www.svetmobilne.cz
>
>

BMW ukázalo elektrické SUV iX s údajným dojezdem 600 km

BMW ukázalo elektrické SUV iX s údajným dojezdem 600 km
, , aktualita
Automobilka BMW představila koncept vozu iX, který bude plně elektrickým SUV na nové platformě. Vůz má však už blízko k finální verzi. Ta by měla dle WLTP údajně ujet více než 600 km na jedno nabití.
K oblíbeným
reklama
BMW už nějakou dobu vyvíjí elektrické SUV iX na nové platformě pro elektromobily. Nyní představila bližší podobu vozu, která by už měla mít blízko té finální. Vidíme ostře řezaný design s obřími ledvinkami, přestože nejsou využívány ke chlazení (jdou zde kamery, radar a další senzory). Obecně jsou první reakce výrazně negativní jako na většinu posledních BMW. Dokonce mnozí s láskou vzpomínají na Chrise Bangleho, kterému kvůli designu také nemohli kdysi přijít na jméno. Finální verze BMW iX by se měla objevit v druhé polovině příštího roku.
 
BMW iX
 
A co vlastně bude umět? Dvojice elektromotorů by měla vyvinout maximální výkon přes 370 kW (zhruba 500 koní) a díky tomu by velké SUV mělo zrychlit z 0 na 100 km/h za méně než 5 sekund. Poněkud zmatené informace panují kolem spotřeb a velikosti akumulátoru. Ty jsou označeny jako méně než 21 kWh/100km, má tu být více než 100kWh akumulátor a dojezd přes 600 km dle WLTP. Jak lze při takové spotřebě a velikosti akumulátoru ujet přes 600 km, je poněkud záhadou. Americká norma EPA, která je přesnější než WLTP, by dle BMW měla udávat přes 300 mil (480 km). To už zní více realisticky.
 
BMW iX
 
BMW iX podporuje 200kW DC nabíjení, které má umožnit nabití z 10 % na 80 % za 40 minut. 10 minut nabíjení by tak mělo znamenat dojezd dalších 120 km. Nebude chybět ani možnost pomalého 11kW AC nabíjení přes wallbox. To lze využít třeba pro nabíjení v noci. Celý akumulátor by se z 0 na 100 % nabil za 11 hodin. Uvážíme-li, že se domů málokdy přijede s úplně vybitým akumulátorem a vůz zde stojí zpravidla dlouhou dobu, není to tak špatné, jak by se mohlo zdát na první pohled.
 
BMW iX
 
Nabídne 5G připojení, částečně autonomní řízení a parkování. Vůz má podobnou délku a šířku jako BMW X5, výška je pak podobná s modelem X6. Koeficient aerodynamického odporu činí jen Cx=0,25. K dispozici je bohatá výbava a nechybí ani head-up displej. Na přístrojové desce pak najdete obří BMW Curved Display.
 
BMW iX
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Patent Toyoty: autonomní vůz, který natankuje či nabije auto přímo na silnici Patent Toyoty: autonomní vůz, který natankuje či nabije auto přímo na silnici
S elektromobily vyvstává častější otázka, co se stane, když dojde energie. Totéž se ale může stát i vozům se spalovacím motorem. Toyota proto přemýšlí nad autonomním řešením, které poslouží oběma skupinám a zprovozní jakékoli auto.
30.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení Chcete létat na koštěti jako v Harry Potterovi? Brazilci mají jezdící řešení
Na světě je mnoho fanoušků Harryho Pottera a nemálo z nich by chtělo, aby se věci z filmů a knih staly realitou. Pokud jde o létající košťata, Brazilci přišli s alternativou. Nabídnou jezdící košťata na základě elektrických jednokolek.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem Součástky do iPhone 12 Pro vyjdou na 406 USD, nejdražší je 5G modem
Nedávno přišly na trh nové telefony Apple iPhone 12 Pro a už tu máme první odhady toho, kolik stojí součástky do něj. iPhone 12 Pro dle nich vyjde na $406 a zdaleka nejdražší je 5G modem od Qualcommu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12 Samsung uvedl low-endové Galaxy A02s a A12
Samsung přichází na český trh se dvěma novými low-endovými telefony Galaxy A02s a Galaxy A12. Oba dva dostanou 6,5" displej s HD+ rozlišením, 8jádrový procesor, velký 5000mAh akumulátor a slot pro microSD kartu.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii Smartphone POCO M3 slibuje 5denní výdrž na baterii
Nový smartphone POCO M3 disponuje Full HD displejem a obřím 6000mAh akumulátorem, který dle výrobce slibuje až 5denní výdrž. Potěší i prodejní cena, která se má pohybovat mezi 4000 až 4500 Kč.
26.11.2020, aktualita, Milan Šurkala