Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Blíží se konec iPodů? Apple už nabízí jen jeden model

4.8.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Z nabídky Applu nedávno zmizely hudební přehrávače iPod Shuffle a iPod Nano. Jednalo se o poslední dva modely, které postrádaly operační systém. Americký výrobce tak nyní nabízí už jen iPod Touch ve dvou paměťových variantách.
V říjnu 2001 přinesl Apple na trh svůj první přenosný MP3 přehrávač iPod. Nejednalo se o zrovna tenké zařízení, a to především kvůli použití 5GB pevného disku. Od té doby jsme se dočkali mnoha různých modelů a generací iPodů, které se také staly synonymem pro kapesní hudební přehrávače. S rozvojem smartphonů však potřeba iPodů začala klesat. Málokdo by chtěl v jedné kapse nosit smartphone a v druhé ještě MP3 přehrávač, když první jmenované zařízení bez problémů zastane funkce druhého. Ještě donedávna nabízel Apple tři modely svých „hudebních mašinek“, ale nyní byla nabídka omezena na jeden. Z oficiálních webových stránek zmizel iPod Shuffle a iPod Nano.
 
iPod Shuffle, iPod Nano, iPod Classic a iPod Touch
 
iPod Shuffle byl opravdu jednoduchý přehrávač miniturních rozměrů, který dokonce postrádal displej. Právě v tom však nejspíš tkvěl jeho úspěch. iPod Nano sice obsahuje dotykový displej, přesto si zachovává malé rozměry. Byl také dobrou volbou pro sportovce, neboť měl integrovaný krokoměr pro měření pohybových aktivit. Oba tyto modely spojuje fakt, že se jedná o „hloupá“ zařízení bez plnohodnotného operačního systému. V nabídce zůstal jen iPod Touch, který už je o mnoho pokročilejším přehrávačem, je totiž založen na platformě iOS a ve výbavě má například fotoaparát. Víceméně se tedy jedná o iPhone, ale bez telefonních funkcí. V současné době je v prodeji jeho šestá generace z roku 2015 a ani v tomto případě není jasné, zda už to není poslední zástupce.
 
iPod Touch je nyní dostupný ve variantě se 32GB úložištěm za 6 090 Kč a 128GB úložištěm za 9 190 Kč včetně DPH. Nabídka barev zahrnuje celkem šest provedení: stříbrné, zlaté, vesmírně šedé, růžové, modré a červené (Product RED). Pokud se vám však líbil spíše koncept jednodušších a cenově dostupnějších iPodů Shuffle a Nano, spěchejte do obchodu a některý z těchto přehrávačů si kupte. Apple totiž sice ukončil prodej na svých oficiálních stránkách, ale v nabídce ostatních prodejců ještě tyto modely nějaký čas zůstanou, dokud nebudou vyprodány.
 


reklama