Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autopilot Tesly prý opět neviděl bílý náklaďák, vrazil do něj v plné rychlosti

2.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Na Taiwanu se stala další dopravní nehoda, za kterou údajně může selhání umělé inteligence. Má jít o náraz elektromobilu Tesla Model 3 do převráceného nákladního auta na dálnici ve vysoké rychlosti.
Umělá inteligence není neomylná a měli jsme tu už několik nehod automobilů, které byly "v rukou" AI a jejich systému autonomního řízení. Před čtyřmi lety se takto stala první smrtelná nehoda automobilu Tesla, za kterou mohl autopilot. Tehdy systémy špatně vyhodnotily bílý návěs nákladního vozu, od kterého se odráželo světlo a vůz jej tak neviděl. Podjel pod návěs a tím v podstatě seřízl horní polovinu vozu, což řidič pochopitelně nepřežil. Nyní tu máme další podobnou nehodu, která se stala na taiwanské dálnici. V tomto případě šlo o Teslu Model 3, která narazila do převráceného bílého nákladního vozu.
 
 
Řidičem byl 53letý muž, který tvrdí, že měl zapnutý systém autopilota, což ho ale nezbavuje povinnosti sledovat silnici a zasáhnout v případě potřeby. Jak je vidět ze záběrů kamer, vůz brzdil až těsně před nárazem, což už pochopitelně nestačilo zabránit srážce. Náraz byl tak silný, že několikatunový nákladní vůz posunul o několik metrů. Na druhou stranu Tesla narazila do měkčí nástavby, která zajistila výraznou deformační zónu, takže navzdory velmi vysoké rychlosti řidič Tesly přežil nehodu bez vážnějšího zranění. Připomeňme ještě, že Tesla vytrvale odmítá technologii LiDARu, která je sice poměrně drahá, ale nemá takové problémy se světlými objekty jako kamery. Zda byl autopilot opravdu zapnut, případně které jeho subsystémy byly aktivní a které nikoli, to se snad ukáže během vyšetřování nehody.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama