Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autonomní traktory Yanmar už v říjnu na trhu

23.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Japonská společnost Yanmar představila autonomně řízené traktory Auto Tractors a Robot Tractors. Na trhu budou už v řádu měsíců a umožní snížit počet zaměstnanců nutných k jejich ovládání. Spoustu věcí zvládnou samy.
S autonomními traktory se nesetkáváme poprvé. Již před dvěma lety jsme tu měli koncept traktoru od Case IH, nyní ale půjde už o reálně vyráběné traktory. Má je na svědomí japonská společnost Yanmar a půjde o dvě řady 2-Series Auto Tractors a Robot Tractors. Používají technologii SmartPilot, která dokáže zastat práci lidí a řídit traktor s minimální interakcí ze strany člověka. Dokonce bude možné zakoupit jen autonomní ovládání a tím vybavit  starší traktory, které jsou již v provozu. Cenu upgradu výrobce zatím nezveřejnil (dostupnost i cena se může lišit v závislosti na typu traktoru).
 
Traktor Yanmar YT5113A
 
Systém umožní snazší správu provozu a plánování zejména na obrovských farmách, ve výsledku pak lze ušetřit na pracovní síle a snížit náklady. K dispozici budou dva autonomní režimy. V Auto Mode traktor zvládá vedle jízdy dopředu i couvání nebo otáčení, v Linear Mode se už otáčení musí dělat ručně, zatímco o jízdu dopředu nebo dozadu se traktor i nadále postará sám. Ovládání traktorů je možné provádět pomocí vodotěsného 10" tabletu a lze takto řídit i dva traktory najednou (jeden je řízen člověkem, druhý je pak bez řidiče a následuje ten první).
 
Pokud jde o pozicování traktoru, využívá se RTK-GNSS, tedy signál nejen z klasických satelitních služeb, ale také ten ze základní stanice. Autonomní traktory se začnou prodávat od 1. října 2018. V případě Auto Tractor jsou ceny 10,725 milionu až 14,075 milionů jenů bez daně (2,13 až 2,8 milionu Kč). U Robot Tractor jsou o něco vyšší a činí 12,145 až 15,495 milionu jenů (2,41 až 3,08 milionu Kč).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama