www.svetmobilne.cz
>
>
>

Autopilot Tesly má nehody častěji než kdysi, ale "méně" než člověk

Autopilot Tesly má nehody častěji než kdysi, ale "méně" než člověk
, , aktualita
Tesla zveřejnila novou zprávu o nehodovosti svého "autopilota", částečně autonomního řízení. Z ní vyplynulo, že v posledním čtvrtletí zaznamenávají vozy Tesla se zapnutým autopilotem více nehod než v tom předchozím.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Tesla začala pravidelně zveřejňovat statistiky nehodovosti svých vozů. A nejnovější čísla se dají interpretovat pozitivně i negativně, záleží totiž na úhlu pohledu. Začněme tím, že dle NHTSA nastane jedna nehoda na každých ujetých 702 tisíc km. Podle statistik Tesly ale její řidiči mají bez autopilota nehodu jen jednou za 2,83 milionu km, což je navíc nárůst proti předchozímu čtvrtletí, kdy byly nehody řidičů častější s průměrem 2,54 milionu km. Vypadá to na první pohled, že se řidiči Tesly vyznačují velmi výrazně bezpečnější jízdou se zhruba čtvrtinovou nehodovostí proti průměru. Zde je ale nutné podotknout, že hodně záleží na zvolené metodice a není jasné, zda má Tesla stejnou metodiku jako NHTSA.
 
Autopilot Tesly
 
Ať tak či onak, tato čísla ale mohou být aspoň trochu relevantní v rámci samotné Tesly a jejího vývoje. Zatímco řidiči bez autopilota svou nehodovost snížili, opačný trend byl zaznamenán v případě využití tohoto částečně autonomního řízení. Tam vzdálenost mezi nehodami klesla ze 4,68 milionu km (Q4/18) na 4,62 milionu km (Q1/19). Je to ale jen velmi malý rozdíl, navíc je tato vzdálenost významně větší než bez využití autopilota.
 
Znamená to ale snad, že je autopilot bezpečnější než člověk? Teoreticky ano, prakticky je to ale více než diskutabilní. Autopilot totiž funguje jen na dálnicích, které jsou relativně bezpečné a především se zde dá snadno projet velmi rychle obrovský počet kilometrů bez rizikových situací. Naproti tomu tam, kde se autopilot nedá použít (např. ve městech), je rizikových situací na kilometr mnohem více, a tak není divu, že se zde na ujetý km bourá častěji.
 
Ještě pro zajímavost by se slušelo uvést číslo z Q3/18, kdy byl rozestup mezi nehodami s autopilotem dokonce 5,37 milionu km. Už podruhé v řadě tak toto číslo kleslo. Data jsou založena na statistikách nasbíraných z cca 16 miliard ujetých km ve vozech Tesla, z čehož zhruba desetina byla ujeta se zapnutým autopilotem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei odkládá skládací smartphone Mate X Huawei odkládá skládací smartphone Mate X
Vypadá to, že po Samsungu odloží svůj skládací smartphone také společnost Huawei. Její Mate X měl přijít na trh už v těchto dnech, ale budeme si na něj muset ještě pár měsíců určitě počkat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní
Renault představil vylepšenou variantu svého sportovního kupé Alpine A110S. Dostává mnohem vyšší výkon 292 koní díky vyššímu plnícímu tlaku turbodmychadla. Má i upravený podvozek a nové designové prvky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech
Rychlonabíječky elektromobilů potřebují efektivně skladovat energii, kterou se pak nabíjí automobily. Tesla zvažuje, že pro vykrývání špiček a nabíjení mimo špičku začne využívat moderní olověné akumulátory, což by mělo vše zlevnit.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka
O nový elektromobil Honda e vyjádřilo zájem už více než 30 tisíc lidí a automobilka nyní zveřejnila další technické detaily vozu. Místo zrcátek bude mít kamery, podporovat bude i rychlé dobíjení a na 80 % bude za 30 minut.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře