Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BMW chce ještě letos prodávat benzín vzniklý "recyklací" CO2 ze vzduchu

17.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka BMW investovala do projektu Prometheus a výsledek by na sebe už neměl moc dlouho čekat. Už letos by se měl totiž na čerpacích stanicích prodávat benzín, který nevznikne z ropy, ale z CO2 ve vzduchu.
BMW i Ventures investovala do velmi zajímavého projektu Prometheus Fuels. Ten si klade za cíl vyrábět umělý benzín nikoli zpracováním ropy, ale z CO2 ze vzduchu. Výhodou takového řešení by mělo být, že má jít o uhlíkově neutrální palivo (řekněme o něco "neutrálnější"). Vzniklé CO2 ze spalování benzínu by tak nezůstalo ve vzduchu, ale má se znovu použít k opětovnému pohybu spalovacích vozů. Spalovací auta by sice nadále produkovala stejné emise, ale ty by se částečně odstraňovaly. V tiskové zprávě se výrobce zmiňuje, že tato "recyklace" ve výsledku sníží emise spalovacích aut asi o 25 %.
 
BMW Group
 
Cena výsledného benzínu by měla být zhruba na úrovni dnešních paliv a prodávat by se měl už letos. Samo BMW zmiňuje, že přechod na elektromobilitu bude ještě chvíli trvat a takový projekt by mohl zmírnit dopady spalovacích aut, než se na ni přejde. Tisková zpráva ale obsahuje i pár nesmyslů. Hovoří o tom, že průměrné auto zůstává na silnicích zhruba 8 let, takže kdyby se začalo prodávat 100 % elektromobilů, výměna by si vyžádala jednu dekádu. To je naprostý nesmysl. Takový není obvykle ani průměrný věk vozového parku, natož doba, po kterou auto zůstává na silnici. V EU se průměrný věk obvykle pohybuje okolo 8 až 17 let (průměr je 11 let), takže na silnici zůstane po dobu 16 až 34 let.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama