www.svetmobilne.cz
>
>
>

Autopilot Tesly šlo přinutit jet do protisměru nálepkami na cestě

Autopilot Tesly šlo přinutit jet do protisměru nálepkami na cestě
, , aktualita
Hackeři rádi zkouší, jak oblbnout systémy autonomních vozidel a aut připojených na internet. Poslední “hack” dokonce nevyžaduje softwarový zásah. Nehodu lze vyvolat nálepkami na silnici, což bylo vyzkoušeno na vozech Tesla.
K oblíbeným
reklama
Všichni víme, že autonomní vozy mají ještě spoustu chyb. Dobře dokáží fungovat za ideálních podmínek, ale je to mnohem horší za slabšího počasí a při záměrném útoku na jejich systémy. Výzkumníci z Keen Security Lab se podívali na autopilota v Tesle Model S 75 ve verzi firmwaru 2018.6.1 (ta je dnes už neaktuální) a zjistili, že systém dokáže být oblbnut relativně jednoduchým útokem změny prostředí a není ani třeba fyzického přístupu k autu. Na silnici stačí položit speciální nálepky, které dokážou zmást systémy autopilota, jenž si pak myslí, že čára na silnici vede jiným směrem, než je tomu ve skutečnosti. Autopilota tak lze přinutit jet do protisměru, což zavání hrozivou nehodou.
 
Tesla Model S
 
V dnešní době je sice autopilot u Tesly určen jen pro jízdu na dálnicích, kde je obvykle středový pás a řidič by měl i tak dávat na auto a jeho chování neustálý pozor, i tak je to ale závažný problém. Nezodpovězenou otázkou zůstává, kolik obdobných systémů autonomních řízení konkurence funguje na stejném principu a může být zmateno úplně stejným způsobem.
 
 
Podle toho, že na kamerách závisí systémy mnoha dnešních aut s asistenty pro udržování jízdy v jízdním pruhu, může jít o problém vyskytující se u nebezpečně vysokého počtu nových vozů. Sama Tesla byla na problém upozorněna už v rámci konference Black Hat USA 2018 a nový firmware, kterým jsou nyní vybaveny všechny vozy Tesla, by měl mít tento problém vyřešen. Bohužel pro výzkumníky, za nahlášení chyby nedostali odměny v rámci bug-bounty programu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech Lenovo Z6 Pro oficiálně: vlajková loď se čtyřmi foťáky na zádech
Lenovo dnes představilo novou vlajkovou loď Z6 Pro, která je určena pro čínský trh. Jedná se o model, který nijak neztrácí na konkurenci. Do vínku dostal procesor Snapdragon 855, displej Super AMOLED s tenkými rámečky nebo velký počet fotoaparátů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům Start prodeje telefonu Galaxy Fold se odsouvá kvůli problémům
Samsung musel odsunout prodej dlouho očekávaného ohebného smartphonu Galaxy Fold. Někteří recenzenti se totiž setkali s problémy, které se nejčastěji týkají hlavního displeje. Před uvedením na trh tedy bude muset výrobce ještě vychytat mouchy.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD Jedete Vlakem na výlet? Stáhněte si aplikaci od ČD
České dráhy spustily nový portál Vlakem na výlet, který zahrnuje i mobilní aplikaci pro Android a iOS. Obsahuje bohatou databázi výletů po ČR, které lze filtrovat podle regionu nebo cílové skupiny. Zajímavostí jsou interaktivní výlety nejen pro děti.
22.4.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář