Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autopůjčovna Hertz couvá s elektromobilitou, prodá se ztrátou 20.000 elektromobilů

15.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Autopůjčovna Hertz couvá s elektromobilitou, prodá se ztrátou 20.000 elektromobilů
Nejedna autopůjčovna v posledních letech oznámila, jak bude s novými elektromobily zelená, ekonomicky ale dost narazily a ze svých plánů couvají. Hertz zdaleka neodebral všechny plánované vozy a i těch odebraných se částečně zbavuje.
Koncem roku 2021 oznámila autopůjčovna Hertz, že si objednala 100.000 vozů Tesla Model 3, přičemž měla v plánu nakoupit i hodně elektrických Polestarů (okolo 65 tisíc) a dalších vozů (175 tisíc vozů od GM) v průběhu následujících 4 let (cca do roku 2026). Z výše zmíněných 100 tisíc Tesel měla čtvrtinu pronajímat řidičům Uberu. Počátkem roku 2023 však měl Hertz jen necelých 50 tisíc Tesel a zatímco bychom dnes mohli očekávat dle plánu už nějakých 80-100 tisíc vozů Polestar a GM, faktem je, celá elektrická flotila Hertu má jen 60 tisíc aut místo dnes očekávatelných cca 150-200 tisíc. V plánu je tedy pozadu a jejich počet nechce už dále zvyšovat, ale naopak snižovat.
 
Jak se totiž ukázalo, vidle do toho hodila samotná Tesla, která v dubnu 2023 velmi výrazně zlevnila své vozy, čímž stejně tak přes noc srazila cenu ojetin. I vozy půjčoven tak dramaticky ztratily na hodnotě. Dalším faktem a střetem s realitou je to, že opravy elektrických vozů se zdaleka neukázaly být tak levné, jak představitelé půjčovny očekávali. Dalším problémem je to, že na dovolené zákazníci nechtějí moc řešit nabíjení EV a chtějí jezdit. Pro tyto účely jsou EV nepříliš vhodné, pokud nebude také všeobecně dobře dostupná nabíjecí síť v hotelech (což se ale postupně zlepšuje, tzv. "destination charging" je stále častější). Podle serveru Bloomberg se tak Hertz plánuje zbavit 20 tisíc elektrických aut a vykázat tak náklady ve výši 245 mil. USD navíc. Přesto by měl zůstat v zisku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama