Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Bentley spojilo tradiční design s elektrickým pohonem a moderními technologiemi

13.3.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Na cestu k alternativním pohonům se vydávají také automobilky, které ještě donedávna představovala spíše opak slova ekologie. Na ženevském autosalonu byl představen koncept Bentley EXP 12 Speed 6E, který využívá elektrický pohon.
Bentley už v minulosti experimentovalo s koncepty hybridních vozidel, na letošním autosalonu v Ženevě ovšem tato tradiční britská značka odhalila svůj vůbec první, plně elektricky poháněný vůz. Bentley EXP 12 Speed 6E je rovněž zatím jen ve fázi konceptu, ale v budoucnu chce společnost přijít s takovými automobily na trh. Už na první pohled zaujme design, který ctí tradice značky. Wolfgang Dürheimer, šéf automobilky Bentley, která už téměř dvacet let spadá pod Volkswagen Group, se nechal slyšet, že ekologický a moderními technologiemi vybavený vůz nemusí vypadat jako lednička, ale může být sexy a emotivní. Nejspíš tím narážel na nejrůznější koncepty vozidel budoucnosti, která už mnohdy ani nepřipomínají dnešní automobily.

Bentley EXP 12 Speed 6E má také ukazovat nejnovější technologie, kterými chce výrobce osazovat svá budoucí vozidla. V interiéru proto nalezneme integrovanou podložku pro bezdrátové indukční nabíjení smartphonů či jiné drobné elektroniky. Středová konzole je zakrytá zakřiveným sklem, pod kterým se nachází OLED displej sloužící navigačnímu i zábavnímu systému, stejně jako k ovládání teploty. Vlastní displej mají k dispozici také cestující, kteří na něm mohou číst a psát e-maily, prohlížet sociální sítě nebo sledovat online videa. Mnoho vášnivých řidičů jistě ocení, že Bentley zatím na rozdíl od jiných značek nepočítá s využitím systému pro autonomní řízení.

Automobilka nezveřejnila konkrétní technické parametry svého konceptu, ale cílem je údajně vytvořit elektřinou poháněný vůz s dlouhým dojezdem, který by umožnil absolvovat cestu z Londýna do Paříže, Milána nebo dokonce Monaka bez nabíjení. Na displeji konceptu byl zobrazen údaj o plném nabití a dojezdu 256 mil, to znamená 412 km. To by nestačilo ani na cestu mezi britskou a francouzskou metropolí, ale do uvedení sériově vyráběných modelů se může tento údaj přece jen zlepšit. Wolfgang Dürheimer také dodal, že pokud se někdy takový elektromobil dostane na trh, stane se tak nejspíš nejprve v Číně. V této zemi prý neustále roste důraz na ekologii, takže se tamní obyvatelé stávají v tomto ohledu zodpovědnějšími.

Zdroj: Engadget.com
reklama