Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice

15.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
V září minulého roku představila švédská automobilka Volvo velmi zajímavý koncept elektrického tahače Volvo Vera. Ten má nejen dnes tak módní elektrický pohon, ale také autonomní řízení. To velmi názorně ukazuje i design vozu, nemá totiž ani kabinu řidiče. Cílem je vytvořit flotilu propojených vozidel přes cloudový systém, což může ve výsledku optimalizovat provoz, vykládání i nakládání a snižovat náklady. Tyto futuristické vozy navíc už bude možné potkat i na švédských silnicích.
 
Volvo Vera
 
V pilotním projektu pro logistickou společnost DFDS budou autonomní trucky jezdit mezi logistickým centrem této společnosti a blízkým terminálem u přístavu v Gothenburgu ve Švédsku. Vozy budou mít omezenou maximální rychlost na 40 km/h a na jejich provoz bude dohlížet operátor z kontrolní věže, který za něj bude i zodpovědný. Mikael Karlsson, viceprezident Autonomous Solutions at Volvo Trucks, tvrdí, že autonomní doprava s nízkým hlukem a nulovými emisemi bude v budoucnosti hrát velmi důležitou roli, následkem čehož z toho bude profitovat byznys i lidská společnost. A i když Vera má omezovač rychlosti, Volvo jako společnost ho dle jeho slov nemá.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama