Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Autonomní auta budou svítit tyrkysově: Mercedes-Benz použije taková světla v USA

21.12.2023, Milan Šurkala, aktualita
Autonomní auta budou svítit tyrkysově: Mercedes-Benz použije taková světla v USA
Doba autonomních aut se blíží, ve 3. úrovni se s nimi můžeme setkat už i u některých komerčně prodávaných vozidel, byť s omezeními. Když pojedou autonomně, budou svítit nezvyklou tyrkysovou barvou.
Plně autonomní auta sice ještě nemáme, ale už v několika státech na světě lze provozovat komerčně dostupné vozy na 3. autonomní úrovni, což znamená, že řidič nemusí být za některých situací povinen sledovat silnici. Např. Mercedes-Benz se svými modely S-Class a EQS už může autonomně jezdit v Německu (ale jen na jednom letišti) a v USA pak v Nevadě a Kalifornii. Je to ale hodně omezené. Např. v USA může autonomně jezdit jen rychlostí max. 40 mph (64 km/h), pouze ve dne a pouze za hezkého počasí. Také ho nelze využívat při jízdě v oblastech uzavírek a staveb. Je-li toto splněno, řidič může sledovat filmy na obrazovce infotainmentu, psát zprávy na telefonu, číst si a podobně.
 
Autonomní Mercedes-benz EQS
 
Aby bylo poznat, kdy vůz řídí lidský řidič a kdy počítač, SAE (Society of Automotive Engineers), která definuje např. i ony úrovně autonomního řízení, přichází s tyrkysovými světly. Ta budou svítit vepředu, vzadu i na zrcátkách, takže chodci, okolní řidiči, ale třeba i policie budou vědět, že vůz řídí automatika, a tedy je v pořádku, že řidič dělá něco, co by za normálních okolností neměl. Mercedes nyní dostal povolení vybavovat své vozy tyrkysovými světly v Kalifornii pro testovací období 2 let, v Nevadě to začne u vozů modelového ročníku 2026 (tedy možná už někdy od jara 2025).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama