Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BMW představilo novou generaci Z4

25.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Mnichovská automobilka představila novou generaci roadsteru Z4 a na Pebble Beach Concours d’Elegance uvedla hned verzi M40i Performance First Edition s šestiválcem a maximálním výkonem 340 koní.
O novém BMW Z4 (s kódovým označením G29) se toho v posledních dnech objevovalo celkem dost, unikaly i fotografie dosud nepředstaveného vozu. To se nyní mění a finální varianta je tady. Představena byla na Pebble Beach Concours d’Elegance v Monterey v Kalifornii. Evropský debut si pak odbude v později v Paříži. Automobil využívá platformu, která byla vyvinuta ve spolupráci s Toyotou (tu využije u nové generace Supry). Vyrábět se tak bude i ve stejné továrně jako Supra, a to ve Štýrském Hradci v Rakousku.
 
BMW Z4 M40i Performance First Edition
 
Zatím se představila vrcholná verze Z4 M40i Performance First Edition. Design novinky zatím budí docela rozporuplné reakce, příď je taková moc "otevřená" a vozu schází elegance starších modelů stejně jako dlouhá přední kapota. Nový roadster využívá 19" litých kol. Zajímavostí je také head-up displej a audio od Harman Kardon.
 
BMW Z4 M40i Performance First Edition
 
Vůz pohání řadový přeplňovaný šestiválec o objemu 3,0 litru a maximálním výkonu 250 kW (340 koní). To by mu mělo stačit, aby se z 0 na 100 km/h rozjel za pouhých 4,6 sekundy, maximální rychlost je klasicky elektronicky omezena na 250 km/h. Jak už je v Evropě zvykem, hlavním udávaným údajem každého vozu musí být spotřeba, a ta má činit papírových 7,1 až 7,4 litru na 100 km (emise CO2 162-168 g CO2/km).
 
BMW Z4 M40i Performance First Edition
 
Nechybí sportovní podvozek s aktivními tlumiči i elektronicky řízený diferenciál na zadní nápravě. Potěší také příznivé rozložení hmotnosti mezi nápravami v poměru 50:50 a nízko uložené těžiště. BMW se snažilo zapracovat na nízké hmotnosti např. i tím, že Z4 má nyní plátěnou a nikoli kovovou střechu. To ušetřilo cenných 60 kilogramů.
 
BMW Z4 M40i Performance First Edition
 
V polovině září budou zveřejněny podrobnější technické údaje a dozvíme se více také o slabších motorizacích. Zatím se hovoří o přeplňovaném dvoulitru s s výkonem 135 kW pro základní Z4 sDrive20i (s šestistupňovým manuálem nebo 8stupňovým automatem) a 195kW motoru pro Z4 sDrive30i. Hovoří se dokonce o vývoji Z4 M, která by mohla mít 3litrový šestiválec naladěný až na 300 kW a na vrcholu by tak nahradila nyní představenou verzi M40i Performance.
 
BMW Z4 M40i Performance First Edition
 
Všechny verze by měly mít pohon na zadní kola, přípravu čtyřkolky výrobce popřel. Prodej novinky bude zahájen na jaře roku 2019.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama