www.svetmobilne.cz
>
>

Autonomní truck Einride T-Pod už smí na švédské silnice

Autonomní truck Einride T-Pod už smí na švédské silnice
, , aktualita
Před dvěma lety švédský startup Einride představil koncept svého nákladního vozu T-Pod, který nemá ani kabinu řidiče. Jde totiž o autonomní vůz. A nyní dostal povolení pro provoz na švédských silnicích.
K oblíbeným
reklama
Doba autonomních aut se blíží a první projekty se už dostávají na reálné silnice. To je i případ švýcarského startupu Einride, který stojí za autonomním truckem T-Pod, který svou autonomii dává pořádně najevo. Nemá totiž ani kabinu řidiče. Koncept byl představen v roce 2017 a nyní dostává povolení jízdy na veřejných silnicích, byť s omezeními. Už od listopadu 2018 jezdil vůz pro společnost DB Schenker v jejím areálu v Jönköpingu, 7. března však švédští regulátoři povolili provoz i mimo tento areál na veřejných silnicích.
 
Einride T-Pod
 
Vůz však nemůže kamkoli. Povolení dostal prozatím jen v pevně dané oblasti industriální zóny mezi skladem a terminálem. Platnost vydaného povolení vyprší 31. prosince 2020. Výhodou těchto vozů je to, že mají šetřit náklady. Nemají řidiče, ale pouze operátora, který může na vozy dohlížet z operačního střediska a v případě potřeby je může ovládat. Vozy nejezdí na naftu, ale na elektřinu, takže by při provozu měly být i ekologičtější, nicméně zde stále visí otázka nad ekologií výroby jejich akumulátorů.Díky absenci kabiny zbývá i více místa pro náklad, takže vozy mají při stejné přepravní kapacitě menší rozměry než standardní vozy.
 
Vedle DB Schenkeru prý společnost jedná o využití těchto nákladních aut i se společnostmi Lidl, doručovací společností Svenska Retursystem a dalšími partnery.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě Vivo NEX 3 5G přichází s displejem pokrývajícím 99,6 % přídě

Nový high-endový telefon Vivo NEX 3 představuje zajímavý Waterfall FullView Display, který pokrývá neuvěřitelných 99,6 % plochy přední strany. Také bude nabízen ve verzi s podporou 5G mobilních sítí. 

Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen Microsoft Surface Laptop 3 asi vymění Intel za AMD Ryzen

Velkým vítězstvím pro AMD by mohl být další velký hráč, který by používal jeho procesory. Podle uniklých zpráv to vypadá, že by se nové mobilní Ryzeny měly objevit v noteboocích Microsoft Surface Laptop 3.

Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Electrify America spustila první 800V rychlonabíječku Electrify America spustila první 800V rychlonabíječku
Zatímco většina elektromobilů používá 400V systémy, pro rychlejší nabíjení je mnohem vhodnější vyšší napětí 800V. To využívá např. Porsche Taycan a pro něj už v USA stojí první 800V nabíječka od Electrify America.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem Byton M-Byte, elektrické SUV se 48" displejem
Čínská automobilka Byton chce dobýt nejen Evropu se svým novým elektrickým SUV M-Byte. To má být k mání za docela atraktivní cenu a zajímavostí bude např. i obrovský 48" displej místo přístrojové desky.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Moderní Land Rover Defender přijíždí Moderní Land Rover Defender přijíždí
Legendární Land Rover Defender se přestal vyrábět před několika lety a nyní se objevuje jeho moderní varianta. Opět bude k dispozici ve verzích 90 a 110, přičemž si budete moci vybrat i hybridní variantu.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala