Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BMW Vision M Next, koncept hybridního suspersportu

27.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka BMW představuje koncept své hybridní sportovní budoucnosti. Nový Vision M Next totiž slibuje výkon 600 koní, přitom má být také úsporným a ekologickým vozem s moderními technologiemi zaměřenými na řidiče.
Vozy mnichovské značky BMW byly vždy zaměřeny na řidičský požitek, mnozí si ale něco takového neslučují s příchodem autonomních technologií a elektromobilů. Automobilky BMW se snaží tyto obavy rozptýlit novým konceptem BMW Vision M Next. Jeho částečně autonomní technologie mají řidiči nanejvýš pomáhat, ale nikoli ho nahradit. Ovládání vozu by měla být i nadále velká zábava. Vision M Next se pak svým designem snaží odkázat na 40 let staré legendární kupé BMW M1, které bylo prvním BMW s motorem uprostřed. Tehdy se jednalo o 3,5litrový šestiválec s výkonem 277 koní (204 kW). To stačilo na vyvinutí rychlosti 260 km/h a zrychlení na 100 km/h za 5,6 sekundy.
 
BMW Vision M Next
 
To Vision M Next míří svou pohonnou jednotkou mnohem výše. Překvapivě je zde jen dvoulitrový čtyřválec, ten je ale pochopitelně přeplňovaný a spolu s elektromotory je možné vyvinout výkon až 600 koní (441 kW). Vůz má takto dosáhnout maximální rychlosti 300 km/h (s největší pravděpodobností s omezovačem kvůli elektromotorům) a na stovce se ocitnout téměř dvakrát tak rychleji, za pouhé 3 sekundy. Akumulátor pak zajistí možnost čistě elektrické jízdy až na vzdálenost 100 km.
 
BMW Vision M Next
 
Zajímavostí je i pohánění kol. K dispozici je elektrický pohon všech čtyř kol nebo pohon zadních kol, kdy si lze vybrat, zda tato zadní kola budou poháněna elektromotory nebo spalovacím motorem. Karoserie vozu se vyznačuje nahoru výklopnými dveřmi a nechybí pochopitelně ani futuristický interiér včetně head-up displeje. Je pravděpodobné, že druhá generace sportovního vozu BMW i8 bude vycházet právě ze základu Vision M Next a patrně nepůjde o předzvěst nového BMW M1. Ale kdo ví, čeho se dočkáme. Víme jen to, že BMW má v plánu do roku 2023 představit 25 nových elektrifikovaných vozidel.
 
BMW Vision M Next
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama