www.svetmobilne.cz
>
>

Autonomní truck Einride T-Pod už smí na švédské silnice

Autonomní truck Einride T-Pod už smí na švédské silnice
, , aktualita
Před dvěma lety švédský startup Einride představil koncept svého nákladního vozu T-Pod, který nemá ani kabinu řidiče. Jde totiž o autonomní vůz. A nyní dostal povolení pro provoz na švédských silnicích.
K oblíbeným
reklama
Doba autonomních aut se blíží a první projekty se už dostávají na reálné silnice. To je i případ švýcarského startupu Einride, který stojí za autonomním truckem T-Pod, který svou autonomii dává pořádně najevo. Nemá totiž ani kabinu řidiče. Koncept byl představen v roce 2017 a nyní dostává povolení jízdy na veřejných silnicích, byť s omezeními. Už od listopadu 2018 jezdil vůz pro společnost DB Schenker v jejím areálu v Jönköpingu, 7. března však švédští regulátoři povolili provoz i mimo tento areál na veřejných silnicích.
 
Einride T-Pod
 
Vůz však nemůže kamkoli. Povolení dostal prozatím jen v pevně dané oblasti industriální zóny mezi skladem a terminálem. Platnost vydaného povolení vyprší 31. prosince 2020. Výhodou těchto vozů je to, že mají šetřit náklady. Nemají řidiče, ale pouze operátora, který může na vozy dohlížet z operačního střediska a v případě potřeby je může ovládat. Vozy nejezdí na naftu, ale na elektřinu, takže by při provozu měly být i ekologičtější, nicméně zde stále visí otázka nad ekologií výroby jejich akumulátorů.Díky absenci kabiny zbývá i více místa pro náklad, takže vozy mají při stejné přepravní kapacitě menší rozměry než standardní vozy.
 
Vedle DB Schenkeru prý společnost jedná o využití těchto nákladních aut i se společnostmi Lidl, doručovací společností Svenska Retursystem a dalšími partnery.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Niantic žaluje hackery vyvíjející upravený Pokémon GO Niantic žaluje hackery vyvíjející upravený Pokémon GO
Nianticu se nikdy nelíbilo, že se lidé snažili podvédět v jeho úspěšné hře Pokémon GO. Nyní to zašlo dokonce tak daleko, že skupinu hackerů Global++ chce hnát před soud za upravené verze oblíbené hry.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Facelift Renaultu Zoe: větší akumulátor a 100kW motor Facelift Renaultu Zoe: větší akumulátor a 100kW motor
Prodeje malého elektromobilu rok od roku rostou a Renault se tak rozhodl k faceliftu, který by měl atraktivitu vozu alespoň udržet, ne-li zvýšit. Zejména technika posilnila, akumulátor pojme více energie a bude k mání i silnější motor.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Cellebrite: UFED Premium odšifruje cokoli s iOSem Cellebrite: UFED Premium odšifruje cokoli s iOSem
Společnost Cellebrite je jednou ze dvou velkých společností, s jejichž pomocí se bezpečnostní složky prolamují do zašifrovaných telefonů Apple. Nový UFED Premium si má poradit dokonce i s nejnovějším iOSem 12.3.
16.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Huawei odkládá skládací smartphone Mate X Huawei odkládá skládací smartphone Mate X
Vypadá to, že po Samsungu odloží svůj skládací smartphone také společnost Huawei. Její Mate X měl přijít na trh už v těchto dnech, ale budeme si na něj muset ještě pár měsíců určitě počkat.
16.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář