Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autopilot Tesly už umí zastavit na stopce a na červenou

29.4.2020, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Tesla vylepšila software svých aut verzí 2020.12.6. Ta přináší nové funkce pro autopilota, zejména více autonomní řízení na křižovatkách. Vozy tak umí zastavit na stopce i na červenou na semaforu.
Autopilot elektromobilů Tesla má sice k plné autonomii stále velmi daleko, postupně se ale daří dělat další pokroky. Nový software vozů verze 2020.12.6 přinesl aktualizaci pro systém autopilota, která rozšiřuje počet funkcí. Jde o Traffic Light and Stop Sign Control, která je schopna rozeznat stopku a zastavit na ní. Řidič pak sešlápnutím pedálu plynu uvede vůz opět do pohybu. Taková zodpovědnost není na autopilotovi, ten jen zastavuje vůz.
 
Tesla Model 3
 
Podobně tak činí při detekci červené na semaforu. Vůz sám zastaví, ale bez pomoci řidiče se už nerozjede. I při jiných detekovaných světlech včetně blikající oranžové nebo při zelené pak zpomalí, přičemž automobilkou je funkce záměrně nastavena velmi opatrně a bude zastavovat raději častěji, i když to nebude nutné. Jde o betaverzi funkce a autopilot stále ani zdaleka nesplňuje SAE Level 5, takže řidič musí nadále dávat pozor a v případě nutnosti zasáhnout. Funkce je tak aktivní spíše pro její další ladění, teprve později by měla být trochu odvážnější a více přirozenou. Ke své funkci využívá GPS modul a kamery, funguje pouze s Hardwarem 3 ve vozech Model 3 a Model Y.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama