Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bezdrátové nabíjení Pi funguje na vzdálenost 30 cm

19.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Současné technologie bezdrátového nabíjení vyžadují přímý kontakt s podložkou, ale to by se mělo změnit s příchodem standardu Pí, který umožní nabíjet až čtyři zařízení na vzdálenost několika desítek centimetrů.
Bezdrátové nabíjení je technologie, která se ve smartphonech objevuje už delší dobu, ale stále se nedočkala výraznějšího rozšíření. Spekuluje se o tom, že změnu přinese Apple, který nabídl podporu bezdrátového nabíjení jak v prémiovém iPhonu X, tak v cenově dostupnějších modelech iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Může se to zdát absurdní, ale Applu se v minukosti podařilo zpopularizovat řadu do té doby spíše přehlížených funkcí, které přitom společnost sama nevymyslela, maximálně je mírně vylepšila. Jakmile se však objevily v iPhonech, stoupl o ně zájem mezi uživateli i ostatními výrobci, což by mohl být případ také bezdrátového nabíjení.
 
V tuto chvíli je nejrozšířenějším standardem Qi, které vyžaduje, aby byl smartphone v přímém kontaktu se speciální podložkou a navíc musí být velmi přesně umístěn, aby bylo dosaženo maximální efektivity nabíjení. Uživatel tedy sice nemusí hledat port pro připojení nabíječky, jako je nutné v případě tradičního nabíjení, přesto zatím nenabízí technologie takový komfort, jak by si někteří představovali. Změnu by mohl přinést nový, konkurenční standard Pi od stejnojmenné kalifornské společnosti, kterou založila skupina absolventů MIT.
 
 
Technologie Pi využívá (stejně jako Qi) elektromagnetickou indukci mezi dvěma cívkami, ale nevyžaduje, aby byl smartphone položen na speciální podložce. Místo toho stačí na stůl umístit tzv. základnu, která potom nabíjí zařízení v okolí, a to do vzdálenosti až 30 cm. V jednu chvíli je možné dobíjet až čtyři zařízení výkonem 10 W, po přidání dalších se výkon sníží. Autoři ovšem nezmiňují, jaká je efektivita takového nabíjení, od které se potom odvíjí spotřeba elektrické energie i doba nabíjení.
 
Pi není kompatibilní s Qi ani jinými standardy, v současné době tedy není na trhu přístroj, který by tuto funkcionalitu podporoval už z výroby. Řešením však mají být speciální kryty, které by umožnily využívat Pí na jakýchkoliv smartphonech. První nabíječky a kryty se na trh dostanou v roce 2018. Pokud se standard Pi osvědčí, můžeme očekávat, že jej začnou využívat také výrobci telefonů a další elektroniky. Samostatná nabíječka by měla stát méně než 200 dolarů, v budoucnu by však mohla být integrována například do chytrých reproduktorů, ale i běžnějších produktů, jako jsou lampičky.
 
reklama