www.svetmobilne.cz
>
>

Audi bude recyklovat 95 % těžkých kovů z baterií EV

Audi bude recyklovat 95 % těžkých kovů z baterií EV
, , aktualita
Automobilka Audi ve spolupráci se společností Umicore vyvinula způsob, jak vytvořit uzavřený životní cyklus baterií pro elektromobily. Hodlá totiž recyklovat až 95 % použitých těžkých kovů, aby je nebylo nutno znovu těžit.
K oblíbeným
reklama
Baterie jsou u elektromobilů nejzásadnějším problémem elektromobility, ať už jde o jejich provozní vlastnosti nebo o "ekologii" jejich výroby. A právě na ekologický problém se zaměřila společnost Audi. Její hybridy a elektromobily budou mít v budoucnu ekologičtější baterie než doposud. Automobilka totiž spolu se společností Umicore vyvinula způsob, jak zajistit uzavřený životní cyklus těžkých kovů použitých v bateriích. Zatímco provoz elektromobilů je i při započítání výroby elektrické energie v neekologických elektrárnách (např. uhelných) o něco čistější než spalování benzinu nebo nafty, zásadním problémem je výroba baterií. Ta je velmi náročná, při výrobě je nejenže vypouštěna spousta emisí, které elektromobil svým provozem vyrovná až za mnoho let, ale také vyžaduje těžbu těžkých kovů, jako je nikl, kadmium nebo měď. Ta doslova devastuje krajinu, ze které se těží.
 
Budova Audi
 
zdroj: Audi AG
 
Aby se něčemu takovému zabránilo, nový projekt automobilky Audi a společnosti Umicore podle prvních laboratorních testů zvládá recyklovat okolo 95 % těžkých kovů ze starých baterií. Výsledkem bude, že sice bude třeba i nadále těžit materiály pro přibývající elektromobily nahrazující vozy se spalovacími motory, ale už to nebude třeba v budoucnu pro náhradu bývalého elektromobilu novým elektromobilem (resp. jen pro každý dvacátý takový elektromobil). V testu se zatím zkoumaly baterie použité v hybridu Audi A3 Sportback e-tron, který má papírovou spotřebu 11,4 až 12 kWh na 100 km a emise 36 až 40 gramů CO2 na km. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honor měl v Německu ztratit prototyp, nálezci nabízí odměnu Honor měl v Německu ztratit prototyp, nálezci nabízí odměnu
Zaměstnanec společnosti Honor měl při své cestě vlakem ztratit prototyp dosud nepředstaveného smartphonu, nejspíš Honoru 20. Poctivému nálezci nabízí slušnou sumu peněz, ale vyvstává otázka, zda to celé není jen marketingový tah.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat Chrome pro Android získává režim Lite, nahrazuje Spořič dat
Google nahrazuje ve svém mobilním prohlížeči Chrome funkci Spořič dat novým režimem Lite, který se nyní objevil ve verzi pro Android. A nejedná se pouze o změnu názvu, kromě nižší spotřeby dat by měl přispět třeba k rychlejšímu načítání stránek.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Muskovi to opět nevyšlo, Tesla je znovu ve ztrátě Muskovi to opět nevyšlo, Tesla je znovu ve ztrátě
Všichni víme, že splnění slibů Elona Muska na sebe obvykle nechává déle čekat. Jak ukázaly včera zveřejněné finanční výsledky Tesly, o trvalé ziskové společnosti to platí také. Po několika úspěších tu máme opět ztrátu. A ne malou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě Řada Oppo Reno zná svou cenu a dostupnost v Evropě
Oppo podruhé představilo své smartphony z řady Reno, které zahrnují i modely s periskopickým zoomem nebo podporou 5G sítí. Dostanou se na vybrané evropské trhy, a to už příští měsíc. Na nízké ceny ovšem nespoléhejte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta Další Tesla lehla popelem, vzala s sebou ještě tři auta
Požáry elektromobilů jsou bedlivě sledovaným tématem. A pokud je to Tesla, tak ještě více. Poslední požár Modelu S se stal v Číně v Šanghaji, kde s sebou hořící auto vzalo ještě další tři blízko stojící.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů