Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Blokuje Lenovo instalaci Linuxu na některých svých noteboocích?

22.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Někteří uživatelé notebooků od Lenova s Windows 10 Signature Edition si stěžovali, že nemohou na svůj stroj nainstalovat jiný operační systém. Výrobce ovšem odmítl, že by tuto možnost záměrně blokoval, na vině je prý SSD v režimu RAID a chybějící ovladače.
Pro uživatele, kteří neradi bloatware, tedy nejrůznější předinstalovaný software od výrobce počítače, si Microsoft připravil Windows 10 Signature Edition – speciální verzi operačního systému bez přidaných zbytečností. Nabídka zařízení s touto edicí „desítek“ je ovšem omezená, a navíc je dostupná jen na vybraných trzích. Před nedávnem si majitelé modelů Lenovo Yoga 900 a IdeaPad 710S s Windows 10 Signature Edition začali stěžovat, že na své notebooky nemohou nainstalovat linuxovou distribuci. Začalo se spekulovat o tom, zda není možnost instalace alternativních operačních systému blokována výrobcem.

Dohady potvrdil člověk, který se označoval za zaměstnance Lenova, ovšem jeho příslušnost k této společnosti nebyla potvrzena. V každém případě v reakci na jednu z negativních recenzí na webu obchodu Best Buy uvedl, že kvůli použitému systému Windows 10 Signature Edition a dohodě s Microsoftem je notebook uzamčený, aby se zabránilo instalaci jiných systémů. K situaci se potom oficiálně vyjádřil i mluvčí Lenova. který prohlásil, že výrobce nic záměrně neblokuje. Příčinou jsou použité SSD v režimu RAID, pro které chybí potřebné ovladače. Jakmile je tvůrci linuxových distribucí vydají, měla by být instalace bez problémů možná.
Lenovo Yoga 900


Alternativou, kterou už Lenovo nezmiňuje, je změna režimu disku z RAID na AHCI. Kdyby výrobce poskytl návod, jak upravit nastavení, možná by potěšil alespoň část nespokojených zákazníků. Naštěstí se problém týká jen velmi malé části notebooků této čínské značky.

Zdroj: Techrepublic.com
reklama