Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autonomní vozy mají problém... s autonomními myčkami

26.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Autonomní vozidla mají spoustu problémů a zabere to ještě nějaký čas než budou vyřešeny. Jeden z mnoha problémů je např. čistota vozů. Autonomní auta si paradoxně neporadí s autonomními myčkami, které je mohou závažně poškodit.
I když výrobci tvrdí, že autonomní vozy jsou už za rohem, máme tu pořád mnoho nedořešených problémů. V ideálních podmínkách není až takový problém provozovat samořídící se auto, ale horší podmínky mohou přinést velké potíže. Jeden z velkých problémů k řešení je čistota autonomních aut. Samotné auto sice špinavé být může, ale potřebuje mít čisté senzory, aby získávalo validní data. A tady je právě kámen úrazu.
 
Autonomní auto Waymo
 
Autonomní auto si do myčky samo nezajede, této činnosti nerozumí a neví, co v má v myčce vlastně dělat. Problém je i na druhé straně. Samotná myčka může poškodit velmi drahé senzory, vytvořit škrábance, které pak ovlivní činnost senzorů, případně třeba rozhodí jejich kalibraci. Ono i zbytky mýdla dokážou udělat poněkud neplechu, nemluvě obecně o nepříznivých povětrnostních podmínkách jako je sněžení.
 
Ve výsledku tak autonomní auto stále závisí na lidech, byť z jiného pohledu a vyžaduje pravidelné citlivé čištění senzorů. Např. půjčovna Avis se stará o údržbu flotily autonomních vanů Chrysler Pacifica společnosti Waymo a tvrdí, že takové péče, aby auta správně fungovala, se nedostává snad žádným jiným automobilům na světě. I ostatní společnosti a automobilky přiznávají, že řádné ruční čištění autonomních vozidel je potřeba a mají na to své speciální techniky.
 
Některé se už ale snaží o automatické čištění autonomních vozidel sebou samými. Např. startup Seeva vyvíjí systém s tryskami, které na nečistoty jako jsou mušky nebo bláto stříkají čistící kapalinu zahřátou až na 160 °C. Přesto si zástupci společnosti nemyslí, že bude možné mít automatický čistící systém pro všechny potřebné senzory na autě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama