Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Audi bude recyklovat 95 % těžkých kovů z baterií EV

29.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Automobilka Audi ve spolupráci se společností Umicore vyvinula způsob, jak vytvořit uzavřený životní cyklus baterií pro elektromobily. Hodlá totiž recyklovat až 95 % použitých těžkých kovů, aby je nebylo nutno znovu těžit.
Baterie jsou u elektromobilů nejzásadnějším problémem elektromobility, ať už jde o jejich provozní vlastnosti nebo o "ekologii" jejich výroby. A právě na ekologický problém se zaměřila společnost Audi. Její hybridy a elektromobily budou mít v budoucnu ekologičtější baterie než doposud. Automobilka totiž spolu se společností Umicore vyvinula způsob, jak zajistit uzavřený životní cyklus těžkých kovů použitých v bateriích. Zatímco provoz elektromobilů je i při započítání výroby elektrické energie v neekologických elektrárnách (např. uhelných) o něco čistější než spalování benzinu nebo nafty, zásadním problémem je výroba baterií. Ta je velmi náročná, při výrobě je nejenže vypouštěna spousta emisí, které elektromobil svým provozem vyrovná až za mnoho let, ale také vyžaduje těžbu těžkých kovů, jako je nikl, kadmium nebo měď. Ta doslova devastuje krajinu, ze které se těží.
 
Budova Audi
 
zdroj: Audi AG
 
Aby se něčemu takovému zabránilo, nový projekt automobilky Audi a společnosti Umicore podle prvních laboratorních testů zvládá recyklovat okolo 95 % těžkých kovů ze starých baterií. Výsledkem bude, že sice bude třeba i nadále těžit materiály pro přibývající elektromobily nahrazující vozy se spalovacími motory, ale už to nebude třeba v budoucnu pro náhradu bývalého elektromobilu novým elektromobilem (resp. jen pro každý dvacátý takový elektromobil). V testu se zatím zkoumaly baterie použité v hybridu Audi A3 Sportback e-tron, který má papírovou spotřebu 11,4 až 12 kWh na 100 km a emise 36 až 40 gramů CO2 na km. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama