Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

BMW a Daimler spojují síly, vytvoří obrovskou dopravní společnost

22.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Ačkoli jsou společnosti BMW a Daimler, jehož součástí je např. Mercedes-Benz, odvěcí rivalové, vytvoří společný podnik. Půjde o obrovskou společnost kombinující sdílení aut, taxi, parkování i nabíjení elektromobilů.
Roztříštěnost služeb často vede k tomu, že se jinak rozumné projekty neuchytí. Automobilky BMW Group a Daimler AG (Mercedes-Benz a další) tomu chtějí předejít a vytváří joint venture. V této společnosti budou mít obě dvě automobilky stejný podíl a projektu daly zelenou antimonopolní úřady v EU a nyní už i v USA. Tento projekt má řešit mobilitu v rámci města a snížit počet automobilů na cestách podobně jako problémy s parkováním. Bude se totiž týkat hned několika oblastí dopravy najednou.
 
BMW Daimler
 
Předně dojde ke sloučení car-sharingových aplikací Car2Go a DriveNow těchto automobilek, které nyní poskytují okolo 20 tisíc vozů v 30 různých městech. Službu sdílení aut už dnes používá okolo 4 milionů lidí. Zároveň se má zapracovat na taxislužbách a sdílení jízd s využitím taxíků. V Evropě jde např. o mytaxi, Chauffeur Privé a Clever Taxi, v Jižní Americe o službu Beat. Ty využívá 15,9 milionu cestujících a okolo čtvrt milionu řidičů.
 
Nový projekt chce řešit i parkování s pomocí služeb ParkNow a Parkmobile. Bez lístků a hotovosti umožňuje snadné parkování včetně rezervace parkovacího místa. Např. službu Parkomobile už dnes využívá 27 milionů lidí po 1100 městech v Evropě a Severní Americe. Řešení otázky parkování by mohlo částečně řešit hustou dopravu ve městech. Podle průzkumu totiž 30 % vozů na městských silnicích jen hledá parkovací místo.
 
Aplikace BMW a Daimleru
 
Poslední oblastí, na kterou se chce nový joint venture soustředit, je nabíjení elektromobilů. Zde jde o služby ChargeNow a Digital Charging Solutions. Opět by mělo jít o zjednodušení hledání míst i placení za nabití. Transakce by měla být dokončena 31. ledna 2019. Ještě v průběhu prvního čtvrtletí 2019 by nově vzniklá společnost chtěla prezentovat plány na další své kroky.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama