www.svetmobilne.cz
>
>
>

Autopilot Tesly šlo přinutit jet do protisměru nálepkami na cestě

Autopilot Tesly šlo přinutit jet do protisměru nálepkami na cestě
, , aktualita
Hackeři rádi zkouší, jak oblbnout systémy autonomních vozidel a aut připojených na internet. Poslední “hack” dokonce nevyžaduje softwarový zásah. Nehodu lze vyvolat nálepkami na silnici, což bylo vyzkoušeno na vozech Tesla.
K oblíbeným
reklama
Všichni víme, že autonomní vozy mají ještě spoustu chyb. Dobře dokáží fungovat za ideálních podmínek, ale je to mnohem horší za slabšího počasí a při záměrném útoku na jejich systémy. Výzkumníci z Keen Security Lab se podívali na autopilota v Tesle Model S 75 ve verzi firmwaru 2018.6.1 (ta je dnes už neaktuální) a zjistili, že systém dokáže být oblbnut relativně jednoduchým útokem změny prostředí a není ani třeba fyzického přístupu k autu. Na silnici stačí položit speciální nálepky, které dokážou zmást systémy autopilota, jenž si pak myslí, že čára na silnici vede jiným směrem, než je tomu ve skutečnosti. Autopilota tak lze přinutit jet do protisměru, což zavání hrozivou nehodou.
 
Tesla Model S
 
V dnešní době je sice autopilot u Tesly určen jen pro jízdu na dálnicích, kde je obvykle středový pás a řidič by měl i tak dávat na auto a jeho chování neustálý pozor, i tak je to ale závažný problém. Nezodpovězenou otázkou zůstává, kolik obdobných systémů autonomních řízení konkurence funguje na stejném principu a může být zmateno úplně stejným způsobem.
 
 
Podle toho, že na kamerách závisí systémy mnoha dnešních aut s asistenty pro udržování jízdy v jízdním pruhu, může jít o problém vyskytující se u nebezpečně vysokého počtu nových vozů. Sama Tesla byla na problém upozorněna už v rámci konference Black Hat USA 2018 a nový firmware, kterým jsou nyní vybaveny všechny vozy Tesla, by měl mít tento problém vyřešen. Bohužel pro výzkumníky, za nahlášení chyby nedostali odměny v rámci bug-bounty programu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei odkládá skládací smartphone Mate X Huawei odkládá skládací smartphone Mate X
Vypadá to, že po Samsungu odloží svůj skládací smartphone také společnost Huawei. Její Mate X měl přijít na trh už v těchto dnech, ale budeme si na něj muset ještě pár měsíců určitě počkat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní
Renault představil vylepšenou variantu svého sportovního kupé Alpine A110S. Dostává mnohem vyšší výkon 292 koní díky vyššímu plnícímu tlaku turbodmychadla. Má i upravený podvozek a nové designové prvky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech
Rychlonabíječky elektromobilů potřebují efektivně skladovat energii, kterou se pak nabíjí automobily. Tesla zvažuje, že pro vykrývání špiček a nabíjení mimo špičku začne využívat moderní olověné akumulátory, což by mělo vše zlevnit.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka
O nový elektromobil Honda e vyjádřilo zájem už více než 30 tisíc lidí a automobilka nyní zveřejnila další technické detaily vozu. Místo zrcátek bude mít kamery, podporovat bude i rychlé dobíjení a na 80 % bude za 30 minut.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře