné logo nakousnutého jablka.
14.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko Softwarový bug může z elektrického Fordu Mustang Mach-E udělat velké těžítko
Přemíra elektroniky a softwaru dokáže potrápit nejednoho majitele takového produktu. Elektromobily Ford Mustang Mach-E se tak mohou stát velkými těžítky kvůli softwarové chybě. Přestože je hlavní akumulátor nabitý, auto "nemá šťávu".
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře