www.svetmobilne.cz
>
>
>

Autopilot Tesly má nehody častěji než kdysi, ale "méně" než člověk

Autopilot Tesly má nehody častěji než kdysi, ale "méně" než člověk
, , aktualita
Tesla zveřejnila novou zprávu o nehodovosti svého "autopilota", částečně autonomního řízení. Z ní vyplynulo, že v posledním čtvrtletí zaznamenávají vozy Tesla se zapnutým autopilotem více nehod než v tom předchozím.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Tesla začala pravidelně zveřejňovat statistiky nehodovosti svých vozů. A nejnovější čísla se dají interpretovat pozitivně i negativně, záleží totiž na úhlu pohledu. Začněme tím, že dle NHTSA nastane jedna nehoda na každých ujetých 702 tisíc km. Podle statistik Tesly ale její řidiči mají bez autopilota nehodu jen jednou za 2,83 milionu km, což je navíc nárůst proti předchozímu čtvrtletí, kdy byly nehody řidičů častější s průměrem 2,54 milionu km. Vypadá to na první pohled, že se řidiči Tesly vyznačují velmi výrazně bezpečnější jízdou se zhruba čtvrtinovou nehodovostí proti průměru. Zde je ale nutné podotknout, že hodně záleží na zvolené metodice a není jasné, zda má Tesla stejnou metodiku jako NHTSA.
 
Autopilot Tesly
 
Ať tak či onak, tato čísla ale mohou být aspoň trochu relevantní v rámci samotné Tesly a jejího vývoje. Zatímco řidiči bez autopilota svou nehodovost snížili, opačný trend byl zaznamenán v případě využití tohoto částečně autonomního řízení. Tam vzdálenost mezi nehodami klesla ze 4,68 milionu km (Q4/18) na 4,62 milionu km (Q1/19). Je to ale jen velmi malý rozdíl, navíc je tato vzdálenost významně větší než bez využití autopilota.
 
Znamená to ale snad, že je autopilot bezpečnější než člověk? Teoreticky ano, prakticky je to ale více než diskutabilní. Autopilot totiž funguje jen na dálnicích, které jsou relativně bezpečné a především se zde dá snadno projet velmi rychle obrovský počet kilometrů bez rizikových situací. Naproti tomu tam, kde se autopilot nedá použít (např. ve městech), je rizikových situací na kilometr mnohem více, a tak není divu, že se zde na ujetý km bourá častěji.
 
Ještě pro zajímavost by se slušelo uvést číslo z Q3/18, kdy byl rozestup mezi nehodami s autopilotem dokonce 5,37 milionu km. Už podruhé v řadě tak toto číslo kleslo. Data jsou založena na statistikách nasbíraných z cca 16 miliard ujetých km ve vozech Tesla, z čehož zhruba desetina byla ujeta se zapnutým autopilotem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí Galaxy A30s a A50s se 3 fotoaparáty Samsung uvádí Galaxy A30s a A50s se 3 fotoaparáty
Do střední třídy poputují dvě novinky společnosti Samsung Galaxy A30s a A50s. Obě přinesou tři zadní fotoaparáty včetně 5MPx hloubkové kamerky, 6,4" Super AMOLED displej a velký 4000mAh akumulátor.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
LG představuje vyšší low-end K40S a K50S LG představuje vyšší low-end K40S a K50S
Společnost LG představuje dvě novinky do vyššího low-endu, resp. nižšího mainstreamu. Jde o modely K40S a K50S s velkým 6,1”, resp. 6,5” FullVision HD+ displejem a nově i širokoúhlým fotoaparátem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil Apple iPhone 11 Pro by měl dostat podporu pera Pencil
Uvedení nových iPhonů se blíží a s tím se začíná i objevovat více a více informací o nich. Např. to vypadá, že by nové telefony mohly přijít s podporou Apple Pencil, patrně ale v nějaké menší variantě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 % Chevrolet vylepšuje "chemii", Boltu zvyšuje dojezd o 9 %
Vývoj lithiových akumulátorů jde pořád kupředu a hustota energie se sice pomalu, ale stále zvyšuje. Ukazuje to i Chevrolet, kterému se díky novým poznatkům podařilo zvýšit dojezd elektromobilu Bolt o 9 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti Waymo míří na Floridu, otestuje autonomní auta v dešti
Většina testování autonomních vozidel probíhá v Arizoně, kde je skoro pořád slunečno. Waymo chce ale posunout laťku trochu výš a chce zjistit, co se stane, když začne pořádně pršet. Míří tedy na Floridu za hurikány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala