reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autonomní vozy Jaguaru navazují oční kontakt s chodci

, , aktualita
Jedním z velkých problémů autonomních vozidel je i ten fakt, že jde o techniku, u které si nemůžete být jisti, co udělá a čeho si je vědoma. Jaguar Land Rover proto vyvíjí vozidla, která budou navazovat oční kontakt s chodci.
Autonomní vozidla mají před sebou ještě dlouhou cestu a je potřeba vyřešit spoustu problémů s nimi souvisejících. Jedním z nich je i problematická komunikace mezi chodci a vozidlem. Pokud jej řídí člověk, lze přes sklo obvykle očním kontaktem a různými jinými gesty rozpoznat, zda si je chodce vědom, jaké má úmysly a podobně. U autonomních aut ale tento prvek komunikace chybí a okolí nemůže vědět, co samo se řídící auto vlastně zamýšlí, co a jak nadetekovalo, jak tyto vstupy vyhodnotilo a čeho si je vlastně "vědomo". Automobilka Jaguar Land Rover a její divize Future Mobility proto vyvíjí systém, kterým budou autonomní auta komunikovat s živým okolím, např. navazováním “očního” kontaktu.
 
Autonomní vozítko Jaguar Land Rover
 
Prozatím jde jen o první testy autonomních vozítek, která jsou vybavena velkýma očima sledujícíma své okolí, která jsou dosti praštěná, možná až hrůzostrašná (angličtina má pro to velmi pěkný výraz "creepy"). Pokud tedy vidí chodce, obrovské oko se na něj začne dívat, resp. na chodce reagovat a chodec by tak měl vědět, že jej autonomní vůz zaregistroval (byť na přiloženém videu to není moc vidět).
 
 
Toho, že autonomní auto nepozná chodce, se bojí poměrně velké množství lidí. Test se zvláštními vozítky probíhá na uměle vyrobené pouliční scéně v Coventry. Je však jasné, že v realitě pak auta takovýma očima vybavena nebudou, spekuluje se spíše o pomocných světlech nebo jiných vizuálních signálech.
 


reklama
reklama
reklama