Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bixi: ovládněte smartphone i domácí spotřebiče pohybem ruky

14.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Bixi je miniaturní příslušenství, které můžete umístit do kuchyně, auta či na kolo. Prostým pohybem ruky lze potom ovládat různé aplikace a funkce smartphonu, třeba změnit hlasitost přehrávané hudby, ale také například vypnout osvětlení v místnosti.
Situace první. Vaříte podle receptu z internetu. Ovládat smartphone či tablet rukou špinavou například od těsta není nejlepší nápad. Naštěstí stačí jen pohyb rukou ve vzduchu, abyste posunuli webovou stránku s receptem nebo přijali hovor. Další příklad. Práci či učení si zpříjemňujete poslechem hudby. I prosté přepnutí písně nebo změna hlasitosti může být v takové situaci rozptylující, oproti tomu prosté mávnutí rukou před senzorem vás vyruší jen minimálně. Bixi lze ovšem využívat i na cestách autem k ovládání hudby, navigace nebo příjem hovorů. Při připevnění zařízení na kolo zase oceníte šipky ukazující směr jízdy podle navigace nebo možnost dálkového ovládání kamery GoPro.

Bixi je miniaturní příslušenství kruhového tvaru, které má integrovaný pohybový senzor a rozpozná tak různé pohyby ruky do vzdálenosti až 30 cm. K dispozici je minimálně devět různých gest a díky využití umělého učení se systém postupně zdokonaluje. Autoři si zakládají na tom, aby používání bez problémů pochopili všichni, od počítačového experta až po seniory. Zařízení má být odolné proti různým vnějším vlivům, úplná voděodolnost ovšem slibována není. K dispozici je řada světelných diod schopných zobrazovat například směr. Dobíjecí baterie má vydržet až měsíc neustálého provozu. Pomocí Bixi je možné ovládat řadu aplikací ze smartphonu i jiná zařízení, kupříkladu chytrý televizor nebo osvětlení v domácnosti.

Komunikace probíhá přes bezdrátové technologie Bluetooth LE a Wi-Fi, samotné spárování má být velmi snadné. Navíc je možné vytvářet profily pro jednotlivé aplikace, mezi kterými lze potom podle potřeby přepínat. V současné době probíhá crowdfundingová kampaň na Kickstarteru, v rámci které už se podařilo vybrat požadovaných 25 tisíc dolarů, dokonce byla částka několikanásobně překonána. Do konce kampaně zbývá ještě skoro dvacet dnů, Bixi tak lze stále předobjednat za 69 dolarů, v přepočtu asi 1730 Kč bez DPH a poštovného. V běžném prodeji bude zařízení o deset dolarů dražší. K nejrychlejším zájemcům by se měly dostat první kusy v lednu příštího roku.


Zdroj: Kickstarter.com
reklama