Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autopilot Tesly šlo přinutit jet do protisměru nálepkami na cestě

3.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Hackeři rádi zkouší, jak oblbnout systémy autonomních vozidel a aut připojených na internet. Poslední “hack” dokonce nevyžaduje softwarový zásah. Nehodu lze vyvolat nálepkami na silnici, což bylo vyzkoušeno na vozech Tesla.
Všichni víme, že autonomní vozy mají ještě spoustu chyb. Dobře dokáží fungovat za ideálních podmínek, ale je to mnohem horší za slabšího počasí a při záměrném útoku na jejich systémy. Výzkumníci z Keen Security Lab se podívali na autopilota v Tesle Model S 75 ve verzi firmwaru 2018.6.1 (ta je dnes už neaktuální) a zjistili, že systém dokáže být oblbnut relativně jednoduchým útokem změny prostředí a není ani třeba fyzického přístupu k autu. Na silnici stačí položit speciální nálepky, které dokážou zmást systémy autopilota, jenž si pak myslí, že čára na silnici vede jiným směrem, než je tomu ve skutečnosti. Autopilota tak lze přinutit jet do protisměru, což zavání hrozivou nehodou.
 
Tesla Model S
 
V dnešní době je sice autopilot u Tesly určen jen pro jízdu na dálnicích, kde je obvykle středový pás a řidič by měl i tak dávat na auto a jeho chování neustálý pozor, i tak je to ale závažný problém. Nezodpovězenou otázkou zůstává, kolik obdobných systémů autonomních řízení konkurence funguje na stejném principu a může být zmateno úplně stejným způsobem.
 
 
Podle toho, že na kamerách závisí systémy mnoha dnešních aut s asistenty pro udržování jízdy v jízdním pruhu, může jít o problém vyskytující se u nebezpečně vysokého počtu nových vozů. Sama Tesla byla na problém upozorněna už v rámci konference Black Hat USA 2018 a nový firmware, kterým jsou nyní vybaveny všechny vozy Tesla, by měl mít tento problém vyřešen. Bohužel pro výzkumníky, za nahlášení chyby nedostali odměny v rámci bug-bounty programu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama