www.svetmobilne.cz
>
>

Audi bude recyklovat 95 % těžkých kovů z baterií EV

Audi bude recyklovat 95 % těžkých kovů z baterií EV
, , aktualita
Automobilka Audi ve spolupráci se společností Umicore vyvinula způsob, jak vytvořit uzavřený životní cyklus baterií pro elektromobily. Hodlá totiž recyklovat až 95 % použitých těžkých kovů, aby je nebylo nutno znovu těžit.
reklama
Baterie jsou u elektromobilů nejzásadnějším problémem elektromobility, ať už jde o jejich provozní vlastnosti nebo o "ekologii" jejich výroby. A právě na ekologický problém se zaměřila společnost Audi. Její hybridy a elektromobily budou mít v budoucnu ekologičtější baterie než doposud. Automobilka totiž spolu se společností Umicore vyvinula způsob, jak zajistit uzavřený životní cyklus těžkých kovů použitých v bateriích. Zatímco provoz elektromobilů je i při započítání výroby elektrické energie v neekologických elektrárnách (např. uhelných) o něco čistější než spalování benzinu nebo nafty, zásadním problémem je výroba baterií. Ta je velmi náročná, při výrobě je nejenže vypouštěna spousta emisí, které elektromobil svým provozem vyrovná až za mnoho let, ale také vyžaduje těžbu těžkých kovů, jako je nikl, kadmium nebo měď. Ta doslova devastuje krajinu, ze které se těží.
 
Budova Audi
 
zdroj: Audi AG
 
Aby se něčemu takovému zabránilo, nový projekt automobilky Audi a společnosti Umicore podle prvních laboratorních testů zvládá recyklovat okolo 95 % těžkých kovů ze starých baterií. Výsledkem bude, že sice bude třeba i nadále těžit materiály pro přibývající elektromobily nahrazující vozy se spalovacími motory, ale už to nebude třeba v budoucnu pro náhradu bývalého elektromobilu novým elektromobilem (resp. jen pro každý dvacátý takový elektromobil). V testu se zatím zkoumaly baterie použité v hybridu Audi A3 Sportback e-tron, který má papírovou spotřebu 11,4 až 12 kWh na 100 km a emise 36 až 40 gramů CO2 na km. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla Model 3 diskvalifikována z 2. místa za neschválené "palivo" Tesla Model 3 diskvalifikována z 2. místa za neschválené "palivo"
Cameron Rogers dokázal na nedávném závodu Global Time Attack Super Lap získat s Teslou Model 3 výborné 2. místo. Z vítězného pódia jej ale posléze vyhodili, neboť použil neschválené palivo, elektřinu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Honor 10 Lite odhaluje svůj vzhled i první parametry Honor 10 Lite odhaluje svůj vzhled i první parametry
Honor 10 Lite by sice měl být oficiálně představen až příští týden, ale to nejdůležitější o tomto smartphonu jsme se dozvěděli už dnes. Půjde o cenově dostupný model se skleněným tělem v oblíbených gradientních barvách.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Jaké smartphony podporují rychlé nabíjení Quick Charge 4.0/4+? Jaké smartphony podporují rychlé nabíjení Quick Charge 4.0/4+?
Smartphonů, které můžete bleskurychle nabíjet prostřednictvím technologie Quick Charge 4.0 nebo 4+ od Qualcommu, na trhu pomalu přibývá. Podívejte se, zda se v seznamu nenachází i váš vyhlédnutý model. Průběžně doplňováno.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Volkswagen umožní odemknout auto pomocí Siri Volkswagen umožní odemknout auto pomocí Siri
Volkswagen rozšířil svou službu Car-Net o podporou asistentky Apple Siri. K ovládání některých funkcí, jako je odemknutí vozidla nebo zjištění stavu paliva, tedy budou stačit hlasové povely. Zatím novinka funguje pouze v USA.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Black Friday 2018: kde ušetříte za nový smartphone? Black Friday 2018: kde ušetříte za nový smartphone?
Slevové akce v rámci Black Friday jsou často jen trikem na zákazníky, ale někdy se dá při nákupu ušetřit slušná suma. Podívali jsme se do nabídek největších českých e-shopů a vybrali pro vás atraktivní slevy na mobilní telefony.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik