www.svetmobilne.cz
>
>
>

Autopilot Tesly má nehody častěji než kdysi, ale "méně" než člověk

Autopilot Tesly má nehody častěji než kdysi, ale "méně" než člověk
, , aktualita
Tesla zveřejnila novou zprávu o nehodovosti svého "autopilota", částečně autonomního řízení. Z ní vyplynulo, že v posledním čtvrtletí zaznamenávají vozy Tesla se zapnutým autopilotem více nehod než v tom předchozím.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Tesla začala pravidelně zveřejňovat statistiky nehodovosti svých vozů. A nejnovější čísla se dají interpretovat pozitivně i negativně, záleží totiž na úhlu pohledu. Začněme tím, že dle NHTSA nastane jedna nehoda na každých ujetých 702 tisíc km. Podle statistik Tesly ale její řidiči mají bez autopilota nehodu jen jednou za 2,83 milionu km, což je navíc nárůst proti předchozímu čtvrtletí, kdy byly nehody řidičů častější s průměrem 2,54 milionu km. Vypadá to na první pohled, že se řidiči Tesly vyznačují velmi výrazně bezpečnější jízdou se zhruba čtvrtinovou nehodovostí proti průměru. Zde je ale nutné podotknout, že hodně záleží na zvolené metodice a není jasné, zda má Tesla stejnou metodiku jako NHTSA.
 
Autopilot Tesly
 
Ať tak či onak, tato čísla ale mohou být aspoň trochu relevantní v rámci samotné Tesly a jejího vývoje. Zatímco řidiči bez autopilota svou nehodovost snížili, opačný trend byl zaznamenán v případě využití tohoto částečně autonomního řízení. Tam vzdálenost mezi nehodami klesla ze 4,68 milionu km (Q4/18) na 4,62 milionu km (Q1/19). Je to ale jen velmi malý rozdíl, navíc je tato vzdálenost významně větší než bez využití autopilota.
 
Znamená to ale snad, že je autopilot bezpečnější než člověk? Teoreticky ano, prakticky je to ale více než diskutabilní. Autopilot totiž funguje jen na dálnicích, které jsou relativně bezpečné a především se zde dá snadno projet velmi rychle obrovský počet kilometrů bez rizikových situací. Naproti tomu tam, kde se autopilot nedá použít (např. ve městech), je rizikových situací na kilometr mnohem více, a tak není divu, že se zde na ujetý km bourá častěji.
 
Ještě pro zajímavost by se slušelo uvést číslo z Q3/18, kdy byl rozestup mezi nehodami s autopilotem dokonce 5,37 milionu km. Už podruhé v řadě tak toto číslo kleslo. Data jsou založena na statistikách nasbíraných z cca 16 miliard ujetých km ve vozech Tesla, z čehož zhruba desetina byla ujeta se zapnutým autopilotem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 3 dostávají detekci pádu
Samsung představil spoustu novinek a jsou mezi nimi i nové chytré hodinky Galaxy Watch 3. Ty dostávají detekci pádu i rozšířenou sadu zdravotních aplikací. Umí monitorovat množství kyslíku v krvi a další užitečné parametry.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+ Tablet Samsung Galaxy Tab S7 přichází i ve 12,4" verzi S7+
Dalšími novinkami z dílen společnosti Samsung jsou dva nové tablety Galaxy Tab S7 a S7+. Mají design s tenkými rámečky a k dispozici budou s úhlopříčkami 11" a 12,4". Tím chtějí konkurovat iPadům Pro.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G Samsung představuje Galaxy Note 20 a 20 Ultra s 5G
Dlouho očekávané vlajkové lodě Samsungu, modely Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra, jsou zde. Přináší velké displeje, podporu dotykového pera S Pen, nezapomnělo se ani na podporu 5G sítí a velmi vysoký výkon.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii Tablety zažívají comeback díky koronavirové pandemii
Prodeje tabletů dlouhodobě klesají, ale koronavirová pandemie tomu učinila přítrž. Prodeje těchto zařízení totiž meziročně výrazně stouply, neboť jde o užitečné podmínky pro online výuku a pro využití při práci z domu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon Google Pixel 4a: přichází levný kompaktní telefon
Google dnes představil nový levnější telefon Pixel 4a. Jde o ořezanou verzi se slabšími specifikacemi, které stojí za jeho příznivější cenou. Máme tu 6 GB RAM, 128GB úložiště a 5,8" displej typu OLED s Full HD+ rozlišením.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala